Kitap Yorumu: Emerald Blaze – Ilona Andrews (Gizli Miras 5)

Emerald Blaze afişi
Emerald Blaze afişi

Emerald Blaze (Zümrüt Parıltı/Yangın) Gizli Miras serisinin 5. kitabı. İlk 3 kitabı Nevada’nın bakış açısından okumuş ve 3. kitaptan sonra Catalina’ya geçmiştik.

Emerald Blaze ile Gizli Miras’a dönüş

Emerald Blaze kapak

Emerald Blaze, Alessandro’nun bulunduğu kısa bir sahne ile başlıyor. İtalyan Prime bir suikast işini kabul ettikten sonra asıl anlatıcımız olan Catalina Baylor’a kavuşuyoruz.

Catalina, Leon ve Cornelius bir hizmet hayvanını kurtarmak için çalışırken, bir grup canavar tarafından saldırıya uğruyorlar ve Catalina haber vermek için Linus’u arar. Önceki kitapta Catalina’nın Texas Eyaleti Muhafızı’nın Yardımcısı (Linus’un) olduğunu da buraya eklemeliyiz. Bu yüzden de eyalette olağanüstü durumlara ilişkin yaşanan her şey, epey yetkiyle donatılmış bu Muhafız’ın ve yardımcısının sorumluluğunda.

Linus, Morton davasını Augustine’den devralmasını emrediyor Catalina’ya. (Ancak burada nasıl bu sonuca vardığına dair bir açıklama yok, eksikliğini çok hissettiğimi belirtmeliyim.) Ve işte Alessandro, Morton davasını yönetmek için gelir ve burada Catalina’nın hayatında yeniden hayatına dahil olur. Catalina gibi o da tam yetkiye sahip. Süreç sırasında ilk kitaptaki yürek parçalayıcı ayrılığın üzerinden altı ay geçtiğini öğreniyoruz.

Morton davası, Felix Morton cinayetiyle ilgilidir. Felix ve diğer Prime’lar, Çukur’u (Pit) geri almak için birlikte çalışıyorlardır. Ancak Felix öldürüldüğünden, geri kalan dört Prime birincil şüpheli olur. Alessandro ve Catalina, katili bulmaya ve sorunu çözmeye çalışır. Çukur’un ve saldıran canavarlar gibi sorunların. Üstelik hâlâ insanlara olağanüstü güçler veren Osiris serumlarını bulabilmiş değillerdir.

Düşüncelerime gelirsek

On bir ay sabırla bekledikten sonra Emerald Blaze nihayet yayımlandı. Ilona ve Gordon’a takıntılı olduğum, okuma aşkımı başarıylateşvik eden bir yazar çift.

Emerald Blaze gerçekten aksiyon, siyaset, aşk, aile ve canavarlarla dolu.

Catalina evin lideri olarak dengesini bulmaya ve diğer Prime’lardan saygı kazanmaya çalışmakta. Baylor Ev’i, hâlâ gelişmekte olan bir ev ve Victoria Tremaine’in (Babaanneleri ve korkulan, güçlü  bir kadın) torunları olmaktan başka bir geçmişleri bulunmadığı için aslında epey sallantıda bir durumdalar. Nevada, babaannesi gibi bir Truth Seeker (Gerçek Arayıcısı) olsa da Rogan House’ın lideri ve güçlü bir telekinetik olan Connor’la evli, kendilerini koruyabilmeleri için bağımsız olmaları gerekiyor.

BENZER:  Kitap Yorumu: Kalp Çarpıntısı (Heartstopper Kitap) | Alice Oseman

Yani her şey Siren (insanlara istediğini yaptırabiliyor, Prime’lar bile zor dayanabiliyor, hatta dayanamıyor) olan Catalina’nın omuzlarında. Soruşturmalar, para sorunları, saldırılar, aile sorunları, milletvekili olmak ve herkesi güvende tutmak.

Sırlar, nedenler, geçmiş, merak edilen her şey Emerald Blaze ile açığa kavuşuyor…

Genel olarak Emerald Blaze‘de önceki kitaplarda sunulan ama bir türlü bize verilmeyen sırları, düşünceleri, maziyi ve nedenleri açığa çıkarıyor. Artık her şey mantık çerçevesine iyice oturuyor. Baylor Ailesi, Alessandro ve Catalina arasında daha sır falan yok. Tekrar birlik oldular ve düşmanla birlikte yüzleşmeye hazırlar.

Neden Gizli Miras’ı bu kadar çok seviyorum?

Bu dünyayı sevmemin nedenlerinden biri de Baylor ailesi. Leon, Bert, Nevada, Büyükanne Frida, Arabella… Her biri özenle yaratılmış, eğlenceli, tutarlı karakterler. Şakalaşıyorlar, tartışıyorlar,  yardım ediyor ve en önemlisi birbirlerini çok seviyorlar.

Özellikle Büyükanne Frida’yı okumak çok keyifli. Ama en çok merak ettiğim karakter Leon. İçinde öldürme dürtüsü ve bunu besleyecek yeteneği var. Önceki kitaplarda Leon’un gücü ortaya çıktıktan sonra sadece gücünü kullanma arzusunu gördük. Ilona Andrews’in ona nasıl bir hikâye uyduracaklarını merak ediyorum.

Cornelius başını salladı. “Şiddete olan yatkınlığın çok rahatsız edici. Senden hızlı biriyle tanıştığında ne olacak?”
Kuzenim şöyle bir düşündü. “Ölü ve tepkisiz?Cinayete dönelim…

Emerald Blaze’de işlenen cinayet ve Çukur’un gizemi ilgi çekiciydi ve üzerinde düşünülmesi gereken çok şey vardı ancak Alessandro ve Catalina’nın ilişkisi kitaba egemen oldu. Uzun zamandır bekleniliyordu bu.

Nihayet Alessandro ve Catalina artık nerede durduklarını biliyorlar. Ancak çözmeleri gereken birkaç şey var.

Geriye dönüp düşündüğümde, Catalina beni gerçekten heyecanlandırıyor. Şu anda güçlü bir kadın. Onunla ilk tanıştığımızda, kitapların ve bilginin arkasına saklanmış utangaç bir gençti. Ama şimdi büyümüş, düşman ediniyor ve savaşlar yapıyor. Emerald Blaze, Sapphire Flames’in eksikliğini çok iyi tamamlıyor.

BENZER:  Satranç - Stefan Zweig | Kitap Yorumu

Kitapta değinildiği gibi Alessandro çok değişti. Daha dürüst ve istikrarlı. Hikâyesi çok dokunaklıydı. Bu kitapta sahiden birçok sır açığa kavuşuyor.

Ayrıca Orisis serumunun yanında gerçekten zorlu bir düşman beliriyor. Arkan güçlü bir adam ama nedenini tam olarak bilmiyoruz. İstediğini elde etmek için diğer Prime’ları kullanıyor. Akıllı ve tehlikeli. Sonraki kitabı heyecanla bekleme nedenlerimden biri de bu.

Emerald Blaze‘i bitirdikten sonra Victoria gerçekten o kadar zalim mi merak ettim. Şöyle ki Catalina’ya önceki kitapta DNA’nla uyumlu biriyle evlen şartı koşabilirdi. Sadece “evini terk etme” dedi. Onları bu sert ve zorlu Prime dünyasına kendince hazırlıyor olabilir. Sonuçta paraları yok, bağlılıkları yok, eğitimleri yok ve evlerin neler yapabileceğini çok gördük. Hikâyenin bu yönünü gerçekten merak ediyorum, Ilona Andrews’un onun için ne sakladığını. Victoria’nın da sütten çıkmış ak kaşık olmadığını iyi hatırlıyorum yani.

Düşünmeye başladığım bir diğer konu ise Arabella. Bu aklı bir karış havada kız gelecekte neyle karşılaşacak? Şu anda ailenin bebeği, ablaları büyük sorunlarla baş ediyor.

Gizli Miras Serisi şöyle:

  1. Gizli Miras 1: Kızıl Ateş
  2. Gizli Miras 2: White Hot
  3. Gizli Miras 3: Wildfire
  4. Gizli Miras 4: Sapphire Flames
  5. Gizli Miras 5: Emerald Blaze
  6. Ruby Fever

Şöyle bir kapanış yapabilirim. Anlatım, hikâye, karakterler ve gizem harikaydı. Beklediğimizi ve daha fazlasını elde ediyoruz. Bu yüzden size Ilona Andrews’un yazdığı her şeyi kolaylıkla önerebilirim.

Yıldızlar 5
2 yorum
  1. Seriyi çok seviyorum ve Türkiye’de bilen ve hatta bitiren birini görmek çok mutlu etti beni. Sevdiğim kitaplara sahip olma isteğimden ötürü çevirilmesini aşırı istiyorum ama Yabancı’dan öyle bir adım gelmeyecek sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.