24 May 2024
Çağdaş Kitap Yorumu

Kâğıt Ev: Ya Kitaplardan Bir Eviniz Olsaydı? (Kitap Yorumu)

  • Mart 28, 2018
  • 3 min read
  • 1 Views
Kâğıt Ev: Ya Kitaplardan Bir Eviniz Olsaydı? (Kitap Yorumu)

Jaguar Kitap‘tan çıkan Kâğıt Ev, kısacık ancak insanların kitaplara olan ilgisinin beslendiğinde nasıl da büyüdüğünü, hatta sapkınlığa ulaştığını çok güzel bir biçimde anlatıyor. Kitaplara olan sevgilerinden ötürü delirmiş, kendilerini kaybetmiş insanların hikâyesi var Kâğıt Ev‘de. Ha bir de üşenmeyip bir kitabın, bir insanın hikâyesini öğrenmek için yol kat eden.

“1998 ilkbaharında Bluma Lennon, Soho’daki bir kitapçıdan Emily Dickinson’ın Şiirler’inin eski bir baskısını aldı ve ilk köşe başında, tam da ikinci şiiri okumaya başladığında bir arabanın altında kaldı.”

Carlos Maria Dominguez’in Kâğıt Ev’i

Ben hep emekliliğimi binlerce kitabın içine gömülü biçimde geçirmeyi dilemişimdir, hayallerimde bir kitap ardına başka kitaba başlarım, günümü insanlar içinde değil, kitapların arasında kaybederim. Bu kitabı o yüzden çok değerli buldum. Zira benim hayallerim de pek normal sayılmaz ama insanı mutlu ettikten sonra biraz deliliğin ne önemi var ki?

Kâğıt Ev, bir profesörün ölümü ve masasında bıraktığı beton kaplı, kapağı bile görünmeyen bir kitapla başlıyor. Anlatı, daha doğrusu maceraperest, bu kitabın nasıl bu hale geldiğini öğrenmek için ufak çaplı bir araştırmaya koyuluyor ve sonunda kitabın ve sahibinin hikâyesini öğrenmemizle bitiyor. Bir ofiste başlayıp yine bir ofiste biten ve sonunda insana dünyayı gezmiş hissi bırakan kitaplardan.

Neden Kâğıt Ev?

Belki kimilerine korkutucu, şaşırtıcı gelebilecek bir gidişatı var; deli insanların hikâyeleri bunlar. Ancak tüm kitap severler kendilerinden bir parça görecektir diye düşünüyorum. Betona hapsetmesek bile bazen biz de okumadığımız kitaplardan kendimize duvar örmüyor muyuz? Sanırım burada bir tüketim eleştirisi de bulunabilir.

Bazı insanlar kitap okumaz, bazıları okur ve kimileriyse okumakla kalmayıp onları yaşar.

Biz okurlar, sadece eğlence amaçlı olsa bile, arkadaşlarımızın kütüphanesini gözleriz. Bazen sahip olmadığımız ama okumak istediğimiz bir kitabı bulmak için yaparız bunu, bazense karşımızdaki hayvanın ne ile beslendiğini öğrenmek için.

Siz Kâğıt Ev‘i okudunuz mu? Jaguar Kitap‘ı takip ediyor musunuz? Size okumanız için Nagazakiyi önerebilirim.

BENZER:  Kitap Yorumu: Huzursuzluk - Zülfü Livaneli
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.