Klasik Kitap Önerileri: Okunması Gereken 30 Dünya Klasiği!

Yıllar içinde milyonlarca insanı etkilemiş ve hala önemini koruyan kitaplar okumak istiyorsanız klasik kitap önerileri her zaman yüzünüzü dönebileceğiniz bir liste olarak karşımıza çıkıyor. Sonuçta herkes klasik kitap okumayı sever ve sevmenin ötesinde her daim onlardan bir şey öğrenir. Gerek dönem, gerek alınacak dersler gerek kültürler.

Klasik kitaplar gerek milyonları gerek günümüzdeki yapımları etkilemesi ve hala günlük hayatımızın bir parçası olması dolayısıyla önem taşıyor. Hadi birlikte birçok eleştirmenin ve okurun önerdiği klasik kitapları görelim.

Klasik Kitap Önerileri

Yıllar içinde gerek eleştirmenlerden gerek okurlar tarafından önerilen klasik kitapları aşağıda bulabilirsiniz. Kısa kısa konularını başlık altında bulabilirsiniz. Her biri yıllar içinde çokça insanı etkileyen birbirinden değerli bir klasik.

1. Gurur ve Önyargı – Jane Austen (1813)

Klasik Kitap Önerileri - Gurur ve Önyargı

Gurur ve Önyargı, Jane Austen’in 1813 yılında yayımlanan ve birçok insanın içindeki aşk unsuru yüzünden sevdiği bir roman. İngiliz Edebiyatı’nın köşe taşlarından birisi olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’de birçok yayınevinin çevirdiği kitap her kitap alma sitesinde bulunabilir.

Türkiye İş Bankası gibi yayınevlerinin baskılarının kitabı almadan önce incelenmesinde fayda vardır. Okur yorumları bu konuda size derinlemesine bilgi sağlayacaktır kesinlikle.

Konusu itibariyle kadınların miras alma ve evlilik konusundaki söz hakkı sahibi olmama durumlarını eleştirir. Yazar bu nedenle İngiliz Edebiyatı’nın önde gelen feminist yazarlarından sayılmaktadır. Kitabın sayfa sayısı 400 – 500 arasında değişiklik göstermekte.

2. Frankenstein – Mary Shelley (1818)

Frankenstein - Klasik Kitap Önerileri

Frankenstein, yaşam yaratmak konusunda takıntılı bir doktorun öyküsünü aktarmakta. Çoğu kişinin sandığının aksine Frankenstein doktorun adıdır; canavarın değil.

Ceset parçalarını birleştirerek bir canavar yaratan ve yarattığı canavar karşısında dehşete düşen doktor Victor Frankenstein’ın öyküsü kitapta anlatılır. Yarattığı canavar zamanla insanlaşınca ve yaratıcısı Frankenstein’dan kendisine bir eş yaratmasını isteyince öykü derinleşir.

Kitap bilim kurgu yapımı olarak klasikleşmiştir. İki yüzyıl önce yazılmış bu roman birçok filme, diziye uyarlanmış halde. Hala da popüleritesini korumakta.

3. İkna – Jane Austen (1818)

İkna, 27 yaşındaki Anne Elliot’un öyküsünü anlatmakta.

Kitabın başlangıcında, yani sekiz yıl önce, Anne bir deniz subayı olan Frederick Wentworth ile mutlu bir şekilde nişanlanır, ancak arkadaşı Lady Russell böyle bir eşleşmenin ona uygun olmadığı söylendiğinde, nişanı bozar. Ayrılık Anne’de derin ve uzun süreli bir pişmanlık yaratır. Wentworth daha sonra zengin ve başarılı bir kaptan olarak döndüğünde, Anne’nin ailesi mali yıkımın eşiğindedir.

Roman, Anne ve Wentworth aşklarında yeniden bir araya gelecekler mi? sorusu etrafında oluşturulmuştur.


4. Monte Cristo Kontu – Alexandre Dumas (1844)

Monte Cristo Kontu, Alexandre Dumas’nın 1844 yılında yayımlanan önemli Fransız Edebiyatı eserlerinden birisi.

Kitap aslen 1815-1839 yıllarında Fransa, İtalya ve birkaç Akdeniz adasında geçer.

Düşmanlarının hazırladığı bir tuzakla suçsuz yere hapse atılan Edmond Dantés’nin 14 yıllık mahkûmiyetten sonra, intikam arayışı anlatılır.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2 cilt halinde bu kitabı yayınladı. 1552 sayfa. Okumak isteyenler hemen bu kitaba bir bakmalı.

5. Jane Eyre – Charlotte Bronte (1847)

Jane Eyre, ufak yaşta öksüz kalmıştır. Kendisini hiçbir zaman sevmeyen ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürer. İlerleyen zamanda katı kurallarla yönetilen bir yatılı okula gönderilir ancak bu sefer de başka güçlüklerle mücadele eder.

Okulda geçirdiği on yılın ardından öğretmen olarak mezun olur ve Edward Rochester’ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Rochester’a âşık olur. Ne var ki çilesi bitmez ve hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılarla karşılaşır.

Jane Eyre sevgi ve aidiyet hissi arayışını anlatan önemli İngiliz Klasikleri’nden birisi.

6. Uğultulu Tepeler – Emily Brontë (1847)

Emily Brontë’nin tek romanı olan Uğultulu Tepeler (Türkçe adı gerçekten hayranlık uyandırıcı), 1847 yılında yayımlanan bir İngiliz klasiği. Victoria Dönemi’nde geçen roman, fırtınalı bir aşkı çarpıcı ve etkileyici bir biçimde anlatır.

7. Kızıl Harf – Nathaniel Hawthorne (1850)

Amerikalı yazar Narhaniel Hawthorne’un yazdığı Kızıl Harf (Scarlet Letter), 17. yüzyıl kolonilerinde yaygın olan Püritanizme odaklanıyor. Kitapta, evlenmeden çocuk sahibi olan Hester Prynne’ın hikâyesini anlatılıyor.

8. Moby Dick – Herman Melville (1851)

Amerikan Edebiyatı’nın önemli eserlerinden olan Moby Dick, “Bana İsmail deyin,” cümlesiyle başlar ve Moby Dick isimli bir balina ile olan macerayı anlatır.

Yapı Kredi Yayınları kitabı Mîna Urgan ile Sabahattin Eyuboğlu çevirisiyle yayımlanan edisyon kesinlikle incelenmeli.


9. Büyük Umutlar – Charles Dickens (1860)

büyük umutlar - klasik kitaplar

İngiliz Yazar Dickens’ın en çok bilinen eserlerinden biri ve 13. kitabı olan Büyük Umutlar, acılı bir hayat yaşadıktan sonra büyük bir mirasa konan ve Londra’da yüksek sosyeteye katılan Pip’in öyküsünü anlatır.

Roman madenlerde yaşananlara ışık tuttuğu gibi yoksulluk ve sınıf gibi konuları da işler. İki Şehrin Hikâyesi kadar çok bilinen bu roman düşen telif hakkı yüzünden birçok yayınevinden yayınlandı.

Can Yayınları’nın baskısı Nihal Yeğinonbalı çevirisiyle okurlara sunuldu. Kitap 656 sayfa. Ayrıca İş Bankası Kültür Yayınları’nın baskısını da kitap siteleri aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Didar Zeynep Batumlu çevirisiyle yayımlandı. Ancak şu an baskısı bulunmuyor gibi görünmekte. Bu yüzden sahafları incelemenizde fayda var.

10. Sefiller – Victor Hugo (1862)

Fransız yazar Victor Hugo’nun belki de en bilinen, ekrana da uyarlanmış romanı ekmek çaldığı için beş yıl hapse atılan ve kaçmaya çalıştığı için 19 yıl hapis yatan eski mahkûm Jean Valjean’ın yaşam mücadelesini ve kefaret ödemesine odaklanır.

11. Alice Harikalar Diyarında – Lewis Carroll (1865)

Klasikleşmiş çocuk kitapları denilince akla önce Alice, ardından Küçük Prens gelir. Hayal gücünü besleyen unsurlarıyla öne çıkan roman hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilmektedir.

Bir delikten aşağıya düşen Alice’in başına gelen serüven dolu olayları konu alır.

12. Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski (1866)

Para için ne yaparsınız diye sorsak çoğu insan her şeyi der. Ancak normal insanlar birisini öldürürüm demez. Bu durum ne yazık ki bir öğrenci olan Rodion Romanoviç Raskolnikov için geçerli değil.

Rus yazar Dostoyevski’nin en bilinen eserlerinden biri olan Suç ve Ceza ilk olarak 1866’de yayımlandı ve hâlâ okurları etkilemeye devam ediyor.


13. Middlemarch – George Eliot (1871)

Kitap 1830 ve 1832 yılları arası, İngiltere taşrasındaki kurgusal Middlemarch kasabasında geçmektedir. Romanda kadınların konumu, evlilik, idealizm ve bencillik, din ve riyakârlık, siyasi reform ve eğitim gibi konulara değinilmekte.

Yapı Kredi basımı 952 sayfa olan kitap İngiliz Edebiyatı’nın başyapıtları arasında sayılıyor.

14. Anna Karenina – Leo Tolstoy (1877)

Sevgisiniz evliliği içinde tutsak olan Anna Karenina’nın öyküsünü anlatan Rus Edebiyatı klasiği Rus toplumunu, aristokrasiyi, aristokrasideki çürümeyi ve dönemdeki Rus kadınların durumunu inceliyor. Olaylar Moskova’da geçmekte.

Romanda dürüst bir evliliğin mutluluğu ile yasak bir ilişkinin hayal kırıklıklarının yanı sıra sadakat, tutku, kıskançlık gibi temalar işlenir

15. Huckleberry Finn’in Maceraları – Mark Twain (1884)

Huckleberry Finn'in Maceraları - Klasik Kitap Önerileri

ABD’li yazar Mark Twain’in en bilinen eserlerinden birisi olan kitap Huckleberry Finn ile arkadaşı Tom Sawyer’ın heyecan dolu serüvenlerini inceler.

İş Bankası tanıtımda şöyle diyor: Romanın başlıca teması kölelikle özgürlük arasındaki çatışmadır. Jim özgürlüğüne kavuşmayı hedefler. Gaddar babasından ve kendisini evine kabul ederek, düşünce ve davranışlarını zapturapt altına almaya çalışan Bayan Douglas’tan kurtulmaya çalışan Huck da aslında bir nevi tutsaklıkla mücadele etmektedir.

Türkiye İş Bankası Modern Klasikler Dizisi‘nin 33. kitabı olan bu 368 sayfalık kitap Bülent O. Doğan çevirisiyle okurlarla buluştu. Ayrıca çocuklar için kısaltılmış bir metni de bulunuyor.

16. Yalan Bahçesinde Bir Gül Tess  – Thomas Hardy (1891)

Fakir bir ailenin kızı olan Tess, daha iyi bir hayat sürmesi için üst sınıfa mensup akrabaları D’urberville ailesinin yanında çalışmaya gönderilir. Burada aldığı kararlar yüzünden hayatı altüst olan Tess, gerçek aşkıyla tanışır. Ancak geçmişin bir gölge gibi peşinde oluşu ve art arda yaşanan olaylar yüzünden Tess aşk ile ona dayatılan hayat arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.


17. Dracula – Bram Stoker (1897)

Vampir edebiyatının başlangıcı sayılan Dracula, günümüzdeki vampir kitaplarının esinlenildiği ve hatta hala ana karakteri olan bir eser.

İyi ile kötünün mücadelesini anlatan kitap, kadın cinselliği, iyilik, kötülük gibi birçok konuya değinmekte.

18. Vahşetin Çağrısı – Jack London (1903)

Amerikalı yazar Jack London’un yazdığı Vahşetin Çağrısı, asıl adıyla The Call of the Wild bir kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını ve başından geçen olayları anlatıyor.

Alaska’nın yabanıl ortamında yaşayan insanların acımasızlığından payına düşeni alan Buck, ayakta kalabilmek için inanılmaz bir savaş verecek, giderek yabanın çekiciliğine kapılarak özgür seçimini yapacaktır.

19. Beyaz Diş – Jack London (1906)

Hayvanların gözünden anlatılan kitapları seviyorsanız, bu klasik kitap kesinlikle Vahşetin Çağrısı gibi okuma listenizde olmalı. Kitapta kardeşlerinin aksine gri olan bir kurt yavrusunun öyküsü anlatılır.

Kitap Haw ve Vahşetin Çağrısı gibi yazara dünyaya bir hayvanın bakış açısından bakma imkânı tanıyor.


20. Masumiyet Çağı – Edith Wharton (1920)

Masumiyet Çağı - Edith Wharton

Wharton’un 17. romanı olan Masumiyet Çağı, 1870’lerde New York’Ta geçer. Üst sınıf bir çiftin hızla yaklaşan evliliği ve gelin adayının mutluluklarını tehdit eden kuzeni anlatılır.

Amerikan toplumunun iki yüzlü yaşamı, yozlaşan Amerikan burjuvazisi, evlilik, dedikodu gibi konular işlenir.

Avrupa’yı reddeden Amerika’nın nasıl da ona benzediğini yukarıdaki temaları üzerinden gözler önüne seren roman Wharton’a ününü kazandırmıştır.

Wharton, 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en önemli kadın yazarları arasına Masumiyet Çağı‘na borçludur. Yayınlandığı andan itibaren artan bir şekilde ilgi görmüş olan bu kitap Gazap Üzümleri gibi Pulitzer Edebiyat Ödülünü de kazandı.

21. Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig (1922)

Stefan Zweig’in Olağanüstü Bir Gece’si hayattan zevk almayı bırakmış, varlıklı bir burjuvanın hayatını değiştiren bir geceyi, kendisini bulma öyküsünü anlatmakta. Özellikle kitabın girişi ilginç çünkü anlatıcı, birkaç ay önce başından geçen önemli bir olayı anlatacağını söyleyerek girizgâh yapıyor.

Alman Edebiyatı seviyor ve Zweig’in bu kısa kitabını okumadıysanız, kesinlikle bakmalısınız!

22. Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald (1925)

Amerikan rüyası denildiğinde ve konu edebiyatsa nedense benim aklıma hep Muhteşem Gatsby gelir.

Fitzgerald’ın 3. romanı olan bu eser bir milyoner olan Jay Gatsby’nin trajik öyküsünü ve gençliğinde âşık olduğu zengin bir genç kadın olan Daisy Buchanan’ı anlatır.

Bu kitabı günümüzde hâlâ önemli yapan şey, yazılmasının üzerinden 100 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ aynı sorunları yaşıyor olmamız. Evrensel ve zamansız bir tema üzerine yazılmış.

23. Deniz Feneri – Virginia Woolf (1927)

Woolf’un en önemli romanlarından olan Deniz Feneri iletişimsizlik, suskunluk ve yabancılaşma üzerine kurulu.

Modern Klasikler arasında bulunan bu kitap İngiliz Edebiyatı’nın baş yapıtlarından biri olarak kendisine yer buldu. Woolf’un intiharına yaptığı gönderme ile de dikkatleri üstüne çekti.


24. Kendine Ait Bir Oda – Virginia Woolf (1929)

Woolf bu kitabında kadının toplumdaki ve edebiyattaki, dünyadaki yeri konusuna değiniyor.

Shakespeare’in hayali kız kardeşi Judith Shakespeare üzerinden anlatılıyor ve “yazar olmak isteyen kadının karşılaşacağı sıkıntılar” kısmı ve “oda” imgesi, feminist edebiyatta kendisine değişmeyecek bir yer buldu.

Kitabın birçok baskısı ve çevirisi mevcut.

25. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley (1932)

26. yüzyıl Londra’sında geçen roman, büyük bir savaş sonrasında değişen dengeleri ve insanın bir ürün haline dönüşünü anlatıyor. İlk bakışta dünya bir ütopyayı andırsa da distopik olduğunu anlamak pek uzun sürmüyor.

26. Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck (1937)

Pulitzer ve Nobel’e layık görülen John Steinbeck’in toplumsal ve insani sorunları hünerle aktardığı Fareler ve İnsanlar modern dünya edebiyatının başyapıtlarından birisi.

Fareler ve İnsanlar, karakter olarak birbirine zıt iki tarım işçisini anlatır. George Milton ve Lennie Small. Bu ikili küçük bir toprak parçalı edinip insani bir hayat yaşamanın hayalini kurar Öyküde dostluk ve dayanışma önemli bir yer tutar.


27. Gazap Üzümleri – John Steinbeck (1939)

Gazap Üzümleri

İrlanda asıllı Amerikan yazar Steinback’e Pulitzer Ödülü kazandıran dünyaca ünlü bir kitap Gazap Üzümleri.

Amerika’nın 1930’lu yıllardaki ekonomik kriz dönemlerini ve bunların etkilerini, toplum üzerindeki etkilerini ve daha iyi bir hayat umuduyla yapılan Büyük Göç’ü aktarıyor.

Genç yaşlı, kadın erkek, binlerce emekçinin verimli topraklara yolculuğunu ve ülkenin deneyimlediği dönüşümü işlerken bir yandan da iyi bir yaşam düşüyle Oklahoma’dan kalkıp California’ya giden Joad ailesi anlatılmakta.

Kitabı İletişim Yayınları baskısıyla bulabilirsiniz.

28. 1984 – George Orwell (1949)

“Büyük Birader İzliyor” sözü size tanıdık geliyorsa bu tamamen 1984 kitabıyla alakalı.

1984, George Orwell’in 1949’da yayınlanan ve Parti’nin düşük rütbeli bir üyesi olan Winston Smith’in öyküsünü anlatır. Büyük Birader, insanların hayatlarının her yönünü gerek materyal (dil, haberler) gerek psikolojik yöntemlerle kontrol etmektedir.

Orwell, bu romanıyla kitle iletişim araçlarının insanları kontrol etmek için nasıl kullanıldığını gözler önüne sermekle kalmıyor; hükümet gözetimi, totaliterlik ve bir diktatörün tarihi, düşünceleri ve yaşamları kimi konuları derinlemesine inceliyor.


Bakılabilecek diğer listeler

Sizler klasik kitap önerileri listesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce eklenmesi gereken diğer önemli eserler neler? Yorum bırakmaktan çekinmeyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like