Kitap Yorumu: Sapphire Flames – Ilona Andrews (Gizli Miras 4)

Sapphire Flames (Safir Alevler) Gizli Miras serisinin 4. kitabı. Gizli Miras serisi ilk üç kitapta Nevada Baylor’ın öyküsü anlatıyordu ancak 3 kitapta Nevada kendi payını tamamladı ve sıra artık yeni nesle geçti. Üç kız kardeşin ortancası olan Catalina Baylor sonraki 3 kitap için anlatıcı olacak.

Gizli Miras serisi alternatif bir gerçeklikte geçiyor. Osiris adlı bir serum insanlara olağanüstü güçler vermiştir ve dünya bu güçlü insanların oluşturdukları evler tarafından yönetilmektedir. Prime, en güçlü kişilerdir ve her ev daha çok Prime yetiştirmek için DNA’larına uyumlu insan arıyışındadır. DNA’ya uygun evlenilmekte, her şey karşı tarafından gücüne göre belirlenmektedir. Bu dünyada hâlâ normal, yani güçsüz insanlar da vardır elbette ama göz ardı edilmektedir.Sapphire Flames ne anlatıyor?

Sapphire Flames - Ilona Andrews

Catalina artık Baylor Evi’nin lideri. Nevada, Rogan’la evlendikten sonra ve Baylorlar yeni kurulan bir ev olduğu için böyle bir yol izlemeye gittiler. Ancak para sorunları mevcut ve bütün sorumluluk Catalina’nın omuzlarında. Tabii ailenin desteği her zaman arkasında.

Bu kitapta Catalina, yakın bir arkadaşının annesi ve babası öldürülünce yardıma çağrılır. Bu ölümün ardındaki gizemi çözmek içinse Catalina epey tehlikeye atılıyor. Ancak bu sırada birkaç yıl önce o Prime güçlerinin test edildiği sınavda karşılaştığı Alessandro da gün yüzüne çıkar ve işler epey karışır. Alessandro’yu bekliyordunuz, eminim, ancak onu böyle beklemediğinizden emin olun.

Bu kitap Nevada’dan sonra biraz garip geldi bana. Nedense diğer kitaplar kadar heyecanla okutmadı kendisini ve birçok yeni olay olduğu için yer yer aklım karıştı. Birçok çözülmemiş sorun, merak edilen durum (özellikle Alessandro’ya yönelik) olduğu için çok beklemekten usanan âşık sendromuna yakalanıyoruz belki de.

Catalina’nın büyüme ve olgunlaşma yolculuğu resmen gözlerimizin önünde gerçekleştiği için olabilir bu. Çünkü karakter hem çok yeni hem çok aşina. Aradan yıllar geçmesine ve Catalina hakkında bilmediğimiz birçok şey olmasına rağmen bu gizem yeterince merak uyandırmıyor.

Ancak Ilona Andrews “şehir fantezisi” türünde resmen bir lider. Evli bir çift olan ve düzenli olarak blog ile hem hayatlarından hem de kitaplardan, planlarından kesitler sunan ikili harika kurgular sunuyor. Bu yeteneklerini kaybetmişler değil. Serilerin ilk kitapları bazen böyle olabiliyor ve ben bu ikiliden çok umutluyumdur her zaman.

Yani pes etmeden, merakı canlı tutarak bu seriye devam etmek gerekiyor. Sapphire Flames büyük duygular yaratmasa da yine güzel yazılmış, güzel kurgulanmış bir kitap.

Gizli Miras Serisi şöyle:

  1. Gizli Miras 1: Kızıl Ateş
  2. Gizli Miras 2: White Hot
  3. Gizli Miras 3: Wildfire
  4. Gizli Miras 4: Sapphire Flames
  5. Gizli Miras 5: Emerald Blaze
Yıldızlar 4


Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Next Post

Kitap Yorumu: Emerald Blaze - Ilona Andrews (Gizli Miras 5)

Cts Nis 3 , 2021
Emerald Blaze (Zümrüt Parıltı/Yangın) Gizli Miras serisinin 5. kitabı. İlk 3 kitabı Nevada’nın bakış açısından okumuş ve 3. kitaptan sonra Catalina’ya geçmiştik. Emerald Blaze ile Gizli Miras’a dönüş Emerald Blaze, […]
Emerald Blaze afişi

Bu yazılara da bakın