En İyi Gerilim Kitapları Listesi ile Gerilmeye Hazır mısınız?

Gerilim Kitapları
Gerilim Kitapları

Eğer gerilim kitapları okumayı seviyorsanız son zamanların ünlü ve elbette klasik isimlerini (Paula Hawkins, Agatha Christie, Gillian Flynn, Dan Brown, Harlan Coben, Stieg Larsson, Stephen King…) elbette tanıyorsunuz.

Bu yazıda belki gözünüzden kaçmış olabilecek birkaç gerilim yazarını sıralayacağım ve gerilim kitap önerileri sunacağım. Zamana meydan okuyan en iyi gerilim kitaplarına ek olarak yeni çıkan birkaç kitabı da sizlere aktarmaya çalışacağım. Umarım sıradaki gerilim kitabınızı bulmanıza yardım eden bir yazı olacak.En İyi Gerilim Kitapları Listesi

Altın Kitaplar, Pena, Martı ve daha birçok yayınevinin yayımladığı, Goodreads’ta olumlu yorumlar ve güzel puanlar toplayan bu gizem kitaplarının satışları hâlâ sürmekte. Ülkemizdeki baskı sorunu yüzünden tükenen birçok kitabı ekleyemedim.

Hemen en iyi gerilim kitapları listemize başlayalım.


Yanlış Yer Yanlış Zaman – Gillian Mcallister

2023 yılının Mart ayında yayımlanan Yanlış Yer Yanlış Zaman “Çocuğunuzu kurtarmak için ne kadar ileri gidersiniz?” sorusuna odaklanan bir kitap. Kitap on yedi yaşındaki oğlunu bekleyen bir anne ile başlıyor. Ne yazık ki bu anne oğlunun cinayetine tanık oluyor.

Ancak uyuyup uyandığında cinayetten bir gün öncesine gittiği ortaya çıkıyor ve zamanın tersine giden bir yarış okuru da bu anneyi de pençesine geçiriyor. Bu cinayetin sebebi geçmişte yatıyordur ve bu sebebi bulmaktan başka çaren yoktur.

Olimpos Yayınları’ndan çıkan kitap 384 sayfa ve Goodreads En İyi Gerilim Kitabı Ödülü adaylarından birisi.


Davetli Listesi – Lucy Foley

Davetli Listesi

Epsilon Yayınevi’nce yayımlanan Davetli Listesi, hâlâ en çok tercih edilen en iyi gerilim kitapları arasında.

344 sayfalık kitap Filiz Çakır çevirisiyle yayımlandı.

İrlanda’daki bir adada bir düğün vardır. Damat ünlü birisi olduğu ve gelin de dergici olduğu için düğün medyanın odağındadır.

İnsanlar içki içmeye ve kötü duyguları yükselmeye başlayınca işler karışır. Ancak olay burada bitmez.

Birisi ölür. Peki kim gelin ve damada bu denli büyük bir kin duyuyordur?


Taş Kağıt Makas – Alice Feeney

Yabancı Yayınları’nda 2023 Mart ayınca çıkan bu gerilim kitabı 10 yıldır evli olan bir çifte odaklanıyor.

Kitapta çift bir tatil kazanıyor ancak ilerleyen sayfalarda bu tatilin pek de kazanılmış olmadığı ve çiftten birisinin uzun zamandır bir şeyler gizlediği ortaya çıkıyor. Unutulmaz yıldönümü diye buna denir sahiden.

Alice Feeney Türkçeye çevrilmiş 2. kitabı bu. 312 sayfa olması sebebiyle bir oturuşta bile bitirebilmeniz mümkün.

Üstelik Sarah Pinborough gibi yazarlardan ve Kirkus gibi mecralardan aldığı övgüler de kitabın heyecan dolu bir gerilim kitabı olduğunu vurguluyor.
Öldürmeye Değer Kişiler – Peter Swanson

Öldürmeye Değer Kişiler

Öldürmeye Değer Kişiler okurlardan epey övgü toplayan kitaplar arasında. Bu yüzden benim de okuma listeme girdi!

Okurlardan çok yüksek puan alan bu kitap kimilerince en iyi gerilim kitapları arasında. Kitap, yeni tanışan iki kişinin öyküsünü anlatmakta. Lily Kintner bir barda Ted Severson ile tanışır.

Ted, ikisi de biraz sarhoş olduktan sonra eşinin kendisini aldattığını ve onu öldürmek istediğini söyler. Ne var ki Lily dehşete kapılmak yerine Lily ona yardım teklifinde bulunur ve işler sarpa sarar.


Seyyah 1 ve Seyyah 2 – Terry Hayes

Seyyah 1

Normalde yurtdışında tek kitap olarak yayımlanan bu gerilim kitabı ülkemizde ikiye bölünerek Martı Yayınları tarafından yayımlanmış durumda.

Asıl baskısı 612 sayfadan oluşan kitap Türkçe olarak 2015 yılında okurla buluştu. Goodreads’ta 4.17 puan almış ve bu oylamaya 140 binden fazla kişi katkıda bulunmuş.

Kitapta birbiriyle bağlantılı olan ama dünyanın başka köşelerinde işlenen birkaç cinayet ve ölüm işlenmekte.

Masum bir babanın idam edilmesiyle başlayan kitap 2. kitapta da aynı hızla ilerlemeye devam ediyor.

Bu kitap kimilerinden tam puan alırken kimileri de dayanamayıp kitabı yarım bırakmış durumda.


Çıkış Yok – Taylor Adams

Çıkış Yok: Gerilim Kitapları

Taylor Adams’ın yazdığı Çıkış Yok Pena Yayınları tarafından 2019’da yayımlanan, aslen 2018 çıkışlı bir kitap.

Hâlâ satışta olan kitap Uğur Mehter çevirisiyle okurla buluştu. Ve 316 sayfalık olması nedeniyle bir oturuşta okunabilecek kitaplardan birisi gibi görünüyor.

Bu kitap gerilim kitabı okurları tarafından epey övgü almış durumda. Kitabın konusu ise bir kar fırtınası ile başlıyor.

Dört yabancının, bir kar fırtınasının, kaçırılmış bir çocuk ve acımasız bir psikopatın maskesini düşürmek ve onu alt etmek için dişini tırnağına takan bir kadının öyküsünü anlatıyor.


Kelebek Bahçesi – Dot Hutchison

Kelebek Bahçesi: Gerilim Kitapları

2017’de Limos Yayınları’ndan çıkan Kelebek Bahçesi, Meral Harzem’in çevirdiği, 346 sayfalık kitap okurlardan epey olumlu yorumlar almış durumda.

Kitapta aşırı sorunlu bir bahçıvanın öyküsünü okura anlatılmakta.

Bahsi geçen bahçıvan kendi haremini kurmak için kadınları kaçırmakta ve onları bahçesine hapsetmekte. İstemediği bir olay olduğunda ise kadınları öldürüp koruyu madde içinde onları olduğu gibi tutmakta. Ancak bu olay ortaya çıkar ve “kelebek”lerinden birisi öyküyü bizlere anlatır.

Tamamen dili ve öyküsü için okunabilecek kitaplardan. Tabii böyle kurgulara tahammülünüz varsa…


İyi Kız – Mary Kubica

İyi Kız

İyi Kız, aslen 2014 yılında Martı Yayınları tarafından 2016 yılında yayımlanan kitaplar arasında. Zeynep Yeşilturna’nın Türkçeye kazandırdığı eser 464 sayfa.

İyi Kız‘da bir kaybolma öyküsünü anlatmakta.

İyi bağlantıları olan bir ailenin resim öğretmeni olan Mia, gizemli bir biçimde ortadan kaybolur ve aylar sonra tamamen değişmiş biri olarak bir kulübede bulunur.

İnsanlardan kendisine Mia olarak hitap edilmesini ister ve kimse bunun nedenini bilmez. İyi Kız, merak uyandırıcı konusu ile dikkat çekiyor. Ayrıca birçok ülkede yayımlanmış bir gerilim kitabı.


Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum – Iain Reid

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum, ayrıca bir film olarak da okurlarla buluşan en iyi gerilim kitapları arasında. Charlie Kaufman’in senaryosunu yazdığı, başrollerinde Jesse Plemons, Jessie Buckley ve Toni Collette oynuyor.

Her Şeyi Bitirmeyi Düşünüyorum adsız kadın kahramanın terk etmeyi düşündüğü erkek arkadaşı Jake’le çıktığı araba yolculuğuyla başlıyor ve okuru hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı bir dünyaya götürüyor.

Bu ilk romanıyla psikolojik gerilim türünün başarılı örneklerinden birine imza atan Iain Reid, bundan böyle adından sıkça söz ettireceğe benziyor.
Artık Özgürsün – Clare Mackintosh

Artık Özgürsün

Çiğnenen bir kadının onuruysa… Susmak cinayet, alttan almak teslim olmaktır!

Jenna Gray’in korku, acı ve endişeyle dolu dünyası, beş yaşındaki bir çocuğun ölümüyle sonuçlanan trajik bir kazayla birlikte iyice altüst olmuştur. Artık hayatına devam edebilmesinin tek yolu, zor da olsa, yıkıntıların arasından kendine bir yol açıp her şeye silbaştan başlamaktır. Bir kâbus gibi üzerine çöken çaresizliği, kaçmaya sürükler onu.

Galler sahilindeki yıkık dökük bir kır evine yerleşir. Burada yaşama yeniden tutunmaya çalışacak, yaralarını sarıp korkularının üstesinden gelmeye, hayatını sonsuza dek değiştiren o korkunç kasım akşamının etkisinden kurtulmaya çabalayacaktır. Fakat geçmişten kaçış yoktur. Suskunluğun ve korkunun sonuçları yıkıcı olacaktır…

“Sürpriz U dönüşüyle son derece sürükleyici, müthiş bir roman. Tek kelimeyle bayıldım ve bitmesini istemedim.”
Peter James


Sadie – Courtney Summers

Sadie - Courtney Summers

Yabancı Yayınları’ndan Elif Nihan Akbaş çevirisiyle yayımlanan 328 sayfalık kitap gençlere yönelik olsa da konusu her yaştan insanın ilgisini çekecek türde.

Genç kitapları dalında Edgar Ödülü alan ve birçok adaylık kazanmış durumda.

Sadie’nin kolay bir hayatı olmamıştı. Kendi başına, güçlü durmaya çalışarak büyürken, kuş uçmaz kervan geçmez küçük bir kasabada kız kardeşi Mattie’yi de yetiştirmekteydi. Amacı ona normal bir yaşam sağlamak ve sofraya iki lokma koymak için elinden gelenin en iyisini yapmaktaydı.

Ancak Mattie ölü bulunduğunda, Sadie’nin tüm dünyası yerle bir olur. Biraz başarısız ve tatmin etmeyen bir polis soruşturmasının ardından Sadie, kız kardeşinin katilini adalete teslim etmeye kararlıdır ve onu bulmak için birkaç ufak tefek ipucunu azimle soruşturmaya başlar.


Gerçek Aşk – John Marrs

Gerçek Aşk

Gerçek Aşk konusu itibariyle bence diğer gerilim kitaplarından ayrılmakta.

Tinder, Facebook, Happen, Instagram, Scorp… Gerçek aşkını bulmak için onlarca internet aracı…

Öncelikle bir DNA testi sonucu ruh ikizlerini bulan (sizden büyük, dünyanın bir diğer ucunda, hasta, bir bebek belki) bir testin insanlar üzerindeki sonucunu anlatıyor.

Kitabı diğerlerinden ayıran ise çeşitli arka planlardan, aşkın peşinde olan insanları heyecanlı bir kurgu ile anlatması.

75’den fazla okurun oylarının toplandığı Goodreads sayfasında kitabın puanı 4.13. Bence kesinlikle okumaya değer, ne dersiniz?


Sudaki İzler – Catherine Steadman

Bora Bora’da tatil yapan Erin ve Mark’ın suda buldukları bir şeyle hayatları tamamen değişir ve zira ya bunu saklayacak ya da herkese açıklayacaktır. Ancak bu durum hiç de beklenmedik sonuçlar doğurur.

Sudaki İzler, 2019’da Nemesis Kitap’tan yayımlanan bir kitap. Kitabın orijinalinde Gaziantep hakkında bazı yanlış bilgiler bulunsa da umarım Türkçe edisyonunda bunlar düzeltilmiştir.


İhtiyarlara Yer Yok – Cormac McCarthy

İhtiyarlara Yer Yok

İthaki Yayınları’ndan çıkan İhtiyarlara Yer Yok çok övülen gizem kitapları arasında. 248 sayfa ile okunması gereken kısa kitaplar arasında. Ayrıca modern Amerikan edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Corman McCarthy‘nin kaleminden çıkmış durumda.

Ayrıca Coen Kardeşler tarafından sinemaya uyarlandı ve 4 dalda Oscar aldı.

2018 yılında İthaki Yayınları’ndan yayımlanan bu İhtiyarlara Yer Yok Modern Amerikan Edebiyatı’nın önemli yazarlarından sayılan Cormac McCarty’nin kaleminden.

Kitap genel olarak değişen zamanları anlatıp eski (nostaljik bir anımsamayla) ve yeni karşılaştırması yapmakta.
Seni Görüyorum – Clare Mackintosh

Seni Görüyorum

Artık Özgürsün’ün yazarı Clare Mackintosh’un kaleminden çıkan Seni Görüyorum, Zoe Walker isimli bir kadının bir gün gazetede kendi fotoğrafını görmesiyle başlar. Ve hiç vakit kaybetmeden, şaşkınlığına rağmen bu fotoğrafın öyküsünü azimle araştırmaya girişir.

Ailesi fotoğrafın başka birisine ait olduğunu düşünse de Zoe bundan şüphelidir.

Daha sonra başka kadınlar da aynı şekilde belirir; böylece heyecan ve gerilim dolu bir kurgu başlar.

Altın Kitaplar tarafından yayımlanan kitap Filiz Sarıalioğlu tarafından çevrildi.

Asıl adı See You olan kitap 360 sayfa.


Gözlerinin Ardında – Sarah Pinborough

Sizi allak bullak edecek bir kitap arıyorsanız kesinlikle Gözlerinin Ardında‘ya bakmalısınız. Okuduğumda neye uğradığımı şaşırdım!

“Dâhice bir kurgu.” 

Stephen King

Kapalı Kapılar Ardında – B. A. Paris

Jack ile Grace birbirlerinden hiç ayrılmayan, yeni evli bir çifttir. Gözlerden uzak, harika bir evleri, özenli bir ilişkileri vardır. Ama Grace telefonlara hiç cevap vermez, Jack olmadan arkadaşlarıyla yemeğe çıkmaz.
Odasının camında parmaklık vardır.


Sen – Caroline Kepnes

You dizisinin fikrini aldığı bu eser, bence kesinlikle diziden daha güzeldir.

Çekici bir yazar adayı olan Guinevere Beck, Joe Goldberg’in çalıştığı kitapçıya girdiğinde genç adam herkesin yapacağı şeyi yapar: Onun kredi kartındaki ismi Google’da aratır. Şehirde sadece bir tane Guinevere Beck vardır. Herkese açık Facebook hesabı ve sürekli kullandığı Twitter’ı, Joe’ya onun hakkında bilmek istediği her şeyi verir.

Ve saplantılı bir manipülasyon takibi, rastlantılı biçimde böyle başlar.


Medyum – Stephen King

Eğer paranormal öğelerle bezeli ve dünyaca ünlü bir gerilim kitabı arıyorsanız, sanırım film olan kitaplar arasında yerini almış ve bir kült haline gelmiş Medyum‘dan daha iyisini bulamazsınız.

Doğaüstü güçleri olan Danny ve aklı pek de yerinde olmayan babasının (kurban konumdaki annesinin) hikâyesi sizi bambaşka diyarlara götürecek.

Serinin ikinci kitabı uzun bir aradan sonra Doktor Uyku olarak yayımlandı.


Sessiz Hasta – Alex Michaelides

2021 Mart ayında, Domingo Yayınevi’nden çıkan bu kitap epey popüler ve aslında benim de okuma listemde.

Sessiz Hasta Goodreads’ta en iyi gerilim romanı ödülünü aldı. Kocasını öldüren bir kadının öyküsünü anlatan bu kitap okurların büyük beğenisini kazanmış durumda.

Sessiz Hasta‘nın Konusu: 

Ressam Alicia Berenson görünüşte mükemmel bir hayat yaşıyordur ancak bir gün kocasını vahşi bir şekilde öldürülür.

Adli terapist olan Theo Faber’sa, o kötü günden beri konuşmayan Alicia’yı konuşturmaya kararlıdır.
Kız Kardeşim Seri Katil – Oyinkan Braithwaite

Kız Kardeşim Seri Katil‘in konusu: Korede bir gün kız kardeşinden acil yardım çağrısı alır ve temizlik eşyalarını aldığı gibi kardeşine koşar. Ancak bu kız kardeşinin öldürdüğü ilk erkek arkadaşı değildir. Ancak Korede’nin kız kardeşi bir gün Korede’nin çalıştığı doktora göz koyar ve işler karışır.


Yan Evin Sırrı – Shari Lapena

Doğan Kitap’ın Güneş Becerik Demirel çevirisiyle yayımladığı Yan Evin Sırrı 316 sayfalık bir gerilim romanı.

Yan Evin Sırrı‘nın konusu: 

Marco ile Anne, komşuları Cynthia ile Graham’ın evine akşam yemeğine davetlidirler. Cynthia altı aylık bebekleri Cora’yı getirmemelerini özellikle rica eder. Bebek bakıcısı da gelmeyince Marco bir plan yapar, komşu eve giderlerken yanlarına bebeklerini duyabilecekleri bir telsiz alırlar. Zaman geçer ve eve dönme vakti gelir.

Ne var ki Marco ile Anne gece 1’de eve döndüklerinde bebeği yatağında bulamazlar. Eve gelen Dedektif Rasbach’ın ilk şüphelileri akıllarını kaybetmelerine ramak kalmışi Anne ile Marco’dur…


İsimsiz Kız – Greer Hendricks & Sarah Pekkanen

İsimsiz Kız‘ın konusu: Etik ve ahlak araştırması yapan, 18 – 32 yaşları arasında kadınları kabul eden bir araştırma. Jessica Farris bu araştırmaya girdiğinde tek yapması gerekenin birkaç soru yanıtlamak olduğunu sanıyordur. Ancak araştırma ilerledikçe Jessica, Dr. Shields’ın kontrolcü deneyinde şüphelerle dolmaya başlar.


Fobi – Wulf Dorn

Fobi‘nin konusu: Sarah’ın kocasının arabası soğuk bir kış gecesi evin önünde durur, adam içeri girer ancak adam Sarah’nın kocası değildir. Üstelik adam kocası gibi giyinmiştir. Sarah’nın ise yüzünde yara izleri olan ve kendisine karısıymış gibi davranan bu adama inanmış gibi yapmaktan başka çaresi yoktur, çünkü altı yaşındaki oğlu Harvey yukarıda uyumaktadır.


Kayıp Kız – Gillian Flynn

Kayıp Kız

Kayıp Kız‘ın konusu: Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne baş zanlı olarak polisle yüzleşmek zorunda kalır.

Ancak gizem çözülmeye başladıkça görünenlerin gerçeklerden tamamen farklı olduğu anlaşılmaya başlar.

Kayıp Kız ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir film de oldu. Kesinlikle en iyi gerilim kitapları arasında daimi olarak yerini kazanmış durumda.

Ödülleri:

  • Romantic Times Gerilim/Polisiye Roman Ödülü (2012),
  • Puddly Kurgu Ödülü (2013)
  • Elle okurlarının polisiye roman dalında Büyük Ödülü (2013)
  • Gizem ve Gerilim kitapları dalında Goodreads Choice Ödülü (2012)

Hırsız – Fuminori Nakamura

Hırsız‘ın konusu: Nişimura, Tokyo’da yankesicilik yapıyordur. Ne bir arkadaşı ne bir ailesi vardır. Ancak eski bir iş ortağıyla karşılaşınca hayatı yerle bir olur.
Trendeki Kız – Paula Hawkins

Trendeki Kız Kapak

Trendeki Kız, Rachel isimli bir kadının bakışından bir başka kadının ortadan kaybolmasının ardındaki gizemi anlatıyor.

Rachel alkolik, boşanmış, işsiz bir kadın ve eski eşinin yeni ve arzuladığı hayatını bir türlü kabullenemiyor. Zira kendisi çocuk sahibi olamıyor ve eski eşi evlenip bir çocuk yapmış. Bu da üzerinde büyük bir yetersizlik hissi bırakmış.

Rachel, ev sahibi/arkadaşından işsizliğini saklamak için her gün aynı saatte aynı trene biniyor ve bu sırada evleri izliyor. İzlediği bir çiftteki kadın, Megan Hipwell, gizemli bir şekilde ortadan yok oluyor ve Rachel da o gün orada içkili bir şekilde görülünce tüm gözler ona çevriliyor.

Polisin gözleri de elbette. Filmi de olan bu kitap okurların ilgisini çok çekmiş durumda ve hâlâ epey okunuyor.


Gerilim kitapları üzerine

Şimdilik en iyi gerilim kitapları listesi böyle. Aralarında yeni çıkan kitaplar da mevcut. Zamana meydan okudukları da söylenebilir aslında.

Siz bu gizem kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aralarından okumak istediğiniz var mı? Benim duymadığım birçok isim var bu yazarların arasında. Sizlere özellikle ülkemizde az duyulmuş, pek büyük satışlara ulaşmamış bu gizem kitaplarını iletmek istedim ki herkesin söylediği kitapların dışına çıkabilelim.

Size ayrıca en iyi fantastik kitaplar ve klasik kitap önerileri listesini öneririm.

Sizin önerdiğiniz gerilim kitapları var mı? Bu listeye eklenmesini istediğiniz kitaplar? Yorum bırakın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.