Bir Günde Bitireceğiniz 100 Sayfadan Kısa Kitaplar!

100 Sayfadan Kısa Kitaplar Listesi

Yoğun iş hayatı, okul, belki aile ve çocuklar derken kitap okumak zorlaşıyor ve kısa kitaplar da bu konuda bizim kurtarıcımız olabiliyor. Aşağıda yaklaşık iki saat içinde okuyup bitirebileceğiniz bir liste hazırladım.

Tabii sesli kitaplar da bu konuda yardımımıza yetişebiliyor. Eğer sesli kitap dinlemeyi düşünürseniz ücretli ve ücretsiz sesli kitaplar yazısına da bir göz atmanızda fayda var.

Hadi okunması gereken, bir çırpıda biten kitaplardan oluşan listeye geçelim.

100 Sayfadan Kısa Kitaplar

Bu listeye öncelikle bir diziden başlayacağım, ardından da kısa kısa önerdiğim kitapların genel bilgilerini vereceğim. Umarım gönlünüze göre birkaç kitap bulabilirsiniz.

Sayfası bazen 100’ü epey aşkın görünse de resimli veya büyük puntolu olan bu kısa kitapları es geçmemenizde fayda var.


Galateia: Bir Öykü – Madeline Miller

Galateia bir öykü

Ben, Kirke‘nin yazarı Madaline Miller’ın yazdığı Galateia kadın üzerine, fantastik unsurlarla bezeli bir anlatıdır.

Galateia efsanesi birçok filme, kitaba konu olan bir öykü olsa da Madaline Miller yine kendisine has bir dille bu öyküsü bize taşır.

Sayfa: 72

Konusunu sizlere kısaca şöyle aktarabilirim:

Antik Yunanistan’da yetenekli bir mermer heykeltıraş, bir tanrıça tarafından kutsanır ve şehrin gördüğü en güzel kadın olan heykeline hayat armağan edilir. Artık heykeltraş, Galatea’dan kendisini memnun etmesini, itaat ve tevazunun cisimleşmiş olmasını beklemektedir. Ama bu göz kamaştıran heykelin kendine ait arzuları vardır ve özgür kalmak istiyordur.

Takıntılı kocası onu kontrol altında tutmak ister ve Galatea doktorların ve hemşirelerin sürekli gözetiminde kilitlenir. Ancak Galateia’nın kurtarması gereken bir kızı vardır…


Uzaktan Kumandalı Kız – James Tiptree

İthaki Yayınları’ndan çıkan Uzaktan Kumandalı Kız, 72 sayfalık bir bilim kurgu öyküsü ve akıcı dili sayesinde bir çırpıda bitirilebiliyor gerçekten de.

Üstelik Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü de aldığı için gönül rahatlığıyla size önermekten çekinmiyorum.

Bence bu kısa öyküyü diğerlerinden ayıran en önemli noktalardan biri insanın aklıyla oynaması ve ürkütücü olması. Üstelik günümüzdeki ve aslında asla değişmeyen güzellik nedir sorusunu da ele alması.

Ne demek istediğimi kitabı okuduktan sonra anlayacaksınız, bu yüzden çok beklemeyin.

Sayfa: 72


Sarı Duvar Kağıdı – Charlotte Perkins Gilman

Dünyaca ünlü bu kısa öykü 48 sayfa. İşlediği konu itibariyle çok önemli bir değer taşıyor. Okurken kesinlikle şaşıracak ve kendinize birçok soru sorarken bulacaksınız.

Delidolu Yayınları’nın baskısına özel yaptığı şu tanıtımı benim dikkatimi çekti: 19. yüzyıl edebiyatının en önemli metinleri arasında gösterilen Sarı Duvar Kâğıdı, sinirsel buhranları nedeniyle sayfiye evinde “dinlenmeye çekilen” bir kadının toplumsal rollerin baskısı altında adım adım delirmesini anlatıyor.

Sayfa: 48


Dönüşüm – Franz Kafka

Baskısına göre 80 ile 100 sayfa arasında değişen bu kısa kitap bir edebiyat klasiği. Franz Kafka’nın en ünlü eserlerinden biri olan Dönüşüm bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Gregor Samsa’nın hikayesini anlatır.

Kendi evinde bir yabancı gibi hisseden Gregor, ailesinin ona karşı duyduğu nefreti ve yabancılaşmayı giderek hissetmeye başlar. Ailenin geçimini sağlayan tek kişi olan Gregor’un bu şoke edici dönüşümü, onların hayatlarında köklü değişikliklere neden olur.

Kafka’nın bu eseri, modernizm ve varoluşçu düşüncenin öncülerinden biri olarak kabul edilir. Dönüşüm, insanın iç dünyasındaki yabancılaşma ve varoluşsal sorgulamaları derinlemesine ele alır. Yazar, anlatımındaki sade ve yalın dil ile okurun zihninde güçlü imgeler yaratır. Eser, Kafka’nın diğer eserleri gibi çağdaş edebiyatın en önemli yapıtları arasında sayılır ve birçok dilde yayınlanarak geniş bir okur kitlesi edinmiştir.

Sayfa: 80 – 90


Bir Katilin Güncesi – Kim Young-Ha

bir katilin güncesi

Timaş Yayınları’ndan çıkan bu Güney Kore Edebiyatı kitabı 140 sayfa olsa da büyük puntosu sayesinde 2 saatte kolayca bitirilebilir.

Sonu şaşırtıcı ve akıcı olan Bir Katilin Güncesi, Alzheimer hastalığına yakalanan bir seri katilin öyküsünü anlatmakta.

Byıonğsu Gim, sakin ve ücra bir yerde yaşayan epey yaşlı bir adamdır. Yıllarca veteriner olarak çalışmıştır. Kendisi hastalığının bilincinde olduğu için aslında kendince bir takım önlemler almaya başlıyor.

Sayfa: 140 (büyük punto)
Bir Kuzey Macerası – Jack London

Bir Kuzey Macerası

Jack London’ın en ünlü öykülerinden biri olan Bir Kuzey Macerası 1900 yılında yayımlandı. Kitap, Kanada’da Klondike Altına Hücumu sırasında geçen bir hikayeyi anlatır.

Homeros’un Odysseia destanını andıran, zorlu engellerle dolu, çetin ve “dönüştürücü” bir yolculuğun hikâyesini anlatır. Aleut adalarındaki Akatan’da yaşayan kabile reisi Naass’in evlendiği gün karısı Unga’yı denizden çıkıp gelen sarı saçlı beyaz bir adama kaptırmasıyla başlar bu öykü.

Ardından Naass intikamını almak üzere azılı düşmanının peşinden gider. Dünyayı dolaşıp bilgi ve görgüsünü artıracağı, macera dolu yıllar geçirecektir.

Sayfa: 56


Palto – Gogol

“Hepimiz Gogol’un Palto‘sundan çıktık,” diye bir söz dolanıp durur etrafta. Nedenini merak ediyorsanız, bu 50 60 sayfalık öyküyü okumanın zamanı kesinlikle gelmiş demektir.

Nikolai Gogol’un Palto adlı kısa öyküsü, 19. yüzyıl Rusya’sındaki toplumsal adaletsizlikleri hicivli bir dille anlatır. Öykü, St. Petersburg’da küçük bir memur olan Akaky Akakievich’in hayatını ve onun hayatındaki dönüm noktasını konu alır.

Akaky, dış giyimine önem veren biri olarak yıllardır giydiği eski paltonun değiştirilmesi için uğraşırken, çevresindeki insanların onunla dalga geçmesi ve alay etmesiyle karşı karşıya kalır. Bunun üzerine, hayatındaki tek varlığı olan paltoyu yenilemek için her şeyi göze alır. Ancak bu uğurda yaşadığı olaylar, onu beklenmedik bir sona doğru sürükler.

Gogol, bu öyküsünde yoksul bir insanın yalnızlığı ve ezilmişliğini vurgularken, dönemin Rus toplumundaki adaletsizliği ve bürokratik yapının insani ilişkilere etkisini acımasız bir mizahla eleştirir. Palto, Rus edebiyatının en önemli öykülerinden biri olarak kabul edilir ve Gogol’un üslubu ve dönemin toplumsal yapısına eleştirisi nedeniyle günümüzde de ilgiyle okunmaya devam etmektedir.

Sayfa: 50 – 60


Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson

Dr. Jekyll ile Bay Hyde

Kısa kitaplar listesine Dr. Jekyll ile Bay Hyde‘ı almamın bir nedeni, kısa olması dışında elbette, birçok filmde, kitapta ve dizide bu ikiliyi görmemiz.

Dr. Jekyll ile Bay Hyde, Robert Louis Stevenson’ın klasikleşmiş gotik romanıdır. Roman, Dr. Henry Jekyll’in insan doğasının iyi ve kötü yönleri arasındaki çekişmesini anlatır. Dr. Jekyll, içindeki kötü duyguları bastırmak için bir tılsım geliştirir ve kendini Bay Hyde olarak çağırır. Ancak Bay Hyde giderek güçlenir ve kontrolü ele geçirir.

Roman, insan doğasındaki çelişkileri ve kötülüğün yavaş yavaş kişiliği ele geçirmesini anlatır. Dr. Jekyll ile Bay Hyde arasındaki çekişme, okuru sürükleyici bir maceraya dahil eder. Roman, 19. yüzyılın sonlarındaki Victoria dönemi İngiltere’sinde geçer ve o dönemin toplumsal normlarını yansıtır.

Tam bir 100 sayfalık kitaplar listesi üyesi.

Sayfa: 104


Katip Bartleby – Herman Melville

Bu önemli ve bilinen, insanın yüzünde bir şekilde tebessüm bırakan kısa öykü hakkında başka bir şey söylememeyi tercih ederim.

Sayfa: 48


Satranç – Stefan Zweig

Bir hücrede eline geçen bir satranç kitabıyla kuramsal bir satranç ustası olup çıkan bir adamın hikâyesini anlatan Satranç, heyecanlı ve gerilim dolu öyküsüyle sahiden birkaç saatte bitirilebilecek kısa kitaplardan.

Sayfa: 70 – 80
Elia İle Yolculuk – Zülfü Livaneli

elia ile yolculuk

Zülfü Livaneli sahiden en sevdiğim yazarlar arasında ve bu önemli anı kitabı ile Elia Kazan’a yepyeni bir bakış atıyoruz. Resimli olması yüzünden çok hızlı bir şekilde bitirilebilen ve bizi Zülfü Livaneli’ne hayran bırakan bir başka kitap Elia ile Yolculuk.

Sayfa: 120 (resimli)


Kâğıt Ev – Carlos Maria Dominguez

Eğer kitaplar hakkında kitaplardan hoşlanıyorsanız ve biraz deliliğin kenarında dolaşmak istiyorsanız Jaguar Kitap’ın Kâğıt Ev’i tam aradığınız kısa kitap!

100 sayfalık kitaplardan.

Sayfa: 96


Küçük Prens – Antoine De Saint Exupery

Antoine De Saint-Exupéry’nin Küçük Prens’i, dünya edebiyatının muhtemelen en çok okunan edebi eserlerinden birisi. Birçok dile çevrilmiş bu eserin birçok basımı bulunuyor. Bu yüzden sayfa sayısı değişmekte.

Sayfa: 90 -120


Çocuğun Öyküsü – Peter Handke

Metis Yayınları’nın yayınladığı Çocuğun Öyküsü kız çocuk sahibi olan bir babanın kızı 10 yaşına gelene kadar düşüncelerini anlatan güzel ve akıcı bir kitap.

Sayfa: 96


Ayrıca şu kısa kitaplar da okunabilir:

  • Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat – Stefan Zweig (72 Sayfa)
  • Korku – Stefan Zweig (72 sayfa)
  • Yakıcı Sır – Stefan Zweig (88 sayfa)
  • Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig (68 sayfa)
  • Arayışlar – Lou Andreas-Salomé (80 sayfa)
  • Mutlu Prens – Oscar Wilde (52 sayfa)
  • Zacharius Usta – Jules Verne (56 sayfa)
  • Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel Garcia Marquez (96 sayfa)
  • Çukur – Hiroko Oyamada (96 sayfa)

Eğer bu liste size yeterli gelmediyse, klasik kitap önerileri listesine de bakabilirsiniz.
Lacivert Klasikler

Can Yayınları ile Amazon.tr’nin işbirliği ile çıkan Lacivert Klasikler dizisi, yaklaşık 50 sayfalık kısa öykülerden oluşuyor. Anton Çehov, Guy de Maupassant, Franz Kafka ve Edgar Allan Poe gibi çok ünlü yazarların bulunduğu diziyi Amazon’dan gayet ucuza alabilirsiniz!


100 Sayfadan Kısa Kitaplar

100 sayfadan kısa kitaplar, zaman sıkıntısı çeken okurlar için vazgeçilmez bir fırsat. Ayrıca vakit darlığı çeken okurlar için de mükemmel bir fırsattır. Öyle ki, sadece birkaç saat içinde bitirilebilen bu kitaplar, insanın hayatına önemli bir etki bırakabilir.

100 sayfadan kısa kitaplar, kısa fakat yoğun bir okuma deneyimi sunarak okurların hayal gücünü zenginleştirir. Her ne kadar kısa olsalar da, içerikleri ve anlatım biçimleriyle etkileyici bir okuma deneyimi sunarlar. Sonuç olarak herkesin kütüphanesinde birkaç tane 100 sayfadan kısa kitap bulunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.