İki Saatte Okuyacağınız, 100 Sayfalık Kısa Kitaplar!

Yoğun iş hayatı, okul, belki aile ve çocuklar derken kitap okumak zorlaşıyor ve kısa kitaplar da bu konuda bizim kurtarıcımız olabiliyor. Aşağıda yaklaşık iki saat içinde okuyup bitirebileceğiniz bir liste hazırladım.

Tabii sesli kitaplar da bu konuda yardımımıza yetişebiliyor. Eğer sesli kitap dinlemeyi düşünürseniz ücretli ve ücretsiz sesli kitaplar yazısına da bir göz atmanızda fayda var.

Hadi listeye geçelim.


Kısa Kitaplar (100 sayfalık kitaplar)

Bu listeye öncelikle bir diziden başlayacağım, ardından da kısa kısa önerdiğim kitapların genel bilgilerini vereceğim. Umarım gönlünüze göre birkaç kitap bulabilirsiniz.

Sayfası bazen 100’ü epey aşkın görünse de resimli veya büyük puntolu olan bu kısa kitapları es geçmemenizde fayda var.

Bir Katilin Güncesi – Kim Young-Ha

Bir Katilin Güncesi Afiş
Bir Katilin Güncesi

Timaş Yayınları’ndan yeni çıkan bu Güney Kore Edebiyatı kitabı 140 sayfa olsa da büyük puntosu sayesinde 2 saatte kolayca bitirilebilir.

Sonu şaşırtıcı ve akıcı olan Bir Katilin Güncesi, Alzheimer hastalığına yakalanan bir seri katilin öyküsünü anlatmakta.

Sayfa: 140 (büyük punto)

Uzaktan Kumandalı Kız – James Tiptree

Uzaktan Kumandalı Kız kapak

İthaki Yayınları’ndan çıkan Uzaktan Kumandalı Kız, 72 sayfalık bir bilim kurgu öyküsü ve akıcı dili sayesinde bir çırpıda bitirilebiliyor gerçekten de.

Üstelik Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü de aldığı için gönül rahatlığıyla size önermekten çekinmiyorum.

Sayfa: 72

Sarı Duvar Kağıdı – Charlotte Perkins Gilman

Dünyaca ünlü bu kısa öykü 48 sayfa. İşlediği konu itibariyle çok önemli bir değer taşıyor. Okurken kesinlikle şaşıracak ve kendinize birçok soru sorarken bulacaksınız.

Delidolu Yayınları’nın baskısına özel yaptığı şu tanıtımı benim dikkatimi çekti: 19. yüzyıl edebiyatının en önemli metinleri arasında gösterilen Sarı Duvar Kâğıdı, sinirsel buhranları nedeniyle sayfiye evinde “dinlenmeye çekilen” bir kadının toplumsal rollerin baskısı altında adım adım delirmesini anlatıyor.

Sayfa: 48


Dönüşüm – Franz Kafka

Baskısına göre 80 ile 100 sayfa arasında değişen bu kısa kitap bir edebiyat klasiği. Aranızda Gregor Samsa ismini duymayan yoktur herhalde. Tekrar okumak için harika bir fırsat doğrusu.

Sayfa: 80 – 90

Palto – Gogol

“Hepimiz Gogol’un Palto‘sundan çıktık,” diye bir söz dolanıp durur etrafta. Nedenini merak ediyorsanız, bu 50 60 sayfalık öyküyü okumanın zamanı kesinlikle gelmiş demektir.

Sayfa: 50 -60

Dr. Jekyll ile Bay Hyde – Robert Louis Stevenson

Kısa kitaplar listesine Dr. Jekyll ile Bay Hyde‘ı almamın bir nedeni, kısa olması dışında elbette, birçok filmde, kitapta ve dizide bu ikiliyi görmemiz. İnsanın ikili doğasını işleyen bu önemli, dünyaca ünlü eseri okumadan olmaz.

Sayfa: 104

Katip Bartleby – Herman Melville

Bu önemli ve bilinen, insanın yüzünde bir şekilde tebessüm bırakan kısa öykü hakkında başka bir şey söylememeyi tercih ederim.

Sayfa: 48

Satranç – Stefan Zweig

Bir hücrede eline geçen bir satranç kitabıyla kuramsal bir satranç ustası olup çıkan bir adamın hikâyesini anlatan Satranç, heyecanlı ve gerilim dolu öyküsüyle sahiden birkaç saatte bitirilebilecek kısa kitaplardan.

Sayfa: 70 – 80


Elia İle Yolculuk – Zülfü Livaneli

elia ile yolculuk
elia ile yolculuk

Zülfü Livaneli sahiden en sevdiğim yazarlar arasında ve bu önemli anı kitabı ile Elia Kazan’a yepyeni bir bakış atıyoruz. Resimli olması yüzünden çok hızlı bir şekilde bitirilebilen ve bizi Zülfü Livaneli’ne hayran bırakan bir başka kitap Elia ile Yolculuk.

Sayfa: 120 (resimli)

Kâğıt Ev – Carlos Maria Dominguez

Eğer kitaplar hakkında kitaplardan hoşlanıyorsanız ve biraz deliliğin kenarında dolaşmak istiyorsanız Jaguar Kitap’ın Kâğıt Ev’i tam aradığınız kısa kitap!

Sayfa: 96

Küçük Prens – Antoine De Saint Exupery

Antoine De Saint-Exupéry’nin Küçük Prens’i, dünya edebiyatının muhtemelen en çok okunan edebi eserlerinden birisi. Birçok dile çevrilmiş bu eserin birçok basımı bulunuyor. Bu yüzden sayfa sayısı değişmekte.

Sayfa: 90 -120

Çocuğun Öyküsü – Peter Handke

Metis Yayınları’nın yayınladığı Çocuğun Öyküsü kız çocuk sahibi olan bir babanın kızı 10 yaşına gelene kadar düşüncelerini anlatan güzel ve akıcı bir kitap.

Sayfa: 96


Ayrıca şu kısa kitaplar da okunabilir:

  • Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat – Stefan Zweig (72 Sayfa)
  • Korku – Stefan Zweig (72 sayfa)
  • Yakıcı Sır – Stefan Zweig (88 sayfa)
  • Olağanüstü Bir Gece – Stefan Zweig (68 sayfa)
  • Arayışlar – Lou Andreas-Salomé (64 sayfa)
  • Mutlu Prens – Oscar Wilde (52 sayfa)
  • Zacharius Usta – Jules Verne (56 sayfa)
  • Benim Hüzünlü Orospularım – Gabriel Garcia Marquez (96 sayfa)

Eğer bu liste size yeterli gelmediyse, klasik kitap önerileri listesine de bakabilirsiniz.

Lacivert Klasikler

Can Yayınları ile Amazon.tr’nin işbirliği ile çıkan Lacivert Klasikler dizisi, yaklaşık 50 sayfalık kısa öykülerden oluşuyor. Anton Çehov, Guy de Maupassant, Franz Kafka ve Edgar Allan Poe gibi çok ünlü yazarların bulunduğu diziyi Amazon’dan alabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like