24 May 2024
Kitap Listeleri

Okurların Bayıldığı Mitolojik Kitaplar, Öneriler! (Kaynak ve Roman)

 • Mart 15, 2023
 • 9 min read
 • 4 Views
Okurların Bayıldığı Mitolojik Kitaplar, Öneriler! (Kaynak ve Roman)

Eğer fantastik kitaplardan hoşlanıyorsanız İskandinav, Mısır ve Yunan mitolojisi de ilginizi çekiyordur. Bu sebeple de mitolojik kitaplar listesi de elbette bakmanız gereken bir öneri yazısı.

Bu yazıda içinde sadece mitolojik esintiler bulundurmayan, temelini onlara dayamış mitolojik kitaplar olacak konumuz. Sıkı durun, sağlam bir liste ve kaynak olarak kullanabileceğiniz birkaç öneri gelecek.

Ancak İlyada ve Odisseus‘u es geçtiğimi de bildirmek isterim. Herkes biliyor zaten.

Hadi mitoloji kitap önerileri listemize başlayalım.

Mitolojik Kitap Önerileri (Kurmaca)

En iyi mitoloji kitapları derlediğim mitolojik kitaplar öneri listesine geçelim hemen. Ben çoğunu okurken çok eğlendiğimi söylemek isterim. Bu yüzden de size incelemeniz için sunmakta bir sorun görmüyorum. Umarım liste işinize yarar, mitoloji konusundaki açlığınızı doyurmanıza yardımcı olur.

Ancak bu Yunan mitolojisi kitap önerisi listesinin her birini okumadığımı belirtmek isterim.
Ariadne – Jennifer Saint

Ariadne

İlk olarak 2021 yılında İngilizce ve 2023 yılında Epsilon Yayınları tarafından Türkçe olarak yayımlanan Ariadne, Yunan mitolojisi romanları arayanlar için bakılması gereken kitaplardan. Yani bir Yunan Mitolojisi kitap önerisi.

Girit Prensesi Ariadne dans pistinde, tanrıların ve kahramanların öykülerini dinleyerek büyümüştür. Ancak kardeşlerinden farklıdır o ve kaderini tanrılara bırakmayıp kendi elleriyle yazmaya yemin etmiştir. Ne var ki sarayın altındaki Labirent’ten kardeşi Minotor’un toynak sesleri yankılanır…

Her yıl Atina’dan 14 genç Minotor’un açlığını doyurmak için Girit’e haraç olarak gönderilir. Atinalı Prens Theseus canavarı yok etmek için adaya geldiğinde, Ariadne onun yeşil gözlerinde bir tehdit değil bir kaçış fırsatı görür. Tanrıların iradesine karşı gelir, ailesiyle ülkesine ihanet eder ve aşkı için her şeyi riske atar. Ariadne, Theseus’un Minotor’u öldürmesine yardım eder ve bu andan itibaren asıl hikâyesi başlar…


Ben, Kirke – Madeline Miller

Ben Kirke kapak - En iyi fantastik kitaplar

Kirke, Yunan Mitolojisi’ndeki bir büyücü. Kendisini Odysseus’un macerasında da görürüz hatta.

Bilinen ama kenara köşeye atılmış bir karakteri alan Miller, onu bu kitabın ana karakteri yapmış. Güneş tanrısı olan titan Helios’un insan sesli kızı o. Etkileyici öyküsü ve akıcı diliyle dikkat çekiyor. İthaki Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırıldı ve birçok ödül aldı.

Eğer henüz Ben, Kirke‘yi okumadıysanız, gerçekten çok güzel ve özel bir kitap kaçırıyorsunuz demektir. Okurların uzun zamandır Yunan mitolojisi kitap önerisi listelerinde.

BENZER:  En İyi Fantastik Kitaplar, Fantastik Seriler ve Öneri Kitaplar

Odyssey – Homer

Odyssey

Odyssey MÖ 8. veya 7. yüzyılda Homer’ın yazdığı bir epik şiir. MÖ 6. yüzyılın ortalarında Yunan edebiyat kanonunun bir parçası haline geldi. Antik çağda, Homeros’un şiirin yazarı olduğu sorgulanmadı, ancak çağdaş bilim ağırlıklı olarak İlyada ve Odyssey’in bağımsız olarak bestelendiğini ve hikayelerin uzun bir sözlü geleneğin parçası olarak oluştuğunu varsayar.

Odyssey kronolojik olarak veya tek bir bakış açısıyla anlatılmasa da, şiir tek bir amaç etrafında ilerler: Odysseus’un, sarayında kamp kuran kaba talipleri yenip sadık karısı Penelope ile yeniden bir araya geleceği memleketi İthaka’ya dönüşünü anlatır. İthaka kralı Odysseus, Truva Savaşı’ndan sonra 10 yıl boyunca (şiirin yalnızca son altı haftayı kapsar) dolaşıp evine dönmeye çalışır.


Penelope – Margaret Atwood

penelope

Yunan Mitolojisi denilince yolunuz elbet Odysseus’a çıkar. Damızlık Kızın Öyküsü‘nün yazarı Margaret Atwood, önce Penelope ile, Odysseus’un karısı ve Helena’nın kız kardeşi ile akıllarımızda yer etmişti.

Uzun yıllarca Türkçe baskısı bulunamayan bu kitap, Alfa Yayınları sayesinde tekrar kütüphanelerimize girebildi ama onun da baskısı bitmiyor görünüyor. Mitolojik kitaplar arasında çok önemli yeri bulunan bu eserin kaderi böyle acı.

Kitapta evinde kalan Penelope’nin talipleriyle olan sorunları anlatılır. Yunan Mitoloji kitap önerisi arıyorsanız kesinlikle bakmalısınız.
Bin Gemi – Natalie Haynes

Bin Gemi - Natalie Haynes

Troya Savaşı hakkında mitolojik bir kitap daha arıyorsanız Bin Gemi‘ye bakabilirsiniz. Haynet modern bir dille anlatır öyküsünü.

Kitap Truva Savaşı’nı ve savaşın ardından olan olayları anlatır. Kadınların savaşta oynadıkları roller, hayatta kalmak için verdikleri mücadeleler ve savaşın insanlar üzerindeki etkileri ele alınır. Ayrıca, mitolojideki kadın kahramanların hikayeleri de romanda yer alır.

Ancak bu gülerek okuyacağınız kitaplardan değil çünkü Troya’nın düşmesiyle erkekler savaşır ve ölürken, gelecekleri Greklerin elinde olan Troyalı kadınların öykülerini anlatıyor. Ve savaşlarda kadınların başlarına neler geldiğini tahmin etmek için yaşamaya gerek yok.


Kızların Suskunluğu – Pat Barker

Kızların Suskunluğu

İngiliz yazar Pat Barker tarafından yazılmış olan Kızların Suskunluğu tarihi kurgu türünde bir roman, ayrıca yazarın en ünlü eserlerinden birisi. Yunan mitolojisinde yer alan Truva Savaşı’nın anlatıldığı Homeros’un İlyada destanının kadın kahramanlarından biri olan Briseis’in perspektifinden anlatılır. İntikam peşinde koşan erkekler yerine bir kadını konu alıyor yani.

BENZER:  En İyi Genç Kitapları: Fantastik, Bilim Kurgu Kitapları

Roman, feminist bir yaklaşımla, mitolojinin erkek merkezli anlatısına meydan okur ve kadınların tarih boyunca suskunluğunu ve görmezden gelinmesini eleştirir. Ayrıca, savaşın insanlık üzerindeki etkilerini de ele alır ve savaşın insanları nasıl değiştirdiğini, hayatlarını nasıl etkilediğini anlatır.

Guardian’a göre 21. yüzyılın en iyi 100 kitabından birisi.


Percy Jackson – Rick Riordan

Çocuk ve gençlik kitaplarını seviyorsanız ve Harry Potter sizin için vazgeçilmezse, o zaman kesinlikle Percy Jackson ve Olimposlular serisini okumalısınız. Yunan Mitolojisi’ni hem tanıtan hem de sevdiren bu kitap gerçekten çok ses getirdi ve çok sevildi.

Ben de okuduğum için içtenlikle bu seriyi okumanızı öneririm. Ayrıca Yunan Mitolojisi’ne bence yepyeni bir yerden bakıyor. Kendi dünyasını da yaratıyor. İlyada ve Odysseus’tna kurtulmak isteyenler için birebir. Sürükleyici mitolojik kitaplar önerisi isterseniz, bir numaraya çekinmeden koyarım!


Tanrıça – Aimee Carter

Eğer hafif bir gençlik romanı arıyorsanız, Tanrıça serisi kesinlikle sizin için. Öyle ki, ben yıllar yıllar önce okuduğumda sevmiş ama sonra bir daha dönüp bakmamıştım. Çok büyük kitlelere ulaşmasa da kesinlikle okunabilir.

Bu gençlik romanı bir Hades ve Persephone uyarlamasıdır.

Ana üç kitaptan ve iki ara kitaptan oluşuyor.

 1. Tanrıça
  • The Goddess Hunt
 2. Tanrıçanın Savaşı
  • The Goddess Legacy
 3. Tanrıçanın Mirası

Yerkara – Brodi Ashton (TR’de Bitmemiş, Bitmeyecek Seri!)

Dex Kitap’ın bastığı ama sonra devamını getirmediği seriler listemizde bugün, Jemisin dışında bir yazar daha var. O da Brodi Ashton. Bu seri öyle çok harika olmasa da güzel vakit geçirtir. Osiris, Orpheus ve Persephone gibi mitlerden ilham alıyor. Ancak devamı asla gelmeyecek, bunu bilerek inceleyin.


Kırmızı Piramit (Kane Günceleri #1)- Rick Riordan

Kane Günceleri’nin ilk kitabı olan bu mitolojik kitap, Mısır Mitolojisi’ni ele almakta. Eğer Yunan’dan sıkıldıysanız, sizi Mısır’a alalım.

Kitapta Antik Mısır tanrıları birer birer uyanıyor ve bir intikam planını durdurmaksa Carter ve Sadie’ye düşüyor.

BENZER:  En İyi Gerilim Kitapları Listesi ile Gerilmeye Hazır mısınız?

Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Amerikan Tanrıları

Beni Yunan, Mısır, İskandinav diye sınıflandırarak yorma, ortaya karışık ver diyorsanız, o zaman Amerikan Tanrıları sizin için biçilmiş kaftan!

Bildiğiniz üzere Neil Gaiman fantastik edebiyatta kendisine isim yapmış başarılı bir romancı, öykücü ve senarist. Kitapları dizilere de uyarlandı.

Gölge son üç yılını hapishanede geçirmiştir ve tahliyesine iki gün kala karısının ölüm haberini alır. Cenazeye katılmak için uçağa biner. Yanına daBay Çarşamba oturur ve sürükleyici bir macera başlar.
Kaynak Mitolojik Kitap Önerileri (Kurmacadışı)

Bu mitolojik kitaplar listesine bir de kaynak kitap eklemeden olmazdı. Örneğin Thomas Bulfinch’in yazdığı Bulfinch Mitolojisi adlı kitap artık satışta değil ancak bulursanız çok faydalı bir kaynaktır. Edebiyat Fakülteleri’nde kaynak kitaptır. Onun dışında da kitaplar var elbette. Liste şöyle:

 • 1000 Mitolojik Karakter – Edward S. Ellis
 • Bulfinch Mitolojileri – Thomas Bulfinch
 • Yunan Mitolojisi – Richard Buxton
 • Gençler İçin Yunan Mitleri – Edgar Parin D’aulaire
 • Yunan ve Roma Mitolojisi: Tanrılar, Titanlar ve Kahramanlar – Otto Seemann
 • Mitoloji 101: Eski Yunan ve Roma Mitolojisi – Kathleen Sears
 • Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat
 • Türk Mitolojisi I-II.Cilt (Takım) – Prof. Dr. Bahaeddin Ögel
 • Mısır Mitolojisi: Eski Mısır Tanrıları, Tanrıçaları ve Mitleri – Geraldine Pinch
 • İskandinav Mitolojisi – Neil Gaiman
 • Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell
 • İskandinav Mitleri – R. I. Page
 • İskandinav Mitolojisi Viking, Mitlerinde Tanrılar, Kahramanlar, Canavarlar – Kevin Crossley-Holland
 • İskandinav Mitolojisi – Tanrılar ve Kahramanların Efsaneleri – Peter Andreas Munch
 • Mısır Mitolojisi – Nadine Guilhou, Janice Peyre
 • Mısır Mitolojisi ve Gizemleri – Rudolf Steiner
 • Kelt Mitolojisi – Claude Sterckx

Yunan Mitolojisi Kitap Önerileri

 • Ariadne – Jennifer Saint
 • Ben, Kirke – Madeline Miller
 • Odyssey – Homer
 • Penelope – Margaret Atwood
 • Bin Gemi – Natalie Haynes
 • Kızların Suskunluğu – Pat Barker
 • Percy Jackson – Rick Riordan
 • Tanrıça – Aimee Carter
 • Yerkara – Brodi Ashton

İşte mitolojik kitaplar öneri listesi böyle. Zamanla genişleyecektir. Hatta sizler de en sevdiğiniz mitolojik kitapları yorumlar kısmında bizimle mitoloji kitap önerisi olarak paylaşın lütfen.

About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.