Okurların Bayıldığı Mitolojik Kitaplar! (Kaynak ve Romanlar)

Eğer fantastik kitaplardan hoşlanıyorsanız Yunan ve İskandinav mitolojisi de ilginizi çekiyordur. Bu sebeple de mitolojik kitaplar listesi de elbette bakacağınız bir liste.

Bu yazıda içinde sadece mitolojik esintiler bulundurmayan, temelini onlara dayamış mitolojik kitaplar olacak konumuz. Sıkı durun, sağlam bir liste ve kaynak olarak kullanabileceğiniz birkaç öneri gelecek.

Ancak İlyada ve Odisseus‘u es geçtiğimi de bildirmek isterim. Herkes biliyor zaten.

Hadi mitolojik kitaplar listemize başlayalım.


Mitolojiyle İlgili Kitaplar (Kurmaca)

Hemen mitolojik kitaplar öneri listesine geçelim. Ben çoğunu okurken çok eğlendiğimi söylemek isterim. Bu yüzden de size incelemeniz için sunmakta bir sorun görmüyorum. Umarım liste işinize yarar.

Ben, Kirke – Madeline Miller

Ben Kirke kapak - En iyi fantastik kitaplar

Kirke, Yunan Mitolojisi’ndeki bir büyücü. Kendisini Odysseus’un macerasında da görürüz hatta.

Bilinen ama kenara köşeye atılmış bir karakteri alan Miller, onu bu kitabın ana karakteri yapmış. Güneş tanrısı olan titan Helios’un insan sesli kızı o. Etkileyici öyküsü ve akıcı diliyle dikkat çekiyor. İthaki Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırıldı ve birçok ödül aldı.

Eğer henüz Ben, Kirke‘yi okumadıysanız, gerçekten çok güzel ve özel bir kitap kaçırıyorsunuz demektir.

Penelope – Margaret Atwood

Yunan Mitolojisi denilince yolunuz elbet Odysseus’a çıkar. Adam saç gibi; her yerde. Damızlık Kızın Öyküsü‘nün yazarı Margaret Atwood, bu kitaptan önce Penelope ile, Odysseus’un karısı ve Helena’nın kız kardeşi ile akıllarımızda yer etmişti.

Uzun yıllarca Türkçe baskısı bulunamayan bu kitap, Alfa Yayınları sayesinde tekrar kütüphanelerimize girebildi ama onun da baskısı bitmiyor görünüyor. Mitolojik kitaplar arasında çok önemli yeri bulunan bu eserin kaderi böyle acı.

Kızların Suskunluğu – Pat Barker

Yine bir klasik konuya, Truva’ya dönüyoruz Kızların Suskunluğu ile. Kurtuluş yok arkadaş! Guardian’a göre 21. yüzyılın en iyi 100 kitabından biri olan Kızların Suskunluğu, intikam peşindeki erkekleri değil, gölge de kalan bir kadın olan Briseis’i anlatıyor. İlyada’ya ferah bir soluk yani.

Percy Jackson – Rick Riordan

Çocuk ve gençlik kitaplarını seviyorsanız ve Harry Potter sizin için vazgeçilmezse, o zaman kesinlikle Percy Jackson ve Olimposlular serisini okumalısınız. Yunan Mitolojisi’ni hem tanıtan hem de sevdiren bu kitap gerçekten çok ses getirdi ve çok sevildi.

Ben de okuduğum için içtenlikle bu seriyi okumanızı öneririm. Ayrıca Yunan Mitolojisi’ne bence yepyeni bir yerden bakıyor. Kendi dünyasını da yaratıyor. İlyada ve Odysseus’tna kurtulmak isteyenler için birebir. Sürükleyici mitolojik kitaplar önerisi isterseniz, bir numaraya çekinmeden koyarım!


Tanrıça – Aimee Carter

Hafif bir gençlik romanı arıyorsanız, Tanrıça serisi kesinlikle sizin için. Ben yıllar yıllar önce okuduğumda sevmiş ama sonra bir daha dönüp bakmamıştım. Çok büyük kitlelere ulaşmasa da kesinlikle okunabilir.

Yerkara – Brodi Ashton (Bitmemiş, Bitmeyecek Seri!)

Dex Kitap’ın bastığı ama sonra devamını getirmediği seriler listemizde bugün, Jemisin dışında bir yazar daha var. O da Brodi Ashton. Bu seri öyle çok harika olmasa da güzel vakit geçirtir. Ancak devamı asla gelmeyecek, bunu bilerek inceleyin.

Kırmızı Piramit – Rick Riordan

Kane Günceleri’nin ilk kitabı olan bu mitolojik kitap, Mısır Mitolojisi’ni ele almakta. Eğer Yunan’dan sıkıldıysanız, sizi Mısır’a alalım.

Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Beni Yunan, Mısır, İskandinav diye sınıflandırarak yorma, ortaya karışık ver diyorsanız, o zaman Amerikan Tanrıları sizin için biçilmiş kaftan!


Kaynak Mitoloji Kitapları (Kurmaca dışı)

Bu mitolojik kitaplar listesine bir de kaynak kitap eklemeden olmazdı. Thomas Bulfinch’in yazdığı Bulfinch Mitolojisi adlı kitap artık satışta değil ancak bulursanız çok faydalı bir kaynaktır. Edebiyat Fakülteleri’nde kaynak olarak kullanılır. Onun dışında da kitaplar var elbette. Liste şöyle:

  • Bulfinch Mitolojileri – Thomas Bulfinch
  • Yunan Mitolojisi – Richard Buxton
  • Gençler İçin Yunan Mitleri – Edgar Parin D’aulaire
  • Yunan ve Roma Mitolojisi: Tanrılar, Titanlar ve Kahramanlar – Otto Seemann
  • Mitoloji 101: Eski Yunan ve Roma Mitolojisi – Kathleen Sears
  • Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat
  • Türk Mitolojisi I-II.Cilt (Takım) – Prof. Dr. Bahaeddin Ögel
  • Mısır Mitolojisi: Eski Mısır Tanrıları, Tanrıçaları ve Mitleri – Geraldine Pinch
  • İskandinav Mitolojisi – Neil Gaiman
  • Kahramanın Sonsuz Yolculuğu – Joseph Campbell

İşte mitolojik kitaplar listesi böyle. Zamanla genişleyecektir. Hatta sizler de en sevdiğiniz mitolojik kitapları yorumlar kısmında bizimle paylaşın lütfen. Bilgi paylaştıkça çoğalır diyerek biraz geyiğe vurayım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like