24 May 2024
Fantastik Gençlik Kitap Yorumu

Neil Gaiman’ın Koralin Kitap Yorumu: 9 Yaşında ve Canı Sıkılmış…

  • Nisan 6, 2021
  • 3 min read
  • 2 Views
Neil Gaiman’ın Koralin Kitap Yorumu: 9 Yaşında ve Canı Sıkılmış…

Koralin, Neil Gaiman‘ın bol ödüllü bir gençlik kitabı. Ancak ben bu kitabın ortalarına gelene kadar hâlâ çocuk kitabı olduğunu düşünüyordum. Nasıl da yanılmışım!

Neil Gaiman fantastik dünyalar kurma konusunda epey hünerli bir yazar. Çizgi roman, roman, senaryo vb. birçok alanda eser veren bir insandan da daha azı beklenemez sanırım.

Koralin 9 yaşında, çalışan iki ebeveynle aynı eve tıkılmış bir kız. Tuhaf komşuları da olan bu evde bir kapı bulur ve elbette her dokuz yaşındaki çocuk gibi ardında ne yattığını merak eder.

Ancak kapı tuhaf bir biçimde hiçbir yere çıkmıyordur. Bu hayal kırıklığını üstümüzden atlatamamışken Koralin bir anda kendisini kapının öte tarafında “diğer anne ve babası” ile bulur ve ürkütücü bir macera başlar.

Çocuk Kitabı Sandım, Gençlik Kitabı Çıktı Sayın Hâkim.

Ben Koralin‘e başlarken gerçekten de bu denli ürkütücü bir kitap okuyacağımı düşünmüyordum. Bir çocuk gözünden baktığımda, öncelikle onların şu pandemi döneminde ne kadar sıkıldıklarını fark ettim. Anne baba evde ama ayıracak vakitleri yok. Dışarı çıkamıyorlar.

“Koralin pencereye gitti ve yağmuru izledi. Dışarı çıkmanıza izin verecek türde bir yağmur değildi; diğer türdendi, kendini gökyüzünden aşağıya fırlatan ve düştüğü yerde sular sıçratan türden.”

— Koralin, Neil Gaiman

Edebiyat işte böyle, daha önce hiç düşünmediğiniz yanları da irdeleme fırsatı veriyor.

Daha sonra, kitap ilerledikçe, bir çocuğun temel korkularını nasıl da alıp kullandığını gördüm. O yaşlarda bir çocukken en korktuğum şeyi bana yaşattı. Bu kitabı çocukken okusaydım sanırım, günlerce kâbus görürdüm.

Dünyası çok yaratıcı, epey yakıcı, kapağı çekici bir kitap Koralin. Üstelik Neil Gaiman’ın en ödüllü eserlerinden birisi.

Koralin: Kitap Ödülleri

  • Hugo En İyi Novella Ödülü
  • Locus En İyi Genç Yetişkin Romanı Ödülü
  • Nebula En İyi Novella Ödülü
  • Bram Stoker En İyi Genç Yetişkin Romanı Ödülü
BENZER:  Türk Edebiyatı: Acı Düşler Bulvarı - Cumhur Orancı

Anlayacağınız hangi fantezi/bilim kurgu ödülü varsa toplamış. Ödüllü yazarları ve kitapları okumak istiyorsanız şu listelere bakabilirsiniz:

Koralin’e dair son söz

Neil Gaiman okumamak zaten bir hata. Fantezi kültürünü bu denli etkileyen bir yazarı en azından tanımak şart. Koralin de epey akıcı ve fantastik gençlik romanı. Kısa olmasına rağmen tok anlatımı ve sürükleyici oluşu sizde daha uzunmuş hissi bırakıyor.

Ancak ben öykünün gizem unsurundaki “neden”in biraz üstünkörü olduğuna, ne hayal gücünü tetiklediğine ne de bir yanıt sağladığına inanıyorum. Ancak yine de okunmaya değer bir kitap elbette.

Yıldızlar 4
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.