24 May 2024
Fantastik Kitap Yorumu

Kitap Yorumu: Kızıl Ateş – Ilona Andrews (Gizli Miras 1)

  • Haziran 30, 2016
  • 4 min read
  • 2 Views
Kitap Yorumu: Kızıl Ateş – Ilona Andrews (Gizli Miras 1)

Ilona ve Gordon hayal kırıklığına uğratmıyor. Kızıl Ateş, Osiris adlı bir serumun yaklaşık 200 yıl önce insanlara çeşitli güçler verdiği bir dünyada geçiyor. Okurları harika bir distopik dünyaya çekiyor.

Kızıl Ateş’in dünyasına dair

—Uyarı, yorum orta dereceli sürpriz bozan içerir—

Gizli Miras serisinin dünyasında 4 çeşit büyü kullanıcısı var: Minor (en zayıf), Average, Notable, Significant ve Prime (en güçlü). Nevada, kitabın anlatıcısı, babasının kurduğu şirketin sorumluluğunu almış bir kadın iki kardeşi, iki kuzeni, annesi ve büyük annesi ile zor zanaat şirketi döndürüyor. Özel dedektiflik yapıyor. Babasının hastalığı sırasında şirketi ipotek ettirmiş.

Adam Pierce adlı gösteriş düşkünü, Prime bir büyücü bir banka soyup, Gavin Waller adlı bir çocuğun yardımıyla bir güvenlik görevlisini öldürüyor ve Nevada’nın şirketine sahip olan 4 güçlü Evden biri Montgomery, Pierce Evi’nin isteği üzerine onu Adam Pierce yakalamak için çağırıyor.

Bu andan itibaren hayatı garip bir yöne ilerliyor. Çünkü Adam en güçlü büyücülerden biri ve Nevada’nın onu yakalamak ve canlı getirmek gibi bir şansı yok. Montgomery de bunu biliyor ancak Nevada’yı kaybetmesi finansal açıdan ona pek koymayacağı için böyle bir çözüm bulmuştur.
Nevada, Adam Pierce’i bulur ve onunla konuşur ancak adamın gelmek gibi bir niyeti yoktur. Güçlünün gücünü kullanıp, kurallara uymak zorunda olmadığı bir dünya istiyordur.

Nevada, Adam’la buluştuktan sonra Gavin’in kuzeni, Mad Rogan olarak bilinen ve en güçlü büyü kullanıcı olan Connor Rogan tarafından kaçırılır ve büyüyle işkenceye maruz kalır.

Ancak Mad Rogan, Nevada’nın neden Adam Pierce’in peşinde olduğunu öğrenemez, onun yerine Nevada, babasının hasta olduğunu herkesten önce keşfettiğini ve bunun en büyük sırrı olduğunu açıklar ve ardından da bayılır. Mad Rogan onu evine götürür.

BENZER:  Kitap Yorumu: Emerald Blaze - Ilona Andrews (Gizli Miras 5)


Hadi Kızıl Ateş nasıldı ondan bahsedelim biraz

Bu kitap bir harikaydı.

Harika, tek kelimeyle harika bir kitaptı. Hikâyeyi seks sahneleri ile doldurmayan, aksiyonu bol, ama Rogan ile Nevada arasındaki çekimi son zerresine kadar hissettiren bir kitap. Okurken delirdim. Kızıl Ateş bittiğinde devamı olmadığı için delirdim. Ailenin kadınları Pierce ve Rogan’ın cazibesine kapılması, ailenin ilişkileri… Nevada’nın işinde uzman oluşu…

Her şey toplandığında bence şehir fantezisi türünden beklenen tüm unsurlar vardı. Hele sonu. O sondan sonra insan nasıl başka bir kitap okur ki??

Rogan’ın hele karanfil jesti öyle hoştu ki! Öyle bir adamdan beklemiyorsun. Kitabın başında kıza işkence eden adamdan beklemiyorsunuz. Bu ikilinin maceralarını okumak bence muhteşem keyifli olacak. Eğer Ilona Andrews’i de biliyorsam, hayal kırıklığı ufukta değil.

Kitabın bir nevi modern ve fantastik Aytaşı hikâyesi olduğu da gözlerden kaçmamalı bence. Hindistan’dan gelen bir mücevherin tekrar oraya gönderilmesi ve asla iyi sonuç doğurmaması…

Nevada’nın güçsüz görünüp iradesi ve zekası ve cesareti ile bin bir türlü belaya karşı koyması beni benden aldı. Kitabın herhangi bir yerinde kalp krizinden gidebilirim diye vasiyetimi yazmayı bile düşündüm. Bu türü ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz, böyle harika kitapları okuyunca tekrardan yaşadığımı hissediyorum. Uzun zamandır beni böyle heyecanlandıran bir şehir fantezisi okumamıştım. Ilona Andrews beni hayranlarının arasına daimi olarak yerleştirdi.

Bu arada Ilona Andrew aslında karı koca birlikte yazan bir çiftin ortak ismi. Ilona ve Gordon birlikte onlarca kitaba el attılar. Ve benim gibi binlerce hayranı mest ediyorlar.

Kızıl Ateş kesinlikle okumanız gereken kitaplar arasında. Eğer okuduysanız serinin devam kitaplarına da bakın.

Gizli Miras Serisi şöyle:

  1. Gizli Miras 1: Kızıl Ateş
  2. Gizli Miras 2: White Hot
  3. Gizli Miras 3: Wildfire
  4. Gizli Miras 4: Sapphire Flames
  5. Gizli Miras 5: Emerald Blaze
  6. Gizli Miras 6: Ruby Fever
BENZER:  Kitap Yorumu: Mucize - R.J. Palacio

Benzer fantastik diğer romanlar:

About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.