En İyi Polisiye Kitaplar – 9 Dikkat Çekici Polisiye Roman!

En iyi polisiye kitaplar

Polisiye kitapları seviyor ve okuyacak, kaliteli ve sürükleyici polisiye kitap önerileri arıyorsanız sizin için dünyada en çok okunan ve beğenilen polisiye kitaplardan oluşan güncel ve güzel bir liste hazırladım.

Arada bir tane bir tık eski bir kitap olsa da çoğu gayet güncel sayılabilecek, kendilerini kanıtlamış yazarlarca kaleme alınmış en iyi polisiye kitaplar bunlar.

Umarım bu liste sonraki kitabınızı bulmanızda size yol gösterir! Polisiye nedir ayrıntılı bilgiye bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

En İyi Polisiye Kitaplar – Neler Okusam?

Bu listede Ahmet Ümit, Hercule Poirot veya Sherlock Holmes olmayacak. Bunun yerine daha güncel polisiye romanlara odaklanacağım. En sonda da açıklama yapmadan size kitap isimleri listeleyeceğim.

Hadi birlikte en iyi polisiye kitaplar listemize geçelim.
Sondan Başlıyoruz – Chris Whitaker

sondan başlıyoruz

2022 yılında Domingo tarafından dilimize kazandırılan Sondan Başlıyoruz oldukça övgü almış.

Polisiye roman, Kaliforniya’da Cape Haven adlı küçük bir sahil kasabasında geçer. Öyküsü iki ana karakter etrafında döner: Sorunlu bir geçmişe sahip on üç yaşındaki Duchess Day Radley ve şimdi kapıcı olarak çalışan eski bir polis memuru olan Walk.

Bir adam ölü bulunduğunda, Duchess ve Walk’ın hayatları beklenmedik şekillerde iç içe geçer ve ikisi de tehlikeli bir soruşturmanın içine girer. Öykü ilerledikçe, acımasız bir suçlu, yaslı bir anne ve iyi kalpli bir avukat da dahil olmak üzere karmaşık ve büyüleyici karakterlerle karşılaşırlar.

Soruşturma ilerledikçe sırlar açığa çıkar ve karakterler geçmişleriyle ve eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalır. Roman, aşk, kayıp, kefaret ve affetmenin gücü temalarını inceler. Sonunda, Duchess ve Walk, sevdiklerini korumak ve kasabalarına adalet getirmek için savaşırken, güçlerinin ve cesaretlerinin nihai sınavıyla yüzleşmek zorunda kalır.


Texas Rapsodisi – Attica Locke

Texas Rapsodisi Kitap

ABD, Teksas kırsalındaki karmaşık ırk, kimlik ve adalet konularını inceleyen sürükleyici bir gizem romanı Texas Rapsodisi.

Öykü, Chicagolu siyah bir avukat ve yerel beyaz bir kadının ölümlerini araştırmak için küçük bir kasaba olan Lark’a gönderilen siyah bir Teksas Korucusu olan Darren Mathews’a odaklanıyor. İki cinayeti çevreleyen gizemi çözmeye başladığında, kasabadaki karmaşık sırlar, yalanlar ve uzun süredir kaynayan ırksal gerilim ağını ortaya çıkarır.

Roman boyunca yazar, Darren’ın sorunlu kişisel hayatı, kasaba halkı arasındaki gergin ilişkiler ve Lark’ın kendisinin karmaşık tarihi dahil olmak üzere birçok konuyu ustaca bir araya getiriyor. Sonuç, ırk, kimlik ve güç konularını derinlemesine inceleyen çok katmanlı ve düşündürücü bir hikaye.

Texas Rapsodisi‘ni ilgi çekici yapansa olay örgüsüne ve iyi çizilmiş karakterleri. Roman ayrıca Amerika’da ırk ve adaletle ilgili önemli temaları keşfetmesiyle de övülüyor. Roman ayrıca 2018’de Edgar En İyi Roman Ödülü finalisti oldu.

BENZER:  Sherlock Holmes Okuma Sırası - Sir Arthur Conan DoyleGuguk Kuşu (Cormoron Strike 1) – Robert Galbraith (J. K. Rowling)

Guguk Kuşu Kitap

Polisiye romanlar arasında son yıllarda en dikkat çeken elbette Guguk Kuşu.

Kendisini kanıtlamış bir yazardan, güzel ve akıcı bir polisiye kitap okumak istiyorsanız o zaman kesinlikle Guguk Kuşu‘na bakmalısınız. Yazarın hala yeni kitaplar yayınlama devam ettiği seri, ilk olarak 2013 yılında yayımlanmaya başlandı. Pegasus Yayınları ise kitapları dilimizde yayınlamaya devam ediyor.

Guguk Kuşu veya orijinal adıyla The Cuckoo’s Calling, İngiliz yazar J.K. Rowling’in takma adı Robert Galbraith olarak yazdığı bir dedektif romanıdır. Roman, özel dedektif Cormoran Strike’ın, ünlü model Lula Landry’nin ölümünü araştırmasını konu almaktadır.

Lula Landry, Londra’daki lüks bir apartmanın balkonundan düşerek hayatını kaybetmiştir. Polis, ölümünün intihar olduğuna kanaat getirse de, Lula’nın ailesi ve yakın çevresi onun ölümünün arkasında başka bir şey olabileceğinden şüphelenmektedir. Cormoran Strike, işsiz ve kişisel hayatında problemler yaşayan bir özel dedektiftir. İşler kötüye gitmek üzereyken, Lula’nın kardeşi John Bristow ona ablasının ölümünü araştırması için teklifte bulunur. Cormoran, bu işi kabul eder ve Lula’nın hayatını, ailesini ve iş çevresini araştırmaya başlar.

Kitap ilginizi çektiyse, Cormoran Strike serisi okuma sırası mevcut.


Yarasa (Harry Pole 1)- Jo Nesbø

Yarasa Jo Nesbø

Norveçli yazar Jo Nesbø’nun kaleme aldığı Yasara, Harry Hole serisinin ilk romanı. Hikaye, Inger Holter adlı Norveçli bir kadının cinayetini araştırmak için Oslo’dan Sidney, Avustralya’ya gönderilen Dedektif Harry Hole’u takip ediyor. Harry, vardığında kendisini yabancı bir bölgede, Avustralya’nın kültürel farklılıkları ve yerel halk ile Aborjin topluluğu arasındaki karmaşık ilişkilerle uğraşırken bulur.

Harry vakayı derinlemesine araştırırken, Inger’in ölümünün Norveç’te izini sürdüğü bir seri katille bağlantılı olabileceğinden şüphelenmesine yol açan bir sırlar ve yalanlar ağını keşfeder. Ayrıca kendisi alkol ve gönül meseleleriyle uğraşmaktadır.

Etkileyici olay örgüsü ve iyi çizilmiş karakterlerine ek olarak kitap aynı zamanda kimlik ve kültürle ilgili önemli temaları keşfetmesiyle de dikkat çekiyor. Üstelik bu roman, Harry Hole serisinin geri kalanına zemin hazırlayan, heyecan verici ve düşündürücü bir polisiye. İlk olarak 1997’de Norveç’te yayınlandı ve o zamandan beri birçok dile çevrildi ve bir televizyon dizisine uyarlandı.


Perşembe Günü Cinayet Kulübü (Perşembe Günü Cinayet Kulübü 1) – Richard Osman

Perşembe Günü Cinayet Kulübü

Richard Osman’ın yazdığı Perşembe Günü Cinayet Kulübü, İngiltere’nin Kent kentindeki Coopers Chase adlı lüks bir emekli insanlarla dolu köyde yaşayan dört emekliden oluşan bir grubu anlatan samimi bir gizem roman. Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün dört üyesi Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron, çözülmemiş cinayet vakalarını tartışmak ve bunları çözmek için çeşitli beceri ve deneyimlerini kullanmak için haftalık olarak buluşur.

BENZER:  Polisiye Nedir? Polisiye Roman Alt Türleri Nelerdir?

Bir müteahhit Coopers Chase öldürülmüş halde bulunduğunda Perşembe Günü Cinayet Kulübü vakayı kendileri araştırmaya karar verir. Soruşturma onları onlarca yıldır gömülü olan sırları ve yalanları ortaya çıkarmaya götürür ve elbette çok geçmeden kendilerini başlarının üstünde bir iş içinde bulurlar.

Roman, her biri kendi benzersiz becerilerine ve tuhaflıklarına sahip çeşitli karakterler içeriyor. Örneğin Elizabeth, keskin bir zihne ve manipülasyon yeteneğine sahip eski bir casusken, Joyce fotoğrafik hafızası olan eski bir hemşiredir. Karakterler arasındaki etkileşimler esprili ve eğlenceli ve romanın mizahı, cinayet soruşturmasının karanlığıyla canlandırıcı bir tezat oluşturuyor.

Eğer tatlı ve heyecan verici en iyi polisiye kitaplar arıyorsanız, bu kitap okurlardan büyük ilgi topladı.
İz Sürücü – Tana French

İz Sürücü Kitap

Tana French’in kaleme aldığı İz Sürücü aslen 2020’de yayımlanmış, pek geçmeden de İthaki Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Roman huzur bulma umuduyla İrlanda’da küçük bir köye taşınan emekli bir dedektif olan Cal Hooper’ın hikayesini anlatır. Ancak Cal taşındıktan kısa süre sonra kasabanın kendi sırları olduğunu keşfeder ve küçük bir çocuk kayıp abisini bulmak için ondan yardım istediğinde Cal elbette kabul eder.

Cal araştırırken, pastoral görünen köyün karanlık yüzünü ortaya çıkarır ve yerel halkla tehlikeli bir kedi fare oyununa karışır. Roman, güven, sadakat ve insanların kendilerininkini korumak için gidecekleri mesafe temalarını araştırıyor.

Tana French, edebi yazı stili ve karmaşık, çok boyutlu karakterler yaratma becerisiyle tanınır. İyi çizilmiş karakterleri ve karmaşık olay örgüsüyle İz Sürücü de bir istisna olmaz. Genel olarak insan doğasının karanlık tarafını araştıran ilgi çekici ve düşündürücü bir roman.


Fısıltı Adam – Alex North

Fısıltı Adam

Alex North’un kaleme aldığı Fısıltı Adam, küçük bir İngiliz kasabasında bir dizi çocuk kaçırma olayını araştıran bir dedektif hakkında psikolojik bir polisiye kitabı. Romanda keder, baba oğul ilişkileri ve travmanın kalıcı etkisi konuları görülebilir.

Hikayenin ana karakteri yeni bir hayata başlamak için oğlu Jake ile Featherbank’a taşınan bir kadın olan Tom Kennedy. Ancak gelişleri bir çocuğun kaçırılmasıyla aynı zamana denk gelir ancak bu vakayı ilginç kılan 20 yıl önceki bir dizi kaçırmayla olan benzerliktir. Bu eski kaçırmaların suçlusu Fısıltı Adam’dır.

Tom ve Jake yeni evlerine yerleşirken, Jake gece fısıltıları duymaya başlar ve Fısıltı Adam’ın hala hayatta olduğuna ve onun için geldiğine ikna olur. Bu arada, yeni kaçırılma olaylarını araştıran dedektif Pete Willis, Fısıltı Adam’ı ilk seferinde yakalayamamasının peşini bırakmaz ve yeni suçluyu çok geç olmadan yakalamaya kararlıdır.

BENZER:  Sherlock Holmes Okuma Sırası - Sir Arthur Conan Doyle

Fısıltı Adam, 2018’in en iyi polisiye kitapları listesinde kesinlikle kendisine yer bulmakta.


Cennette Bir Yılan (Başmüfettiş Armand Gamache #1) – Louise Penny

Louise Penny’in Cennette Bir Yılan adlı romanı, gizem ve suçun iç içe geçtiği bir hikayeyi başarıyla anlatan başarılı bir eser olarak karşımıza çıkar. Kitap, Başmüfettiş Armand Gamache’in karakteri etrafında döner ve Québec’in sakin ve huzurlu bir kasabasında yaşanan bir cinayeti araştırmasını konu alır.

Hikaye, Three Pines adlı bir kasabada gerçekleşen bir Şükran Günü partisinde ortaya çıkan korkunç bir olayla başlar. Bir sandalyeye bağlı olarak bulunan ölü bir kadın, insanların güvendiği ve sevdiği biri olan Jane Neal’dir. Gamache ve ekibi, bu olayın sıradan bir kaza mı yoksa kasabanın içindeki karanlık sırlarla bağlantılı bir cinayet mi olduğunu belirlemek için soruşturmayı üstlenirler.

Cennette Bir Yılan‘ı diğerlerinden ayıran ve okurlara muazzam bir okuma keyfi sunan kendine özgü karakterleri, karmaşık ilişkileri ve sırlarla dolu bir kasabadır. Gamache’in zekası ve çözümleme yeteneğiyle, cinayetin ardındaki gerçeği keşfetmek için heyecan dolu bir yolculuğa çıkar ve okuyucuyu bu sürükleyici serinin başlangıcına adım atmaya teşvik eder.
Öneri Polisiye Romanlar

Aşağıda uzun uzun açıklamadan size birkaç kitap sunmak istedim. Polisiye kitap önerileri arıyorsanız kesinlikle bakın.

 • Şeytanın Çırağı – Şiro Hamao
 • Hannah Gardıner’ı Kim Öldürdü – Cara Hunter
 • Cam Kent – Paul Auster (Newyork Üçlemesi 1)
 • Kanlı Ocak – Alan Parks
 • Geçmişle Dans – Harlen Coben
 • John Verdon – Aklından Bir Sayı Tut
 • Uslu Kız – Karin Slaughter 
 • Sarı Odanın Esrarı – Gaston Leraux
 • Düğümler ve Haçlar – Ian Rankin
 • Binbir Gece Polisiyeleri – Robert Louis Stevenson
 • Oğul – Jo Nesbo
 • Kızıl Nehirler – Jean-Christophe Grangé
 • Kadın Cinayetleri – Verda Pars
 • Yabancı – Camilla Läckberg
 • Morgue Sokağı Cinayetleri – Edgar Allan Poe 

En İyi Polisiye Kitaplar Listesi

Sonuç olarak, polisiye kurgu seven okurlar için elbette daha birçok polisiye roman bulunuyor. Bu kitaplar gerilim dolu hikayeleri ve sürpriz sonları ile okurları kendilerine çekiyor. Polisiye edebiyatın kendine özgü atmosferi, gizemli karakterleri ve entrikaları, okurları etkilemeye devam ediyor.

Bu listede yer alan kitaplar, son yılların en iyi romanları arasında kendilerine yer bulabilir ve her okurun ilgisini çekme potansiyeli bulunuyor.

Bu arada sizde de polisiye kitap önerileri varsa yorumlara bırakırsan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.