Vahşi Robot – Peter Brown | Kitap Yorumu (Vahşi Robot 1)

Vahşi Robot afiş
Vahşi Robot afiş

Vahşi Robot, vahşi doğada bir başına sıkışıp kalan bir robotun öyküsünü anlatır.

Bir grup robot, üretildikleri fabrikadan gitmeleri yere gönderilirken kargo gemisi batınca ıssız bir adaya vurur. Aralarından biri, Roz, adadaki hayvanların yardımıyla uyandırılır ve yürekleri ısıtan bir macera başlar.

Yaratıcı bir çocuk kitabı Vahşi Robot

Benim son yıllarda okuduğum en güzel çocuk kitaplarından biri bu. Yaratıcı olmasının yanı sıra yaşadığı doğaya uyum sağlayan bir robotun hikâyesini anlatıyor. Programına uygun olarak hayatta kalmaya çalışan Roz çevresindeki vahşi hayvanları örnek alarak varlığını sürdürüyor ancak bu ada ona tahmin edemeyeceğiniz kadar çok güzel anlar, serüvenler ve daha neler neler sunuyor.

Basit bir anlatımı olan bu kitabı her çocuğun, özellikle de yetişkinlerin okuması gerek. Hayvan sevgisini aşılayacağını, doğayla uyum içinde yaşamanın önemini göstereceğini düşünüyorum. Peter Brown harika bir iş çıkarmış, çizer de olan yazarın on parmağında on marifet var doğrusu.

Vahşi bir robotun ana kahraman olması belki kimilerinin öyküyle duygudaşlık kurmasını engelleyecektir ancak çocukların ilgisini epeyce çekeceği açık. Üstelik verdiği mesajlar çok değerli. Hele hele ülkemizde hâlâ ses çıkarıyor diye çeşitli hayvanların vurulduğu düşünülürse, bu tür kitaplar her zamankinden daha önemli.

Roz isimli yapay zekâlı bir makine bile sevmeyi, ait olmayı, katkı sağlamayı, uyumla yaşamayı öğrenirken, bir insanlar neden hâlâ bunu yapamıyoruz diye sormamak imkânsız. Şu evde tıkılıp kaldığımız günlerde, ıssız bir adada varlığını sürdüren bir grup canlı ve bir cansız varlığın hikâyesinin içimizi kesinlikle ısıtacağını düşünüyorum.

Tüm bu özelliklerin yanında, bu kitap gerek konusu, gerek işleniş açısı, gerek temalarıyla diğer çocuk kitaplarından çok güzel biçimde ayrılıyor.

İkileme olan Vahşi Robot serisinin ikinci Kitabı Vahşi Robot Kaçıyor. Bu tür kitapları seviyorsanız kesinlikle Ben, Yalnız Ivan’a bakmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.