23 May 2024
Çocuk Kitap Yorumu

Kitap Yorumu: Vahşi Robot – Peter Brown (Vahşi Robot #1)

  • Temmuz 28, 2020
  • 3 min read
  • 2 Views
Kitap Yorumu: Vahşi Robot – Peter Brown (Vahşi Robot #1)

Vahşi Robot, vahşi doğada bir başına sıkışıp kalan bir robotun öyküsünü anlatır.

Bir grup robot, üretildikleri fabrikadan gitmeleri yere gönderilirken kargo gemisi batınca ıssız bir adaya vurur. Aralarından biri, Roz, adadaki hayvanların yardımıyla uyandırılır ve yürekleri ısıtan bir macera başlar.


Vahşi Robot Kitap Tanıtımı

Bir robot, vahşi doğada hayatını sürdürebilir mi? Robot Roz, gözlerini ilk açtığında uzak bir adada yalnız olduğunu fark etti. Neden ve nasıl oraya geldiğini bilmeyen Roz’un tek amacı bu doğal ortamda varlığını sürdürebilmekti. Bu vahşi ortamda hayatını tehlikeye atan birkaç olay yaşadıktan sonra yaşamını devam ettirmek için en uygun yöntemin doğaya ayak uydurmak olduğu sonucuna vardı. Bir yanlışlık sonucu zarar verdiği yuvadan sağ kurtulan tek kaz yavrusunun sorumluğunu alıp ona ebeveynlik etmeye başladı. Roz, bu davranışıyla yavaş yavaş adadaki hayvanların dostluğunu kazandı. Ta ki robot geçmişi onu bu uzak adada bulana dek…

Geçen aylarda Öğretmenim Bir Canavar ve Arkadaşım Olacaksın adlı resimli kitapları yayımlanan Brown, vahşi yaşama ve hayvanlara uyum sağlayan Roz’un macerası ile 8 yaş üstü okurlara hitap ediyor.
Neden Vahşi Robot?

Benim son yıllarda okuduğum en güzel çocuk kitaplarından biri bu. Yaratıcı olmasının yanı sıra yaşadığı doğaya uyum sağlayan bir robotun hikâyesini anlatıyor. Programına uygun olarak hayatta kalmaya çalışan Roz çevresindeki vahşi hayvanları örnek alarak varlığını sürdürüyor ancak bu ada ona tahmin edemeyeceğiniz kadar çok güzel anlar, serüvenler ve daha neler neler sunuyor.

Basit bir anlatımı olan bu kitabı her çocuğun, özellikle de yetişkinlerin okuması gerek. Hayvan sevgisini aşılayacağını, doğayla uyum içinde yaşamanın önemini göstereceğini düşünüyorum. Peter Brown harika bir iş çıkarmış, çizer de olan yazarın on parmağında on marifet var doğrusu.

BENZER:  Kitap Yorumu: Mucize - R.J. Palacio

Vahşi bir robotun ana kahraman olması belki kimilerinin öyküyle duygudaşlık kurmasını engelleyecektir ancak çocukların ilgisini epeyce çekeceği açık. Üstelik verdiği mesajlar çok değerli. Hele hele ülkemizde hâlâ ses çıkarıyor diye çeşitli hayvanların vurulduğu düşünülürse, bu tür kitaplar her zamankinden daha önemli.

Yaratıcı bir çocuk kitabı

Roz isimli yapay zekâlı bir makine bile sevmeyi, ait olmayı, katkı sağlamayı, uyumla yaşamayı öğrenirken, bir insanlar neden hâlâ bunu yapamıyoruz diye sormamak imkânsız. Şu evde tıkılıp kaldığımız günlerde, ıssız bir adada varlığını sürdüren bir grup canlı ve bir cansız varlığın hikâyesinin içimizi kesinlikle ısıtacağını düşünüyorum.

Tüm bu özelliklerin yanında, bu kitap gerek konusu, gerek işleniş açısı, gerek temalarıyla diğer çocuk kitaplarından çok güzel biçimde ayrılıyor.

İkileme olan Vahşi Robot serisinin ikinci Kitabı Vahşi Robot Kaçıyor. Bu tür kitapları seviyorsanız kesinlikle Ben, Yalnız Ivan’a bakmalısınız.

Yıldızlar 5
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.