Vahşi Robot Kaçıyor (Vahşi Robot #2)- Peter Brown | Kitap Yorumu

Vahşi Robot Kaçıyor afiş
Vahşi Robot Kaçıyor afiş

Vahşi Robot Kaçıyor serinin ikinci kitabı. Vahşi Robot aklımda ve içimde kendine güzel bir yer edinen, yaratıcı ve besleyici bulduğum bir kitaptı. Elbette sonu insanın aklında büyük sorular bırakmıştı ve devamını okumadan bu sorulara kesinlikle yanıt bulamayacaktık.

İşte bu yüzden pek 2020’nin son demlerinde Vahşi Robot Kaçıyor’u okudum ancak düşüncelerimi dökmek şimdiye nasip oldu.


Vahşi Robot Kaçıyor Kitap Tanıtımı

Vahşi Robot Kaçıyor

Vahşi robot, doğaya mı yoksa uygar yaşama mı ait?

Robot Roz, yaşamının ilk yılını bir adada vahşi hayvanlarla geçirmiş bir de evlatlık edinmişti. Robot geçmişi peşini bırakmamış, üreticileri onu yakalayıp ait olduğunu düşündükleri yer olan uygar dünyaya getirmişti. Tamir edilen Roz, şimdi insanlar için çalışıyor, çiftçi bir aileye yardım ediyordu. İşlerini yaparken aklında tek bir şey vardı oğluna kavuşup adasına dönmek… Roz bunu başaracak mı dersiniz?

New York Times En İyi Resimli Kitap Ödülü dahil olmak üzere birçok ödülün sahibi olan ve kitapları New York Times Bestseller Listesi’nde defalarca yer alan Peter Brown’un kitabı Vahşi Robot Kaçıyor, 9 yaş üstü okurlara hitap ediyor.


Vahşi Robot Kaçıyor’da Neler Oluyor?

İlk kitapta Roz vahşi hayvanlara zarar gelmesin diye büyük bir karar vermiş ve teslim olmuştu. İkinci kitap ise bu olayın akabinde, robot tamir merkezinde hafızası silinme tehdidiyle karşı karşıya olan bir Roz ile başlıyor.

Roz kimseye zarar vermeden yuvasına dönmek için çaba verse de önünde elbette çipler, insanlar ve diğer robotlardan oluşan koca bir ordu vardır.

Peki Roz tüm bu zorlukları aşıp oğluna ve bildiği yuvasına dönebilecek midir?

İşte bu kitapta bunu okuyoruz.Vahşi Robot Kaçıyor, İlk Kitabı Aratmıyor.

Her ne kadar Vahşi Robot tekerlemesine benzese de bu başlık bunu söylemeden edemezdim. Normalde ikinci kitaplar çoğunlukla bir hayal kırıklığı yaratırlar ancak bu Vahşi Robot Kaçıyor için kesinlikle geçerli değil.

BENZER:  Kitap Yorumu: Vahşi Robot - Peter Brown (Vahşi Robot #1)

O saf, masum Roz yine aynı. Ancak bu sefer kendisini savunmayı da öğreniyor, bir “yaş”, “deneyim”, “öğreti” kazanıyor tüm yaşadıklarından.

Yine arkadaşlar ediyor. Ancak bu seferkiler çiftliklerinde çalıştığı iki çocuk! Başka hayvanlarla tanışıp şehri birbirine katıyor Roz ama sonra muhteşem bir final geliyor bizleri karşılamaya.

Vahşi Robot ikilemesi benim gönlümde hayvan sevgisi, doğa sevgisi denildiğinde akla gelebilecek en güzel serilerden.

Son Söz

Bu ikilemeyi daha önce duymadıysanız güzel çünkü şu andan sonra bir bahaneniz kalmıyor. Gidip alın ve okuyun. Eminim ki bu ikileme bir bahar günü gibi içinize sevinç dolduracak. Hele ki hâlâ evlerde tıkılı kaldığımız şu günlerde Vahşi Robot’un yabanı keşfedişi size nefes verecek.

Yıldızlar 5
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.