24 May 2024
Fantastik Kitap Yorumu

Aurelia Ryder 1: Blood Heir ile Kate Daniels Dünyasına Dönüş!

  • Ocak 21, 2021
  • 4 min read
  • 6 Views
Aurelia Ryder 1: Blood Heir ile Kate Daniels Dünyasına Dönüş!

Ilona Andrews gerçekten de en sevdiğim yazar olabilir. Kurguladıkları dünya her seferinde beni ve aslında binlerce okuru içine çekiyor, muazzam anlar yaratıyor ve akıllardan çıkmayan öyküler sunuyor.

Bu evli çiftin nasıl her seferinde bunu başarıyla yaptığını henüz çözebilmiş değilim ancak işlerini dört gözle beklemem için böyle bir şeye de gerek yok.Blood Heir, Kate Daniels ve Ilona Andrews

Blood Heir kapağı- Ilona Andrews
Blood Heir kapağı- Ilona Andrews

Dünya çapında karantina başladığında, Ilona Andrews okurlarına içlerini rahatlatacak, biraz olsun güzel anlar geçirmelerini sağlayacak bir hediye vermek istedi ve çok sevdiğimiz Kate Daniels dünyasından bir karakter olan Julie (ısrarlara dayanamayarak) ele alan hikâyeyi web sitesinde yayınlamaya başladı.

Altı aylık bir sürenin sonunda da bu öyküleri silip profesyonel bir kitap haline getirmek için de çalışmalara koyuldu. Editörler, grafik, tasarım, düzenleme…

Ve 2021’nin en başında, bu hikâye daha annesi ile babasının aklında bir parıltıyken takip etmeye başlayan okurlar olarak, Blood Heir‘i okuma fırsatını elde ettik.

Kate Daniels 10. kitapla aramızdan ayrılsa da evli yazarlarımız bu dünyayı sonlandır(a)mamakta kararlı. Gerek okurlar, gerek para kaygıları bu dünyanın devam etmesine neden oluyor. Çok da şikâyetçi değiliz. Benim karantinadan kısmen aklı başında çıkma sebebim olabilirler.

Size buradan hemen bir not düşmek isterim, eğer Kate Daniels serisini okumadıysanız kesinlikle şimdi buradan ayrılın, zira duyacağınız neredeyse her şey bir spoiler olacak.

Blood Heir, Geçmişle Geleceği Bağlayan Güzel bir Şehir Fantezisi

Julie, bizim küçüklüğünden beri tanıdığımız tatlı yavrucak artık çok farklı biri. Büyük bir değişimden geçmiş (hem fiziksel hem manevi), badireler atlatmış, savaşlar vermiş yirmi yaşlarının ortasında güzel bir kadın. Atlanta savaşından sonra şehri terk etmiş ve bir daha hiç geri dönmemiş.

BENZER:  Kitap Yorumu: Yüksek Topuklar - Murathan Mungan

Onu tekrar Atlanta’ya getirense anne ve babasının kapısında bitecek olan ölümcül bir tehdit. Julie bildiği tek aileyi kurtarmak için elinden her geleni yapmaya kararlı ve bunun için gerekli eğitimi, gücü ve desteği mevcut.

Herkesi tanıdığı ama kimsenin onu tanımadığı bir şehre ayak basan Julie, Aurelia, yetimlerle, eski dostlarla, absürt canavarlarla karşılaşacak ve sevdiği herkesi kurtarmak için çetin bir mücadele verecek.

Peki Aşk Yok mu?

Elbette var, Derek ve Ascanio de öyle. Biraz sürpriz olsun.Kitap Nasıl?

Bence muazzam. Daha önce de dediğim, demeye çalıştığım gibi. Ilona Andrews yazdıkları her kitapla bir mucize yaratıyor. Bu Aurelia Ryder dizisinin ilk kitabı Blood Heir de onlardan farklı değil.

Güldürüyor.
Sinirlendiriyor.
Heyecanlandırıyor.
Şaşırtıyor.
Meraklandırıyor.
Sevindiriyor.

Hem eski bir dünyaya götürmesi hem de yepyeni bir macera yaratması sebebiyle bu seri benim gönlümü çaldı. Ayrıca The Iron Covenant serisine yönelik yeni sorular doğurması da yine gelecekteki kitaplara yönelik heyecanımı acayip besledi.

Muazzam yeni karakterler yaratmış, inandırıcı olmakla kalmayıp insanı can evinden vuran bir kurguya oturturmuş. Yani efsane vakit geçirmeniz işten bile değil!

Blood Heir Okunmalı mı?

Kesinlikle. Ancak Kate Daniels’ı okuduktan sonra. Yoksa kitap sizin için pek değerli olmayacaktır. Ancak önemli bir not. Bu kitap, kişisel yayımlandı. Yani devam kitabının gelip gelmemesi tamamen satışlara bağlı. Şimdilik yazarlarımız (satışlar açıklandı gibi bir şey) ikinci kitabı yazacaklarını duyurdu.

Ne var ki ne zaman geleceğine dair hiçbir söz veremiyorlar. Çünkü yine kitabı geleneksel yöntemle değil, kendileri yayımlayacak.

Ayrıca sizlere Ilona Andrews’un her kitabını öneririm. Okurun Köşesi‘nde bulunan yorumlardan birkaçını aşağıya iliştiriyorum:

Gizli Miras Serisi şöyle:

  1. Gizli Miras 1: Kızıl Ateş
  2. Gizli Miras 2: White Hot
  3. Gizli Miras 3: Wildfire
  4. Gizli Miras 4: Sapphire Flames
  5. Gizli Miras 5: Emerald Blaze
BENZER:  Kitap Yorumu: Trendeki Kız - Paula Hawkins
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.