24 May 2024
Fantastik Kitap Yorumu

Lonca Avcısı 13: Archangel’s Sun – Nalini Singh

  • Aralık 26, 2020
  • 3 min read
  • 4 Views
Lonca Avcısı 13: Archangel’s Sun – Nalini Singh

Archangel’s Sun, Lonca Avcısı serisinin 13. kitabı. Guild Hunter (Lonca Avcısı) serisi benim yıllardır takip ettiğim, son birkaç yıldır da sadakat yüzünden okuduğum serilerden birisi ve Archangel’s Sun onun 13. kitabı.

Nalini bana göre harika bir dünya yaratmış ancak her uzun seride olduğu gibi, konular zaman içinde biraz iç baymaya doğru ilerlemekte. Uzun serilerin kaçınılmaz sonuçlarından birisi bu. Ancak kendi çizgisini kaybetmediği için de hâlâ heyecanla yeni kitapları bekliyorum ben.

Archangel’s Sun: Melekler, vampirler ve nihayet zombiler.

Archangel’s Sun
Archangel’s Sun

Archangel’s Sun (Başmeleğin Güneşi), Kadre’nin üyesinden biri olan Titus’u ve Illium’un annesi olan Hummingbird’ün (Sinekkuşu) hikâyesini anlatmakta. Anlayacağınız bu sefer Elena ve Raphael yok. Hatta ben 14. kitapta olmayacaklarını da düşünmekteyim şu an. Umarım Singh şaşırtır.

Charisemon önceki kitapta Lijuan’la işbirliği yaparak büyük ve bulaşıcı bir felaket bırakmıştı. Bu kitapta Titus Afrika’yı zombilerden kurtarmaya çalışır ancak tek başına yeterli olamaz. Bu yüzden de Cadre Sinekkuşu’nu ona yardım etmesi için gönderir ve aralarında hiç de beklenmedik bir ilişki doğar.

Beklenmedik diyorum, birazdan bu konuya döneceğim.

Hummingbird sevgi, şefkat ve anlayış yayarken Titus kahkahalık ve yiğitlik gibi özellikleri sergiliyor. İkili daha ilk ilk görüşte (nasılsa ilk defa karşılaşıyorlar) birbirlerinden etkilenirler. Bir yandan zombilere karşı mücadele verirlerken diğer yandan da sevgileri tomurcuklanır.

Nereden çıktığı belli olmayan bir birliktelik

Öyle ya da böyle, okuyacağımız karakterler hep belli olurdu. Ya Elena ve Raphael’in bir öyküsü ya da yediliden biri. Ancak bu kitapta Psy-Changeling serisinden bir sayfa koparıp, dünyaya ait olan ancak hiç de beklenmedik iki karakteri ele aldı. Üstelik ben karakter gelişimlerini pek inandırıcı da bulmadım.

Sinekkuşu güzelce anlatılırken (ki bence birden “kendi” olup savaşçı özellikler kazanması çok zorlama) Titus bir kenara itilmişti. Nalini aşk kitapları yazmak konusunda fena değil, o konuya pek yorum yapamayacağım.

BENZER:  Kitap Yorumu: Kadınlar Alayı - Laurie R. King (Mary Russell & Sherlock Holmes 2)

Sonuç

Okunması keyifli olsa da yersiz ve üstünkörü bence Archangel’s Sun. Önceki kitaplar öyle ya da böyle bir katkı sağlıyordu kurguya, bununsa ben benzer bir faydasını göremedim. Sonraki kitaplarda artık Illium’u görmek dileğiyle.

Lonca Avcısı seri okuma sırasına tıklayarak seri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yıldızlar 3
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.