Kitap Yorumu: Ve Sonunda İkisi De Ölür – Adam Silvera

Ve Sonunda İkisi De Ölür

Ne zaman öleceğimi bilseydim ne olurdu sorusuna yanıt arıyorsanız, belki de Ve Sonunda İkisi De Ölür aradığınız kitap.

Bu kitabı uzun zamandır okumak istiyordum çünkü gerek işlediği fantastik konu, gerek okurların olumlu görüşleri beni Adam Silvera’nın Pegasus Yayınları’ndan çıkan bu kitabına iten unsurlar arasındaydı.

Aslında kitabın adında kitabın sonunun söylendiği, yani sürpriz bozan içeren kitapları pek sevmem ama dediğim gibi, kitaba beni okurların yorumları çekti.

Zira uzun zamandır okurların sevdiği, olumlu yorumlar bıraktığı bir kitap. Gündemden düşmediğini söylemekte hata görmüyorum.


Ve Sonunda İkisi de Ölür Konusu

Kitapta, 24 saat içinde ölecekleri haberini alan iki delikanlının öyküsü anlatılıyor. Bir şirket otomatiğe bağlamış şekilde ölecek kişilerle irtibat kuruyor ve bu ölümlerden kaçmak maalesef imkânsız. Çoğunlukla ölümlerin nedenini öğrenmek de.

Bu iki genç, aynı kaderi paylaşan (24 saatten daha kısa sürede ölecek olan) insanları ve onlara “yardım” etmek isteyen insanları buluşturan bir uygulama aracılığıyla o gün buluşuyor ve dopdolu bir gün yaşıyorlar. (Bazen ölmeyecek olan insanlar da moral destek amacıyla bu kişilerle iletişime geçebiliyor.)

Matteo ve Rufus veda edip, yeni şeyler tadıyor, yapmaya bir daha fırsatları olmayacakları şeyleri yapıyorlar.

Bizler de iki karakter tanışırken onları tanıyor ve hayatlarının bir parçası oluyoruz.

Ve Sonunda İkisi De Ölür Okunmalı mı?

Benim çok büyük heveslerle başladığım bu kitap içimde büyük duygular uyandırmadı. Homofobik miyim diye kendimi sorgulayıp iki üç gün önce Archangel’s Light‘ı okumuş ve 5 puanı yapıştırmış biri olarak, bunun yanıtını olumsuz verdim.

Sonra da kitabı neden etkileyici bulmadığıma dair kafa yormaya başladım.

Peki bu kitap neden benim için bir fiyaskoydu?

  • Karakterlerle özdeşemedim.
  • Konu sıkıcı ve heyecansız geldi.
  • Depresiflik ve duygular okura yeterince aktarılamamıştı.
  • Kurgu yeterince ilgi çekici değildi.
  • Anlatım donuktu.

Bütün bunlar birleşerek kitabı okuması güç bir hale getirdi benim için. Adam Silvera konusunda kesin bir karar vermemekle birlikte Ve Sonunda İkisi De Ölür‘ün onun en iyi işlerinden biri olmadığını umuyorum.

Bir yandan da Goodreads gibi sitelere baktığımda okurların büyülenmişçesine ona methiyeler dizdiğini, duygulandığını görmek bu umudu biraz köreltiyor elbette.

Belki de bu kitabı okumak için doğru zaman değildi. Belki de ben gençlik kitaplarını artık o kadar sevmiyorum.

Olumlu yanı, kitabın değişik bir konuyu ele almasıydı. Ben aslında daha karmaşık bir olay beklerdim. İnsanların doğal biçimde bu “Azrail seni çağırıyor” aramalarına daha farklı tepkiler vermesini… Ama biz nasıl Kovid’e alıştıysak sanırım onlar da bu duruma alışmış vaziyetteler.

Bir diğer olumlu yanı ise kitabın içinden başka bir kitap daha çıkabilme ihtimaliydi.

Size bu kitabı kesinlikle okumanızı öneremem. Bu sebeple de başka okurların yorumlarını incelemenizde kesinlikle fayda olacağını düşünüyorum. Sonuçta herkes her kitaptan aynı zevki alamıyor. Ancak işlediği konunun albenisi olduğu su götürmez. LGBT+ kitap okumayı sevenlerin gönlünde taht kurabilecek bir yanı da var. Kalp Çarpıntısı‘na da bakabilirsiniz.

Yıldızlar 2

Ve Sonunda İkisi De Ölür Kitabı Satın Alma Siteleri

Kitabı satın alma için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz.

Adam Silvera’ya Dair

adam silvera

Adam Silvera 7 Haziran 1990’da doğdu. Çocukluğu Amerika, New York’ta geçti.

Çocuk kitapları satışında çalışmış bir yazar olmasının yanı sıra çocuk ve gençlik kitapları incelemeleri de yazmış. Şu anda Los Angelas’ta yaşamakta.

Türkçeye çevrilmiş kitapları şöyle:

  • Bana Sadece Anılarımızı Bıraktın
  • Az Biraz Mutlu
  • Ve Sonunda İkisi De Ölür

Yazarın sitesine buradan erişebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Ve Sonunda İkisi de Ölür ne hakkında?

Kitapta, 24 saat içinde ölecekleri haberini alan iki delikanlının (Mateo ve Rufus) birbiriyle nasıl tanıştıklarını ve kalan saatlerini birlikte neler yaparak geçirdiklerini anlatıyor.


Ve Sonunda İkisi de Ölür
 kaç sayfa?

336 sayfa.


Ve Sonunda İkisi
 de Ölür LGBT mi?

Evet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu yazıları da sevebilirsiniz