Kitap Yorumu: Kalp Çarpıntısı (Heartstopper Kitap) | Alice Oseman

kalp çarpıntısı kitap yorumu

Grafik romanları, LGBT+ kitaplarını okuyor ve gündemi takip ediyorsanız yakın zamanda muzır neşriyat olarak yasaklanan Kalp Çarpıntısı dizisi (Heartstopper) kitaplarını (toplamda 5 ciltten oluşuyor) da duymuşsunuzdur.

Normalde bu aralar pek kitap okumayan birisiyim (yıllardır beklediğim bazı kitaplar dışında) ve Heartstopper‘ı okumak gibi bir niyetim de yoktu.

Ancak bir arkadaşımın önerisiyle Heartstopper kitap serinin ‘ın 1. cildine başladım, sonra 2. geldi. E başlamışken de bitiriverdim. Zaten öyle uzun uzun, okuması saatler süren kitaplar değil bunlar. Büyüsü de belki bu biraz.

LGBTQ+’nın ülkemizdeki karşılığını hepimiz biliyoruz. O yüzden uzun uzun yakınıp, kimsenin sinirini bozmaya niyetim yok. Bu yazıda sadece Kalp Çarpıntısı‘ndan, belki biraz konusundan ama çoğunlukla neden bu kadar çok sevdiğimden ve neden bazı bazı sıkıldığımdan bahsedeceğim.

Ne yazık ki kitabın satışı hiçbir sitede yapılmıyor. En azından ben göremedim. İnternetten alım yapmak için 18 yaşını doldurmak gerekirken (bildiğim kadarıyla) bu denli bulunamaz olması da bir garip ya neyse. (Tamam tamam, sustum.)Alice Oseman’ın Heartstopper Kitap Dizisi Nasıldı? (Biraz spoiler içerebilir)

Heartstopper Cilt 1
Kalp Çarpıntısı Cilt 1

Heartstopper‘da gay olduğunu açıklamış, sanata yatkın Charlie ve okulun popüler çocuklarından, sporcu biri olan Nick’in öyküsünü anlatıyor. Charlie daha ilk günden Nick’ten etkileniyor ancak Charlie’nin cinsel kimliği herkesçe heteroseksüel olarak kabul edilmiş durumda. Elbette sırf erkeklerin okuduğu bir okulda eğitim görmeleri de işlerini hiç kolaylaştırmıyor.

İlk kitap bu iki bireyin tanışması, anlaşması, arkadaş olması ve bağlanması; biraz da kendilerini bulması üzerine kurulu.

İkinci ciltte kap çarpıntısı ikilinin etraftakilere açıklamasına odaklanırken üçüncü ve dördüncü cilt daha çok yeme bozuklukları ve yardım alma gibi konulara değiniyor.

Ve bence çok güzel ilerleyen bir dizi Kalp Çarpıntısı Cilt. İlk baştaki o heyecanı, sonrasındaki şüpheleri ve yardım etme çabasını gerçekten tatmanızı isterim. Biraz üzülürsünüz ama üzülmeden de mutlu olunmuyor!

Heartstopper Kitap Dizisi Neden Sevilesi?

Bence muhteşem bir dizi de ondan. En çok sevdiğim yanı, benim de sürekli yaşadığım, “Yeaaaa ben neden böyleyim, öhü öhü, bunlar neden aklımdan geçiyor?” gibi soruları hissettirerek size yaşatması. Bu dizi tüm o şüpheleri heyecanları her 4 kitapta da okura sunuyor. Aklımızda dolaşan o bin bir tilki var ya, “reklamlar” gidebilir.

Nick ve Charlie’nin birbirlerine olan yaklaşımı, ilişkileri, sorunları, sevgileri, arkadaşlıkları ve başkalarıyla kurduğu arkadaşlıklar, anlayışları ve daha birçok unsur beni can evimden vurdu.

Normalde aşk kitaplarını tercih etmesem de (salt aşk kitaplarını diyerek bunu düzelteyim), Kalp Çarpıntısı bende çok güzel ve romantik duygular uyandırdı.

İlk kez el ele tutuşmalarından öpüşmelerine, utangaçlıklarına, çekincelerine, korkularına kadar, her şeylerine bayıldım. Sanki ben de o ilişkinin bir parçasıydım. Sanki ben de âşık oluyordum. Ben de seviyor ve seviliyordum. *şuraya 505451 kalp ekleyelim*

Görsellerle de çok güzel desteklenmiş bir eser benim gözümde. Bu yüzden de 5. cildi okumak için çok sabırsızım.Peki Heartstopper’da Sevmediğim Yönler Nelerdi?

Genel olarak 5 yıldızı iç rahatlığıyla basacağım bir dizi olsa da yer yer gelen PTSD etkisi gibi olaylar düzünden moralim çok bozuldu. En kötüsü de bunun devede kulak kalması bazı insanların yaşadıklarının yanında. Azıcık empatiniz varsa ve okuyorsanız siz de biliyorsunuz.

Bunu tamamen o an hissettiğim duygularla söylüyorum. Kitap, dizi, baştan sona birçok önemli konuya parmak basarak (cinsel kimlik, toplum baskısı, yeme bozuklukları…) farkındalık yaratıyor ancak şu günlerde, birbiri ardına aldığımız saçma sapan, akla mantığa sığmayan dünyada ben toz pembe bir hikâye okuyacağımı sanıyordum. Biraz yanıldım ama iyi de oldu.

Özellikle gençlerin yalnız olmadığı bilmesi için çok önemli şeyler bunlar. Yardım alın. Yardım isteyin. Yardım edin. Etmeye çalışın. Karşınızdaki her zaman buna açık olmasa bile…

İşte bu unsurlar bu diziyi gözümde daha gerçekçi kıldı benim. Ne yazık ki o anda ben gerçeklerden kaçmaya çalışıyordum. Anladınız siz onu.

Bu yüzden bazı yerlerinde için daraldı. Ancak Alice Oseman çok güzel toparladı.

Heartstopper Kitap Dizisi Sırası

Türkçeye 3 kitap çevrilmiş olsa da seri devam etmekte. Bu kısımda kısaca kitapları görebilirsiniz. Seri toplamda 5 kitap olacak ve son kitap 2022 yılında yayımlanacak. Türkçeye 3 kitabın çevrildiğini gördüm.

  1. Kalp Çarpıntısı Cilt 1
  2. Kalp Çarpıntısı Cilt 2
  3. Kalp Çarpıntısı Cilt 3
  4. Heartstopper: Volume Four
  5. Heartstopper: Volume Five
  6. Heartstopper: Volume Six – Son kitap olacak


Kalp Çarpıntısı Kitap Dizisi için Kapanış

İyi ki Alice Oseman bu kitabı yazmış, iyi ki Yabancı Yayınları bu diziyi basıp benim karşıma çıkarmış. İyi ki böyle kitaplar var. İyi ki ben de bu kitabı okumuşum. Umarım siz de Kalp Çarpıntısı‘nı okuma zevkine erişirsiniz. Muzır Neşriyat falan filan hikâye.

Daha depresif ama yine LGBTQ okumak isteyenler varsa Ve Sonunda İkisi De Ölür kitabına bakabilirler. Gerçi ben pek bayılmadım o kitaba. Kalp Çarpıntısı gibi bam teline veya yüreğine dokunmuyor insanın.

Yıldızlar 5

Kalp Çarpıntısı kitabının konusu ne?

Kitapta gay olduğunu açıklamış, sanata yatkın Charlie ve okulun popüler çocuklarından, sporcu biri olan Nick’in öyküsünü anlatıyor. Charlie daha ilk günden Nick’ten etkileniyor ancak Charlie’nin cinsel kimliği herkesçe heteroseksüel olarak kabul edilmiş durumda. Elbette sırf erkeklerin okuduğu bir okulda eğitim görmeleri de işlerini hiç kolaylaştırmıyor.
İlk kitap bu iki bireyin tanışması, anlaşması, arkadaş olması ve bağlanması; biraz da kendilerini bulması üzerine kurulu.

Alice Oseman Kalp Çarpıntısı kaç cilt?

Dizi 5 kitaptan oluşuyor. Türkçeye ilk 3 cilt çevrildi. 5. İngilizce olarak kitap 2022’de yayımlanıyor.

Kalp Çarpıntısı 3 kaç sayfa?

384.

Kalp Çarpıntısı kitap neden yasaklandı?

Kalp Çarpıntısı, muzır neşriyat ilan edilerek yasaklandı. Çocuklara zarar verici içeriği olduğu düşünülerek muzır ve müstehcen olarak belirlendi. Bu karar, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunca resmi gazetede yayımlandı.Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Next Post

Percy Jackson ve Olimposlular Okuma Sırası (Olimpos Kahramanları)

Paz Oca 30 , 2022
Rick Riordan tarafından yazılan Percy Jackson ve Olimposlular ilk kez 2005’de yayımlanmaya başlanmış bir kitap dizisi. Yıllar içinde 17 ödül almış, ilk iki kitabı filme uyarlanmış, milyonlarca genç tarafından sevilerek […]
Percy Jackson ve Olimposlular

Bu yazılara da bakın