Kitap Yorumu: Fangs – Sarah Andersen

Fangs
Fangs

Grafik romanları sevdiğim su götürmez bir gerçek. Çizgi romanlarla aram pek olmasa da Sarah Andersen, Catana Chetwynd ve Simon Tofield gibi yazarların, grafik sanatçıların, yaptığı karikatürlere bayılıyorum. Sarah Andersen ise bu listenin başında geliyor. Onu önce internet sitesi Sarah’s Scribbles‘da yayımladığı tatlı karikatürlerle tanıdık. Hâlâ da yayınladığını not düşelim.

Öyle ki tatlı mı tatlı, iç ısıtan, günlük hayattan kesitler sunan Sarah Andersen’in kitapları Türkçeye de çevrildi, kitaplığımızdaki yerlerini aldı. Bkz: Büyümek Diye Bir Şey Yok ve Musmutlu Yumuş Yumak. 

Fangs (Sivri Dişler) ise yetişkinlere yönelik. Bir vampir ve kurtadamın ilişkisini eğlenceli bir biçimde ele alıyor. Anlayacağınız Andersen artık “karanlık” tarafa geçmiş bulunmakta.

Vampir ve kurtadam kadar klasikleşmiş bir şey olmaz. Kimi zaman savaşı, kimi zaman da önyargıları aşarak birlikte olurlar. Sarah Andersen ise Fangs ile bu ikiliyi sevimli ve eğlenceli bir biçimde, o kendine has tatlı anlarıyla ele alıyor.

Stereotiplerden oluşan ve bu iki fantastik yaratığa dair her tür klasikleşmiş unsuru muzurca işlemiş bu kitabı okuması çok zevkli. 

En çok neyi sevdim?

Muzipliği bir yana sanırım en çok Jimmy ve Elsie’nin, Elsie’nin güneşe olan alerjik tepkisini kullanarak bir tütsü yakması beni etkiledi. Her şey bir yana, çocukluğumdan beri onlarca vampir romanı okumuş, filmi ve dizisi izlemişimdir. İster komedi olsunlar ister dram, hiçbiri bu alerjiyi bu şekilde ele almamıştı. O yüzden Fangs deyince aklımda hep o sahne canlanıyor ve bu kadını bu yüzden çok seviyorum diyorum.

Biraz teknik ayrıntılara gelelim. Çizimler göz yormuyor, o sempatik hissi ânında yaşatarak keyifli birkaç saat veya birkaç dakika geçirmenizi sağlıyor. Kütüphanenizde olmasından zevk alacağınız kitaplar arasında kesinlikle Fangs.

300 yaşındaki bir vampir olan Elsie ve Jimmy isimli kurtadamın ilişkisinin nasıl başladığını ve birlikte nasıl güçlükler(!) yaşadığını görebileceğiniz bu grafik roman hoş vakit geçirmek isteyen herkesin bakması gereken bir kitap Fangs. Hele benim gibi Sarah Andersen’e dair engellenemez bir sevgi duyuyorsanız.

5 üzerinden 5!

Yıldızlar 5
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.