Kitap Yorumu: Gezgin Kedinin Günlüğü – Hiro Arikawa

Gezgin Kedinin Günlüğü afişi
Gezgin Kedinin Günlüğü afişi

Gezgin Kedinin Günlüğü yıllar önce bacağı kırıldığında kendisini kurtaran Satoru ile yaşayan, sokak kedisi Nana’nın hikâyesini anlatan ve insanın içini ısıtan, hüngür hüngür ağlatan, bir hayvanla sahibinin arasındaki bağı romantik ve zamansız biçimde işleyen çok güzel bir kitap.

Japonya, Tokyo’da yaşayan Arikawa gerçekten muazzam bir iş çıkarmış bu kitapla. İngilizceye de çevrilen bu kitabın okurlar tarafından çok sevildiğini not düşmeliyiz.


Gezgin Kedinin Günlüğü kitap özeti & konusu

Satoru kitabın başlarında çok sevdiği kedisi Nana’yı arkadaşlarından birine kitabın oralarına kadar açıklanmayan nedenlerden ötürü sahiplendirmek için uzun yollar gidiyor.

O arkadaşlarla tanıştığımızda, Satoru’nun geçmişine giderek o insanlarla nasıl tanıştığını, nasıl bağlandığını, nasıl şimdiki insan haline geldiğini, onların hayatlarında nasıl bir etki bıraktığını okuyoruz. Kimi zaman duygusal kimi zaman da eğlenceli bir kitap.

Satoru genel olarak bakıldığında zor bir hayat geçirmiş ancak hayata karşı masum bir bakış açısı taşımaya devam ediyor. Nana da sokaklar tarafından kavrulmuş, bir kedi olmaktan gurur duyan, Satoru’yu seven, avcı, terbiyeli bir kedi.

Bazen kendi hali ve tavrına yönelik yorumları kitabın o hüzünlü yanını kırmada çok başarılı. İnsanın içini ısıtıyor. İkisinin birbirine duyduğu sevgi olağanüstü bir biçimde aktarılmış. Nana’nın insanları anlamasıyla da daha tatlı bir yan katılmış.

Bin bir duyguyu tattırıyor

Sevginin çeşitli türlerini görebileceğiniz, hayvan sevgisinin çeşitli yanlarına göz atabileceğiniz, anlayış ve şefkat bulabileceğiniz bir kitap. Ancak Japon kültürünün o mesafeli yanları da mevcut. Bu kitapta herkesin zihnine girebildiğimiz için her karaktere karşı bir sempati hissediyoruz. Ancak kalbiniz de kırılacak bazen.

Benim kesinlikle önerdiğim, herkesin okuyabileceği bir kitap. Gezgin Kedinin Günlüğü dilimize daha yeni çevrildi, bu yüzden koşun alın derim. Bence pişman da olmazsınız. Türkiye’de Pegasus Yayınları kitabı bastı.

Gezgin Kedinin Günlüğü 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor. Size ayrıca Hayvanların Anlattığı Beş Harika Kitap adlı yazıyı öneririm.


Gezgin Kedinin Günlüğü Kitap Tanıtımı

Kitabı okumayı düşünüyor ancak kararsız hissediyorsanız, tanıtımı da şöyle.

Gerçekten nereye ait olduğunu bulmak için
bazen alıştığın her şeyi ardında bırakman gerekir.

Kıvrık kuyruklu, maceracı kedi Nana, sahibiyle birlikte pek çok ilginç yer göreceği uzun bir yolculuğa çıkacak. Nereye gittiklerini veya neden gittiklerini bilmese de sahibi Satoru’nun gümüş rengi kamyonetinin ön koltuğunda seyahat etme fikri onun için başlı başına heyecan verici. Nana ve Satoru yüzlerce kilometre yol katedip değişen mevsimlere eşlik ederek Japonya’nın güzellikleriyle tanışacak ve yol boyunca Satoru’nun eski dostlarını ziyaret edecekler: 

Kedilere yalnızca fare avcısı gözüyle bakan sert mizaçlı çiftçi Yoşimine, evcil hayvanlar için küçük bir pansiyon işleten sıcakkanlı çift Sugi ile Çikako, kedileri çok seven karısı tarafından terk edilen kederli eş Kosuke ve bir de Nana’nın köpekgillerle ilgili bakış açısını tamamen değiştirecek çok çok özel bir köpek… 

Peki bu yolculuğun amacı ne? Neden herkes Nana’yla bu kadar çok ilgileniyor? Bu ve başka pek çok sorunun cevabı yolculuk devam ettikçe bir bir gün yüzüne çıkacak ve Nana sonunda hiç beklemediği bir yanıta kavuşacak…

Gezgin Kedinin Günlüğü

ISBN: 9786052999943
Sayfa: 304
TR Yayın: 2021 Şubat
Asıl adı: The Travelling Cat Chronicles

Yıldızlar 5
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.