Kitap Yorumu: Gezgin Kedinin Günlüğü – Hiro Arikawa

Gezgin Kedinin Günlüğü afişi
Gezgin Kedinin Günlüğü afişi

Gezgin Kedinin Günlüğü yıllar önce bacağı kırıldığında kendisini kurtaran Satoru ile yaşayan, sokak kedisi Nana’nın hikâyesini anlatan ve insanın içini ısıtan, hüngür hüngür ağlatan, bir hayvanla sahibinin arasındaki bağı romantik ve zamansız biçimde işleyen çok güzel bir kitap.

Japonya, Tokyo’da yaşayan Arikawa gerçekten muazzam bir iş çıkarmış bu kitapla. İngilizceye de çevrilen bu kitabın okurlar tarafından çok sevildiğini not düşmeliyiz.

Gezgin Kedinin Günlüğü Kitap Özeti ve Konusu

Satoru kitabın başlarında çok sevdiği kedisi Nana’yı arkadaşlarından birine kitabın oralarına kadar açıklanmayan nedenlerden ötürü sahiplendirmek için uzun yollar gidiyor.

O arkadaşlarla tanıştığımızda, Satoru’nun geçmişine giderek o insanlarla nasıl tanıştığını, nasıl bağlandığını, nasıl şimdiki insan haline geldiğini, onların hayatlarında nasıl bir etki bıraktığını okuyoruz. Kimi zaman duygusal kimi zaman da eğlenceli bir kitap.

Satoru genel olarak bakıldığında zor bir hayat geçirmiş ancak hayata karşı masum bir bakış açısı taşımaya devam ediyor. Nana da sokaklar tarafından kavrulmuş, bir kedi olmaktan gurur duyan, Satoru’yu seven, avcı, terbiyeli bir kedi.

Bazen kendi hali ve tavrına yönelik yorumları kitabın o hüzünlü yanını kırmada çok başarılı. İnsanın içini ısıtıyor. İkisinin birbirine duyduğu sevgi olağanüstü bir biçimde aktarılmış. Nana’nın insanları anlamasıyla da daha tatlı bir yan katılmış.

Bin bir duyguyu tattırıyor.

Sevginin çeşitli türlerini görebileceğiniz, hayvan sevgisinin çeşitli yanlarına göz atabileceğiniz, anlayış ve şefkat bulabileceğiniz bir kitap. Ancak Japon kültürünün o mesafeli yanları da mevcut. Bu kitapta herkesin zihnine girebildiğimiz için her karaktere karşı bir sempati hissediyoruz. Ancak kalbiniz de kırılacak bazen.

Benim kesinlikle önerdiğim, herkesin okuyabileceği bir kitap. Gezgin Kedinin Günlüğü dilimize daha yeni çevrildi, bu yüzden koşun alın derim. Bence pişman da olmazsınız. Türkiye’de Pegasus Yayınları kitabı bastı.

BENZER:  Kitap Yorumu: Bir Kedi, Bir Adam, İki Kadın - Junichiro Tanizaki

Gezgin Kedinin Günlüğü 10 üzerinden 10 puanı hak ediyor. Size ayrıca Hayvanların Anlattığı Beş Harika Kitap adlı yazıyı öneririm.

Yıldızlar 5
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.