Kitap Yorumu: Sincaplı Gece – Cem Akaş

Sincaplı Gece kitap yorumu afişi
Sincaplı Gece kitap yorumu afişi

Sincaplı Gece ne zaman ve niye aldığımı hatırlamadığım kitaplardan birisi. Hatta bunu daha ileri götürerek Cem Akaş kitaplarını daha önce okumadığımı, hakkında yazılanları da takip etmediğimi belirteceğim.

Yazarın tarzına aşina olmadığımdandır belki, Sincaplı Gece daha ilk 30. sayfada benim için ilgi çekiciliğini kaybetti. Neden mi? Hadi birlikte bu bilim kurgu kitabını inceleyelim.

Sincaplı Gece konu

Deha olarak tarif edilebilecek Emine, hem kapalı hem de tutuğunu koparan bir kadın. Mindy isimli, anlık fotoğraflar çekilebilen Mindyfo’yu yaratmış ve remindy.me isimli bir hafızaya bu fotoğraflar kayıt ediliyor. Ancak tuhaftır ki insanların çektiği fotoğraflarda haleli, kayıp insanlar beliyor.

Türk istihbaratı ve Emine’nin çalıştığı şirket de kendilerini batırabilecek bu olağanüstü olayı çözmeye çalışıyor.

Sincaplı Gece Kitap Yorumu

Sincaplı Gece
Sincaplı Gece’nin kapağı

Her ne kadar karamizah olarak adlandırılsa da bence bu kitap absürt komedi. Çünkü başka türlü nasıl bu kadar çok alakasız konu bir araya toplanırdı bilemiyorum. Bir yanda bir kapalılığa yönelik algı eleştirisi, bir yanda ucuz ABD filmlerindeki saçma sahneler, bir diğer yanda “çok” zeki bir kadının düştüğü durumlar, alakasız ilişkiler, cinsiyetçilik, güç oyunları, Ruslar (???)…

Beni en çok düşüren kısım ise üstümüze çok fazla kırılan algı atması. Bu yüzden kitaba giremiyoruz bile. Bölük pörçük anlatım tercih edilse de arada giren asıl karakter düşünceleri iyice absürtleştirmiş. O da kitabın sonunda bağlanır diyordum, biz bağlayabiliyoruz ama yazardan yana tık yok.

Sincaplı Gece herkesin seveceği bir türde kitap değil. Bilim kurgu harmanıyla çağdaş bir kitap ortaya sunulmuş. Kitabın girişi bana acayip Bir Haz Markası – Beautiful You‘yu anımsatmıştı. Belki esinlenmiş belki tesadüf; ama kendisini ve kültürümüzü yansıttığını düşünüyorum Cem Akaş’ın.

Benim takıldığım başka bir konu ise kitabın…

BENZER:  Ve Sonunda İkisi De Ölür Konusu, Yorumu, Özeti - Adam Silvera

Neyse, kitabın absürt olduğunu söyledik. Bu kitabı okumak sizin ne kadar karamizah/absürt komedi sevdiğinizle alakalı. Ben haz etmediğim için tercih edeceğim romanlar arasında değil. Ancak kullandığı geniş sözcük haznesi için bana kattığı bir iki şey olabileceğini itiraf etmem gerekir.

Şimdi geri dönüp düşünüyorum da Sincaplı Gece kitaplığıma muhtemelen bilim kurgu unsuru için girmiştir.

Okur uyarısı: Hayvanlara yönelik şiddet okumayı sevmiyorsanız size Sincaplı Gece’yi okumamanızı öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.