Kitap Yorumu: Mucize – R.J. Palacio

Kitap Yorumu: Mucize - R.J. Palacio
Kitap Yorumu: Mucize – R.J. Palacio

Çok az kitap sizi hem ağlatıp hem de kahkahalarla güldürebilir, kitabın adı gibi kendisi de, karakterleri de birer “Mucize” bence.

Nezaketin, ailevi değerlerin, cesaretin ve sevginin tek tek önümüze konulduğu çok harika bir kitap.

Mucize’nin Konusu

August Pullman’in (10) zorluklarla dolu hayatını okuyoruz. Yüzünde büyük ölçüde bozuklukla doğan Auggie toplumdan garip bakışlar almaya, parmakla gösterilmeye, hatta bazen hakaretlere uğramaya alışmıştır… Bunlara alışmış numarası yapmaktadır. Bu yaşına kadar evde eğitim görmüştür ama 5. sınıfı artık okulda okuması gerekmektedir. 500 yabancı öğrenciyle beraber.

Auggie için okul hem bir kabul hem de mükemmel bir yer haline gelir. Önce Jack Will arkadaşı olur, sonra Summer öğle yemeğinde yanına oturur. Çocuklar arkasından veba oyunu oynar, her günü bir mücadeledir. Problemler yaşarlar. Ama aşarlar.

Auggie, okulda hayatta kalmak için mücadele ederken, ailesi ve yakın çevresi de kendi sorunlarıyla mücadele etmektedir. Auggie’nin ablası Via, annesinin Auggie’ye verdiği özel ilgi nedeniyle çoğu zaman görmezden gelinir. Ailesi arasındaki gerilimler, Auggie’nin okulda yaşadığı zorluklarla birleşince, ailede büyük bir kriz yaşanır.

Roman, Auggie ve ailesinin yüzleştiği zorluklar ve sonunda bunların üstesinden gelmeleriyle sonuçlanır.

Mucize hakkındaki düşüncelerim

Mucize duygusal, komik ve sürükleyici bir kitap. 6 kişinin gözünden anlatılıyor.  Gizli hiçbir şey kalmıyor. Augie kitaba “Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.” diye başlıyor ve biz onu diğerlerinin gözünden okuyoruz. Kitabın sonunda ise nasıl göründüğü hakkında az çok fikrimiz oluyor.

Nezaketin nasıl dünyayı daha güzel yaptığına dair o kadar çok söz, düşünce ve örnek var ki… Çocuklar için harika bir kitap. Vahşi Robot gibi tatlı geldi bana.

Anlatımı, karakter çeşitliliği hoşlanmama neden olan şeylerden biriydi. Sizin gözleriniz sızlarken birden güldürebilmesi ise gerçekten muazzam. Kitabın sonu belki gerekliydi, belki gerekli değildi ama bende zorlama etkisi uyandırdı ve hoşlanmadığım tek şeydi kitap hakkında.

BENZER:  Kitap Yorumu: Dövüş Kulübü - Chuck Palahniuk (Özet)

Bu kitap ayrıca bir kitap uyarlaması.

Yıldızlar 4
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.