24 May 2024
Kitap

N.K. Jemisin’in Miras Üçlemesi Dizi Oluyor

  • Mart 18, 2021
  • 2 min read
  • 1 Views
N.K. Jemisin’in Miras Üçlemesi Dizi Oluyor

Locus ödüllü ve fantastik edebiyat kitlelerince epey övgü alan yazar N. K. Jemisin‘in ilk iki kitabı DEX Kitap’tan çıkan Miras Üçlemesi (Inheritance Trilogy) dizi oluyor.

Miras Üçlemesi’nin ilk kitabı 2012’de, neredeyse 10 yıl önce Kader Çekerek’in çevirisiyle yayımlanmış ve tahminimce düşük satışlar, ağır fantastik dünyası (ama çok güzeldir) ve LGBT teması yüzünden son kitabı yayınlanmadan yarım bırakılmıştı. Ne var ki yazarın diğer bir serisi çevrilmekte (Kırık Diyar serisi).

Bugün gelen habere göre üçlemenin hakları dizi yapılmak üzere alınmış. Searchlight TV ile Will Smith ve Jada Smith‘in Westbrook Studio’su tarafından da bu görev üstelenilmiş. Şu anda da senarist gibi önemli görevler için kişiler aranmakta.Miras Üçlemesi kitapları şöyle:

  1. Yüz Bin Krallık
  2. Parçalanmış Krallık
  3. The Kingdom of Gods

Miras Üçlemesi’nde tanrı olan üç kişilik parçalanmış bir ailenin ve onların tanrı çocuklarının, fanilerin maceraları anlatılmakta. İntikam ve sevgi dolu, muazzam bir dünya.

Şu anda satışı bulunmayan ilk kitabı zamanında ben okumuş ve yazarın yarattığı dünyaya bayılmış, hatta âşık olmuştum.

Yıllarca DEX Kitap’ın Miras Üçlemesi’nin son kitabını yayımlamasını bekledikten sonra pes edip The Kingdom of Gods‘u (Tanrıların Krallığı) okumuş ve yazarın hayal gücüne ve kalemine bir kez daha âşık olmuştum.

Bu dizinin yayınlanması büyük ihtimalle bizleri bu Jemisin’in bu serisiyle tekrar buluşturacaktır. Önerdiğim kitaplar arasında bulunan bir üçlemenin dizisini dört gözle beklediğimi belirtmeden geçemeyeceğim.

DEX Kitap yazarın diğer kitaplarını yayınlamakta.

Kırık Diyar Serisi

  1. Beşinci Mevsim
  2. Sütun Kapısı

Jemisin 3 kez art arda Hugo Roman Ödülü‘nü kazanmış tek yazar. Bu da elbette Miras Üçlemesi ile kazandığı başarıyla bağlantılı. Bu da bence ne kadar başarılı bir yazar olduğunu kanıtlıyor.

BENZER:  Nobel Edebiyat Ödülü Alan Yazarlar Listesi - Yazarlar, Şairler...
About Author

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.