Jenny Erpenbeck ve Michael Hofmann, 2024 Uluslararası Booker Ödülü’nü Kazandı

kairos - Jenny Erpenbeck

Jenny Erpenbeck ve Michael Hofmann, Erpenbeck’in “kişisel ve politik” romanı Kairos ile 2024 Uluslararası Booker Ödülü’nü kazandı. Bu ödül ile Erpenbeck, ödülü kazanan ilk Alman yazar, Hofmann ise ilk erkek çevirmen oldu. 50.000 sterlin değerindeki ödül, yazar ve çevirmen arasında eşit olarak bölüşülecek.

Roman Türkçeye, Regaip Minareci çevirisiyle Can Yayınları tarafından kazandırıldı.

Kairos, Doğu Almanya’nın çöküşü bağlamında bir ilişkiyi anlatıyor. Roman, “sıkıntılı bir aşk ilişkisinin, kişisel ve ulusal dönüşümlerin zengin işlenmiş bir tasviri” olarak tanımlandı. Bu sözler, jüri başkanı ve yayıncı Eleanor Wachtel’e ait. Wachtel, Hofmann’ın çevirisinin, Erpenbeck’in yazımındaki zarafeti ve tuhaflıkları, uzun cümlelerin ritmini ve duygusal kelime dağarcığını ustalıkla yakaladığını ekledi.

Uluslararası Booker Ödülü Nedir?

Uluslararası Booker Ödülü, dünya edebiyatına kayda değer katkılarda bulunan yazarlara her yıl verilen saygın bir edebiyat ödülüdür. İngilizce’ye çevrilen ve Birleşik Krallık’ta yayımlanan eserleri ödüllendirmek için verilir. İlk olarak 2005 yılında dağıtılmaya başlanan bu ödül, 2016’da yapılan format değişikliğiyle her yıl tek bir esere verilmeye başlanmıştır.Kairos Kitap Açıklaması

Aşkı ölümlülerin yüreğine kim düşürür – Eros mu, uğurlu anların tanrısı Kairos mu? Yıl: 1986, Kasım ayı başları. Yer: Doğu Berlin. Otobüste göz göze gelen Katharina ile Hans tanışıp birbirlerine âşık olurlar. Şimdiyse Katharina’nın Hans’la geçirdiği günlerden geriye iki koli kalmıştır. Katharina kolileri karıştırırken, birlikte geçirdikleri zamanı hatırlar. Hans aralarındaki ilişkinin sınırlarını ve kurallarını belirleyebilecek kadar tecrübeli, Katharina ise ona körü körüne bağlanacak kadar tecrübesizdir. Zamanla aşkları toksik bir ilişki yumağına saplanır. Bu arada komünizmin gri şehri Doğu Berlin, iki kutuplu dünyanın sonunu getirecek ve iki Almanya’yı birleştirecek ayaklanmaya doğru koşmaktadır.

Jenny Erpenbeck, Kairos’ta arzu, saplantı ve şiddet arasındaki görünmez sınırları görünür işaretlere dönüştürüyor. Kairos, siyasi ve toplumsal gerçekliğin kendini bireyin özel alanına nasıl dayattığını anlatan sarsıcı bir roman.

BENZER:  Millet Derneği'nden Ödüllü 2024 Düzyazı Yarışması


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.