Kitap Seri Okuma Sırası

Narnia Günlükleri Okuma Sırası – C. S. Lewis

 

Narnia Günlükleri, C.S. Lewis’in çocuklar için yazdığı 7 kitaplık bir seri ve bu yazıda Narnia Günlükleri okuma sırası yer alıyor. Ancak öncesinde biraz serinin konusundan ve yazardan bahsedelim.

C. S. Lewis Hakkında

Tam adı Clive Staples Lewis olan yazar, 1898’de İrlanda’da doğup 1963 yaşında ölmüş. Yazar olmasının yanında öğretim görevlisi de ve bu bize Tolkien’i hatırlatıyor elbette. İkisi hem edebi bir arkadaşlık hem de rekabet içindeler. Birçok yönden benzediklerini de not düşmek gerek.

Magdelen College ve Oxford’da öğretim üyeliği yaptıktan sonra Cambridge’da Ortaçağ ve Rönesans İngilizcesi Profesörü oldu.

30’dan fazla kitap yazdı. En önemli eserleri ise dizilere, filmlere konu olan Narnia Günlükleri olsa da Kozmik Üçleme’si de epey övgü aldı.

Narnia Günlükleri

Asıl adı The Chronicles of Narnia olan bu seri 1950 – 1956 yılları arasında yayımlandı. Seride Narnia isimli büyülü bir ülkedeki fantastik yaratıklar anlatılır. 4 çocuğun (Peter, Susan, Edmund ve Lucy Pevensie) bakış açısından anlatılan bu dünyada çeşitli Narnia’nın çeşitli gizemleri açıklığa kavuşturulur. Bu seri çocuk klasikleri arasında yer alır ve yaklaşık 50 dile çevrilmişlerdir.

Bu serinin aslında iki okuma sırası bulunuyor. İlki yayımlanma sırası, ikincisi ise tarihsel sırası (olayların geçme sırası). Hangisini seçeceğiniz size kalmış.

Orijinal Narnia Günlükleri Okuma Sırası

 1. Aslan, Cadı ve Dolap
 2. Prens Caspian
 3. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
 4. Gümüş Sandalye
 5. At ve Çocuk
 6. Büyücünün Yeğeni
 7. Son Savaş

Ancak bir de C. S. Lewis’in önerdiği bir okuma sırası var ki bence böyle okunmalı. Tarihsel düzene göre gidiyor. (Ben araştırmadan okuduğum için yayımlanma sırasıyla gidiyorum.

Tarihsel Sırasına Göre Narnia Günlükleri Okuma Sırası

 1. Büyücünün Yeğeni
 2. Aslan, Cadı ve Dolap
 3. At ve Çocuk
 4. Prens Caspian
 5. Şafak Yıldızı’nın Yolculuğu
 6. Gümüş Sandalye
 7. Son Savaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir