Miras Üçlemesi 3: The Kingdom Of Gods – N.K. Jemisin

The Kingdom Of Gods

Nihayet The Kingdom Of Gods okudum diyebilirim ben de!

Miras Üçlemesi’nin ilk kitabı olan Yüz Bin Krallık (The Hundred Thousand Kingdoms) ile 2012 yılında tanışmış ve kitaba, yazarın yarattığı dünyaya âşık olmuştum. İkinci kitap olan Parçalanmış Krallık‘ı (The Broken Kingdoms) da çok geçmeden okumuş, onu da çok sevmiştim. DEX 3. kitabı ha çıkaracak ha çıkaracak derken de son kitabı okumadan bugünlere geldik.

Gel zaman geç zaman, DEX kitabı unuttu gitti ama ben unutmadım ve bu muhteşem üçlemeyi bitirdim. Üstelik bitirirken de başıma sancılar girdi. Gözlerim isyan etti. Çünkü 8 saat kadar aralıksız okudum. 600 küsür sayfa. Ha deyince bitmiyor. Daha önceden de bir iki saat okumuştum.

Şunu da ekleyeyim. Yıl 2022 oldu, Jemisin artık dünyaca ünlü, tanınmış ve kendini kanıtlamış bir yazar ama DEX Kitap hala serinin son kitabını yayınlamadı ve İthaki güzel bir işe parmak basarak yazarın yayın haklarını aldı. Daha tutarlı bir yayınevinden bu yazarı okuyabilecek olmak beni çok mutlu ediyor.

Artık bu sitemi bir kenara bırakalım ve kitaba dönelim.

The Kingdom Of Gods – Tanrıların Krallığı

The Kingdom Of Gods – N.K. Jemisin

Türkçeye çevirirsek “Tanrıların Krallığı” olan bu kitap, birinci kitaptan beri tanrıların en sevdiği tanrısal çocuk olan Sieh’in hikâyesini anlatıyor.

Kıskançlık, özlem, aşk, sevgi, masumiyet, intikam, ölüm, af ve tutkuyla dolu bir kitap. Dili de farklı biraz. Çünkü Sieh’in doğası fevrilik.

İlk kitaptan beri Jemisin’in Sieh’i nasıl işleyeceğini çok merak ediyordum. Çünkü Sieh doğası gereği bir çocuk, hileci ve ulaşamayacağı şeylerin peşinde. Bir Loki ve Hermes karışımı. Gerektiğinde istediği şekle bürünebilir ama bu, doğasını değiştirmez.

Hadi birlikte kitabın konusuna hemen bakalım.

The Kingdom Of Gods’un Konusu

Bu kitap Yeine’nin Itempas’ı affetmeye başlamasıyla, onu özlemesiyle başlıyor. Sieh bunu görünce hem ihanete uğramış hissediyor hem de bu üç tanrının doğasını anladığı için onları bu birlikteliği hor göremiyor. Ancak yine de Itempas’ın yaptıklarını unutamıyor. En kötü anıları. Nahadoth da onun gibi. Sonuçta en büyük darbeyi onlar aldı.

Sonra gökyüzündeki saraya gidiyor bir kaçış amacıyla. Orada iki tane Arameri çocukla tanışıyor. Çocuklarla arasında hep bir bağ olmuştur Sieh’in. Bu çocuklarla da bağlanıyor ve bir yıl sonra buluştuklarında, bir arkadaşlık yemini ediyorlar.

Arameri liderinin evlatları olan bu çocukların kız olanı, bir gün tahta oturacak ve erkek olanı da ona liderlik yapması için yardım edecek. İkisi de bunun için eğitim görüyorlar ve bunu bilen Sieh, bir gün her Arameri gibi acıdan haz aldıkları taktirde, bu çocukları öldürmek için bile olsa onların arkadaşlık yeminine katılıyor.

Ancak beklenmedik bir şey oluyor ve büyük bir patlamayla beraber Sieh insan oluyor. Büyümeye, yemek yemeye, uyumaya mahkûm ve güçleri gün geçtikçe azalan…

Kitap boyunca insan olan Sieh’i dünyaya yayılan ve Arameri’ye saldıran bir kötülüğü, diğer tanrısal yaratıklarla beraber durdurmaya çalışmasını okuyoruz. Çünkü bu güç, tüm dünyayı tehdit ediyor. Arameri iki bin yıl önceki gibi güçlü değil. Çünkü zincirledikleri tanrıları yok. Politika, güç ve sevgiye dayalı bir kurgusu var. Ve insanın aklını başından alıyor.Miras Üçlemesi’nin Son Kitabı Hakkındaki Düşüncelerim

Size kitabın çok başını anlattım. Uzun bir kitap olduğu için neler neler oluyor tahmin edemezsin. Ancak bu kitabı diğer kitaplardan daha açıklayıcı buldum. Serinin doğasını daha iyi anladım. Sizin için de böyle olacağını düşünüyorum, şayet bir gün DEX seriyi bitirirse…

Sieh’in büyümesini, koruyucu olmasını, sevmesini, Yeine’yi, Itempas’ı, Nahadoth, dünyasının tarihini, diğer tanrısalları, hatta iblisleri okuyabilirsiniz bu kitapta. Bazı sınırları yerle bir eden ve bunu çok iyi yapan bir eser olmuş. Kitabı bitirince insan daha fazlasını okumak istiyor. Bu dünyaya daha çok bağlanmayı…

Kitabın ilerleyişi sırasında akıldan binlerce tahmin geçiyor, bazıları doğru oluyor, bazı sonuçlar sizi ağlatıp şaşırtıyor. İnanmak istemiyorsunuz. Üzülüyorsunuz. Ama sonu. Sonu efsane. Kitabı bitirdikten sonra hemen uyudum ve uyandığımda aklıma gelen ilk şey bu kitap oldu. Muhtemelen de tüm gece rüyamda Sieh’i, Deka’yı, Shahar’ı gördüm.

Kesinlikle okumanız gereken bir seri. Ben birinci kitaptan başlayarak tekrar okumak istiyorum. Tekrar yaşamak… Zaten 5 yıl geçmiş üzerinden ilk kitabı okuyalı, bir kere daha yaşamak şart.

Ayrıca The Kingdom Of Gods şu adaylıklara layık görülmüş:

Ayrıca Miras Serisi’nin hakları dizi yapılmak üzere alındı. Belki artık bu seri tamamlanır ve ben de Türkçe okuma şansına erişirim.

Yıldızlar 5


Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Next Post

Kitap Yorumu: Wildfire - Ilona Andrews (Gizli Miras 3)

Çar Tem 26 , 2017
Gizli Miras serisinin ikinci kitabında çok heyecanlı bir yerde bırakmıştık ve Wildfire hemen oradan devam ediyor.. Nevada’nın kökenleri ortaya çıkmış, Baylor ailesinin bir Ev olma konusu gündeme gelmiş, Rogan ve […]
Wildfire - Ilona Andrews

Bu yazılara da bakın