Rizzoli & Isles 1: Cerrah – Tess Gerritsen (Kitap Yorumu)

Cerrah - Tess Gerritsen
Cerrah – Tess Gerritsen

Cerrah, Tess Gerritsen ülkemizde çok sevilmesini sağlayan bir kitap ve o da bu ilgi ve sevginin farkında olmalı ki ülkemize iki kez gelip çeşitli yerlerde imza günlerine katıldı. Ben de bu imza günlerinin etkisiyle (daha önce bir ya da iki kitabını okumuştum) kendisine bir kitap imzalatmayı başardım. Cerrah‘la olan hikâyem böyle.

Eğer Tess seviyorsanız, Rizzoli ve Isles’ın dizi olduğunu da biliyorsunuzdur. Ben de diziyi çok severim ve bu kitapta diziden parçalar bulmayı umuyordum. Ancak Cerrah tamamen diziden ayrı tutulması gereken bir kitap.

Film-dizi olmuş eserleri seviyorsanız, kitap uyarlamaları yazıma bakmanızı öneririm.

Gerritsen’in Cerrah’ında Eski bir seri katil dönüyor

Boston’da işlenen bir cinayet eski bir seri katilin kopyacısının ortaya çıktığını düşündürür ve bu yüzden de dava tekrar açılır. Bu beklenmedik olay nedeniyle polisin tekrar Capra adlı katilin hayatta kalan tek kurbanını sorgulaması gerekir. Catherine katili öldürerek kurtulmuş ve kendisine yeni bir hayat kurmuştur. Ne var ki kopyacı sadece polisin bildiği detayları biliyor, Catherine ise o sırada ilaç altında olduğu için sadece bölük pörçük anılar hatırlıyordur.

Bu davayı çözmek Moore adlı bir patologa ve cinayet masasının tek kadın dedektifi Jane Rizzoli‘ye düşer. Ancak büronun ve dedektiflerin çekişmesi de işleri kolaylaştırmaz.

Rizzoli & Isles 1: Cerrah Kitap Yorumu

Cerrah‘ın bende bıraktığı etki, epey akıcı ve polisiye severlerin beğeneceği bir kitap olduğu yönünde ancak Rizzoli & Isles dizisini arayanlar biraz hüsrana uğrayacaklar. Dizine ne kadar sıcak bir ortam varsa kitapta da o kadar nefret ve kıskançlık dolu bir ortam var.

Özellikle Jane Rizzoli’nin bu kadar çirkef ve hırslı bir karakter olmasını beklemiyordum. Ve acımasız. Ancak her zamanki gibi dizileri ve kitapları birbirinden ayrı tutmak gerek.

Kitabın kurgusu tahmin edilmiyor; sürükleyici bir polisiye. Karakterler oldukça canlı ve belirgin hatlarla yaratılmış. Her birisinin kendi kişiliği var. Kurgu adım adım ilerlerken bu doğrultuda onların yaptığı hareketler asla yadırganmıyor. Maura bu kitapta yok denecek kadar az. Jane ise yan karakter gibi. Asıl kahramanımız Catherine adlı kurban ve başka bir dedektif olan Moore. Tek bakış açılı bir anlatım göremeyeceksiniz.

Beklediğimi bulamadığım ama sürükleyici bir macera oldu. Polisiye okumak için ideal bir kitap. Gizem sahiden tırnak yedirir. Karakterler ise çoğu zaman sinir bozucu. Genel olarak heyecan verici. Yaşanacak olayları bildiğim için bu noktadan oraya nasıl vardıklarını sahiden merak ediyorum.

Peki siz Cerrah hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerritsen’in en iyi işlerinden birisi mi?

Ayrıca Rizzoli & Isles seri sıralaması yazısına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yıldızlar 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.