Rizzoli & Isles 1: Cerrah – Tess Gerritsen (Kitap Yorumu)

Cerrah, Tess Gerritsen ülkemizde çok sevilmesini sağlayan bir kitap ve o da bu ilgi ve sevginin farkında olmalı ki ülkemize iki kez gelip çeşitli yerlerde imza günlerine katıldı. Ben de bu imza günlerinin etkisiyle (daha önce bir ya da iki kitabını okumuştum) kendisine bir kitap imzalatmayı başardım. Cerrah‘la olan hikâyem böyle.

Eğer Tess seviyorsanız, Rizzoli ve Isles’ın dizi olduğunu da biliyorsunuzdur. Ben de diziyi çok severim ve bu kitapta diziden parçalar bulmayı umuyordum. Ancak Cerrah tamamen diziden ayrı tutulması gereken bir kitap.

Film-dizi olmuş eserleri seviyorsanız, kitap uyarlamaları yazıma bakmanızı öneririm.

Gerritsen’in Cerrah’ında Eski bir seri katil dönüyor

Boston’da işlenen bir cinayet eski bir seri katilin kopyacısının ortaya çıktığını düşündürür ve bu yüzden de dava tekrar açılır. Bu beklenmedik olay nedeniyle polisin tekrar Capra adlı katilin hayatta kalan tek kurbanını sorgulaması gerekir. Catherine katili öldürerek kurtulmuş ve kendisine yeni bir hayat kurmuştur. Ne var ki kopyacı sadece polisin bildiği detayları biliyor, Catherine ise o sırada ilaç altında olduğu için sadece bölük pörçük anılar hatırlıyordur.

Bu davayı çözmek Moore adlı bir patologa ve cinayet masasının tek kadın dedektifi Jane Rizzoli‘ye düşer. Ancak büronun ve dedektiflerin çekişmesi de işleri kolaylaştırmaz.

Rizzoli & Isles 1: Cerrah Kitap Yorumu

Cerrah‘ın bende bıraktığı etki, epey akıcı ve polisiye severlerin beğeneceği bir kitap olduğu yönünde ancak Rizzoli & Isles dizisini arayanlar biraz hüsrana uğrayacaklar. Dizine ne kadar sıcak bir ortam varsa kitapta da o kadar nefret ve kıskançlık dolu bir ortam var.

Özellikle Jane Rizzoli’nin bu kadar çirkef ve hırslı bir karakter olmasını beklemiyordum. Ve acımasız. Ancak her zamanki gibi dizileri ve kitapları birbirinden ayrı tutmak gerek.

Kitabın kurgusu tahmin edilmiyor; sürükleyici bir polisiye. Karakterler oldukça canlı ve belirgin hatlarla yaratılmış. Her birisinin kendi kişiliği var. Kurgu adım adım ilerlerken bu doğrultuda onların yaptığı hareketler asla yadırganmıyor. Maura bu kitapta yok denecek kadar az. Jane ise yan karakter gibi. Asıl kahramanımız Catherine adlı kurban ve başka bir dedektif olan Moore. Tek bakış açılı bir anlatım göremeyeceksiniz.

Beklediğimi bulamadığım ama sürükleyici bir macera oldu. Polisiye okumak için ideal bir kitap. Gizem sahiden tırnak yedirir. Karakterler ise çoğu zaman sinir bozucu. Genel olarak heyecan verici. Yaşanacak olayları bildiğim için bu noktadan oraya nasıl vardıklarını sahiden merak ediyorum.

Peki siz Cerrah hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerritsen’in en iyi işlerinden birisi mi?

Ayrıca Rizzoli & Isles seri sıralaması yazısına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yıldızlar 3

Cerrah – Tess Gerritsen Özet

Dr. Catherine Cordell, geçmişte yaşadığı korkunç bir deneyim sonrasında Boston’a taşınmış bir cerrahtır. Ancak onunla birlikte, Warren Hoyt adındaki saplantılı bir seri katilin gölgesi de gelir. Hoyt, cezaevindeyken bile Cordell’ı rahat bırakmamakta ve ona mektuplar yazarak saplantısını sürdürmektedir.

Dedektif Thomas Moore ise bu sakin şehirde işlenen vahşi cinayetlerle karşı karşıyadır. Kurbanların cesetleri, bir cerrahın elinden çıkmış gibi kesilmiştir ve bu cinayetlerin işlenme şekli ürkütücüdür. Şehir, bu katilin korkusuyla sarsılmıştır ve ona “Cerrah” denmektedir.

Moore, bu korkunç cinayetlerin ardındaki sırları çözmek için elinden geleni yaparken, Cordell’ın yardımına ihtiyaç duyar. Çünkü cinayetlerin işlenme şekli, Cordell’ın geçmişte yaşadığı korkunç saldırının ayrıntılarına benzerlik göstermektedir. Cordell ve Moore, bu yeni katili durdurmak ve şehri korumak için işbirliği yaparlar. Ancak bu süreçte geçmişteki travmaları ve Hoyt’ın saplantısıyla yüzleşmek zorunda kalırlar.

Merve Özcan

Çevirmen, SEO'CU, eski editör. Çokbilmiş. Kedisever. Usta geyikçi. Muzip. Meraklı. Geveze. Çocuk ruhlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Next Post

Kitap Yorumu: Kadınlar Alayı - Laurie R. King (Mary Russell & Sherlock Holmes 2)

Çar Eyl 12 , 2018
Kadınlar Alayı, Mary Russell ve Sherlock Holmes serisinin ikinci kitabı. Bu kitap bizi Arıcının Çırağı'ndan tanıdığımız bir dünyaya...
Kadınlar Alayı kitabının afişi

Bu yazılara da bakın