Türk Edebiyatı: Acı Düşler Bulvarı – Cumhur Orancı

Acı Düşler Bulvarı - Cumhur Orancı
Acı Düşler Bulvarı – Cumhur Orancı

“Şoke eden kitap girişleri” diye bir yazı yazsam, sanırım Chuck Palahniuk‘la beraber Cumhur Orancı’nın Acı Düşler Bulvarı listenin başını çekerdi. Dehşet etkileyici sonu olan, karakter açısından da çok muğlak yapısı olan bir kitap.
Yıllar önce vahşice işlenmiş bir travesti cinayetinin uyuşturucu, dolandırıcılık gibi kollara uzanmasını anlatıyor. Genel olarak bakıldığında epey ilginç bir konusu, çeşit çeşit karakteri var; ama iş okumaya gelince ilerlemek o kadar da ilginç olamıyor doğrusu.

Acı Düşler Bulvarı Yorumu

Peki ben bu kitabı nasıl aldım? Birkaç ay önce, Ayrıntı Yayınları sitesinde büyük bir indirim yaptı ve ben de ucuz oldukları ve Ayrıntı Yayınları’nın kitaplarını okumak istediğim için 10 11 tane kitap aldım. O kitapların Arasında da Acı Düşler Bulvarı vardı. Geçen gün kısa diye alıp başladım. Daha ikinci sayfada anlatılan ve kitabın geneline hâkim olan bu cinayet, bana kitabı bitirme gücünü verdi. Eğer merakla bezenmemiş olsaydı, imkânı yok kitabı sonuna dek okuyamazdım. İlginç ve biraz zorlayıcı bir macera olduğunu söylemekte yarar var.

Cinayet açıklığa kavuşuyor mu? Evet.

Ancak ben şaşırdım, beklediğim gibi değildi. Daha düz bir yanıt bekledim. Adam ölmüşse karısıdır veyahut çocuğudur gibi. Üstelik ölen adam da travesti olduğu için böyle bir şey bekliyordum. (Evet, çok polisiye dizi izliyorum.) Ne var ki, yazar beni şaşırttı ve kitabı sabrederek bitirmeme değdi. Bence siz de şaşıracaksınız.

Sinirimi en çok bozan şey bölüm başlarında başka bir sahneye, karaktere geçerken adam veya kadın olarak giriş yapması oldu. Karakteri zaten bol olduğu için ben takip etmekte zorlandım ve üstüne bir de adam ya da kadın gibi bir genelleme eklenince, deliresim geldi.

Bir noktadan sonra boş verdim, çünkü elbet kitabın sonunda katili öğrenecektim ve gerisi yüzeysel hatlarla kalsa pek önemli olmayacaktı.

Gazetecilik, hafiyelik, Amerika, cinayet…

Bunlar benim okumayı ya da izlemeyi sevdiğim şeyler. Eğer mideniz garip bir cinayetin pis detaylarını alıyorsa, siz de okuyabilirsiniz.

Size ayrıca Dövüş Kulübü‘nü öneririm!

Acı Düşler Bulvarı Kitap Tanıtımı

Yıllar önce işlenmiş bir travesti cinayeti etrafında gelişen zincirleme olaylar, İstanbul’dan New York’a kadar uzanan kirli ilişkiler, hiç kimsenin masum olmadığı bir kurmaca dünyası. Haber peşinde koşan gazeteciler, Osmanlı hanedanı mirasçıları, güzel kadınlar, zengin işadamları, tuhaf dedektifler, dedektifliğe soyunan işsiz güçsüz bir Ermeni, Meksikalı uyuşturucu kaçakçıları, azınlık mensuplarının mallarına el koymak için zehirli kırmızı örümcek, mantar ve metanfetamin gibi silahlarla donanmış mafya üyeleri, şantaj, adam kaçırma ve bir dizi cinayet…

Acı Düşler Bulvarı‘nda Cumhur Orancı, tüm bu kokuşmuşluğu yenilikçi bir kurgu ve akıcı bir dille anlatıyor. Gizemli olaylar bir bir çözülürken ileri doğru atılan her adım olayları daha da karmaşık hale getiriyor. Ve son sayfaya kadar soluk soluğa ilerleyen hikâyenin bütün düğümleri çözüldüğünde büyük bir sürprizle karşılaşıyoruz…

1991 yılında Butterfly’ın İntihar Seferi ile başlayan edebiyat hayatını Domingo Garcia‘dan Geriye Kalan Öykü (1995) ve Saydam (1996) adlı romanlarıyla sürdüren Cumhur Orancı, uzun bir aradan sonra hayatın karanlık, kirli, paslı, bozuk yüzüne, paradan başka değeri kalmamış yozlaşmış çevrelere bakan sert ve çarpıcı bir romanla yeniden okurla buluşuyor.

Yıldızlar 2
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.