Kazuo Ishiguro Kimdir? Hayatı ve Kitapları

Kazuo Ishiguro Kimdir?

Kazuo Ishiguro dünyaca bir ünlü yazar, kendisi edebiyata olan katkıları ve elbette kitaplarıyla biliniyor. Bu önemli yazarı tanımak, kitaplarını ve hayatını öğrenmek isteyenler için kısa bir yazı hazırladık.

1954 yılında Japonya’da doğan Kazuo Ishiguro, zamanımızın en beğenilen ve etkili yazarlarından birisi. Hafıza, kimlik, kayıp ve pişmanlık gibi temaları araştıran romanlarıyla 1989’da Günün Kalıntısı için Booker Ödülü ve 2017’de Nobel Edebiyat Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Eserleri genellikle tarihsel veya distopik bağlamlarda geçiyor ancak aynı zamanda yirmi birinci yüzyılda karşılaştığımız çağdaş zorlukları ve ikilemleri de yansıtıyor. Ishiguro’nun eserleri kırktan fazla dile çevrildi ve dünya çapında eleştirel ve popüler beğeni topladı.

Kazuo Ishiguro’nun Hayatı (Biyografisi)

Kazuo Ishiguro kimdir sorusuna kısaca yanıt verdik. Şimdi de sıra hayatında.

Kazuo Ishiguro Gençliği

Kazuo Ishiguro, 1954 yılında Japonya’nın Nagazaki kentinde doğdu ancak ailesi beş yaşındayken İngiltere’ye taşındı. Guildford, Surrey ’de büyüyen Ishiguro, eğitimini Londra’da tamamladı. Babası Ulusal Oşinografi Enstitüsü’nde çalışan bir okyanus bilimciydi. Annesi ise ev hanımıydı.

Ishiguro, Kent Üniversitesi’ne gitti ama East Anglia Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık ve İngiliz edebiyatı okudu ve burada Malcolm Bradbury ve Angela Carter ile eğitim aldı. Üniversiteden mezun olduktan sonra Londra’da sosyal hizmet uzmanı olarak çalıştı. Daha sonra tam zamanlı bir yazar oldu. İlk romanı Uzak Tepeler 1982’de yayımlandı.

Ishiguro’nun İngiltere’deki ilk yıllarının yazıları üzerinde derin bir etkisi vardır. Sık sık yabancı bir ülkede büyümenin onu nasıl değiştirdiğinden ve bunun dünyaya bakış açısını nasıl şekillendirdiğinden bahsetti. Japonya’daki çocukluk anıları ve İngiltere’deki deneyimleri, edebi eserlerinde tekrar eden temalardır.

Özel Hayatı

Ishiguro’nun kişisel hayatı hakkında fazla bir şey bilinmemektedir çünkü düşük bir profil tutmayı tercih eder. Bir film editörü olan Lorna MacDougall ile evlidir ve Naomi adında bir kızları vardır. Ishiguro, boş zamanlarında okumaktan, film izlemekten ve müzik dinlemekten hoşlandığını belirtmiştir. Aynı zamanda keskin bir spor hayranıdır ve golf oynamaktan hoşlanır. Londra’da yaşamaktadır.

Kazuo Ishiguro Kitapları

Aşağıda Ishiguro kitaplarını bulabilirsiniz.

  • Uzak Tepeler (1982)
  • Değişen Dünyada Bir Sanatçı (1986)
  • Günden Kalanlar (1989)
  • Avunamayanlar (1995)
  • Öksüzlüğümüz (2000)
  • Beni Asla Bırakma (2005)
  • Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler (2009)
  • Gömülü Dev (2015)
  • Yirminci Yüzyıl Filmini İzlediğim Akşam ve Başka Küçük Keşifler – Nobel Konuşması (2017)
  • Klara ile Güneş (2021)

Edebi Hayatı

Kazuo Ishiguro’nun edebi eserleri, incelikleri, duygusal derinlikleri ve insan ruhunun karmaşıklıklarını yakalama yetenekleri nedeniyle övgüyle karşılandı. İlk romanı Uzak Tepeler 1982 yılında yayımlandı ve o zamandan beri eleştirel beğeni toplayan birkaç kitap yazdı. Bu romanla Whitbread Book of the Year Ödülü’nü kazandı. İkinci romanı Değişen Dünyada Bir Sanatçı ise 1986 yılında Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi. Üçüncü romanı Günden Kalanlar ise 1989 yılında Man Booker Ödülü’nü aldı. Bu roman daha sonra sinemaya da uyarlandı.

Günden Kalanlar, Ishiguro’nun en önemli eseri olarak kabul edilir. Bir İngiliz kır evinde uşak olan ve hayatını ve kariyerini yansıtan Stevens’ın hikayesini anlatır. Roman, sınıf, görev ve pişmanlık gibi temaları inceler ve ödül almış bir filme, bir oyuna ve operaya da uyarlanmıştır.

Beni Bırakma, Ishiguro’nun önemli eserlerinden bir diğeri. Aşk, ölümlülük ve toplumsal normların temalarını araştıran distopik bir romandır. Roman, akıl almaz ve düşündürücü hikayesi nedeniyle övgüyle karşılandı. Roman ayrıca 2010 yılında Keira Knightley, Carey Mulligan ve Andrew Garfield’ın oynadığı bir filme uyarlandı.

Değişen Dünyada Bir Sanatçı, hafıza ve nostalji temalarını araştıran bir roman. II. Dünya Savaşı sonrası Japonya’da geçen film, geçmişini ve savaş çabalarında oynadığı rolü yansıtan yaşlanan bir sanatçının hikayesini anlatıyor. Roman, Japon kültürünün ve toplumunun karmaşıklıklarını araştırdığı için övgüyle karşılandı. Roman, 1986 yılında Whitbread Yılın Kitabı Ödülü’ne layık görüldü. Romanlarına ek olarak, Ishiguro ayrıca birkaç kısa hikaye yazdı. Dikkate değer kısa öykülerinden bazıları arasında “Karanlıktan Sonra Bir Köy”, “Noktürnler Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler” ve “Come Rain or Come Shine” sayılabilir.

Ödüller ve Takdirler

Kazuo Ishiguro kariyeri boyunca sayısız edebiyat ödülü kazandı. Günden Kalanlar ile Booker Ödülü’nü kazanmanın yanı sıra, Değişen Dünyada Bir Sanatçı için Whitbread Yılın Kitabı Ödülü’nü, Avunamayanlar için James Tait Black Memorial Ödülü’nü ve 2017’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Kazuo Ishiguro Hakkında Sıkça Sorular sorular

Aşağıda Kazuo Ishiguro hakkında sorulan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Kazuo Ishigura hangi türde yazıyor?

Ishiguro farklı türlerde eserler vermekten hoşlanan bir yazardır. Gömülü Dev ile şövalyeler arasında gezinen yazar Beni Asla Bırakma ile distopik bir evrene götürür okurlarını. Yazarken hangi türde yazdığı konusunda emin olamadığını söylemiştir.

Kazuo Ishigura kendini İngiliz mi yoksa Japon mu hissediyor?

Ishiguro 1989 yılında BOMB dergisine verdiği röportajda kendini İngiliz mi yoksa Japon mu hissettiği sorusuna “İnsanlar üçte iki bir şey, gerisi başka bir şey değil. Mizaç, kişilik ve bakış açısı…” diye cevap vermiştir.

Kazuo Ishigura genç yazarlara ne tavsiye ediyor?

Ishiguro, Susannah Hunnewell’ın bir röportajında genç yazarlara şu tavsiyelerde bulunmuştur: “Belleğin güvenilmez bir şey olabileceğini anlıyorum; çoğunlukla insan hangi koşullarda anımsıyorsa bellek onların rengini büyük oranda alır. Bu nedenle bellek üzerine yazmak istiyorsanız bunu yapmanın en iyi yolunun kurgu olduğunu düşünüyorum. Yazdığınız her cümleye çok fazla önem vermeyin. Bir kitap yazmak için önce taslak halinde olsun bitirmeniz gerekir. Yazdığınız kitabın sonunu bilmek zorunda değilsiniz. Sonu bilmek size yardımcı olabilir ama aynı zamanda sizi sıkabilir de.”

Kazuo Ishiguro hangi kitapla Nobel aldı?

2017 yılında Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada Ishiguro’nun “göçmenliğin sonuçlarıyla ilgili güçlü duygusal kuvveti olan romanlarında büyük duygusal gücünün altını çizen bir yazar olduğu belirtilmiştir.

Umarım Kazuo Ishiguro kimdir sorunuza yanıt bulabilmişsinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.