Annie Ernaux Kimdir? Kitapları, Hayatı

Annie Ernaux Kimdir

1940’da doğan Annie Ernaux (Annie Duchesne) Fransız bir yazardır ve feminist kimliği ile öne çıkar. Ernaux, 20. yüzyılın sonlarından 21. yüzyılın başlarına kadar Fransız edebiyatında önemli bir yer edinmiştir.

Ayrıca kendisi 2022 yılında “kişisel hafızanın köklerini, mesafelerini ve kolektif kısıtlamalarını keşfetmedeki cesaretinden” dolayı Nobel Edebiyat Ödülü‘ne layık görülmüştür. Ernaux, eserlerinde toplumsal ve kişisel belleği araştırmakta ve sınıf, cinsiyet ve dil gibi konulara odaklanmaktadır.

Ayrıca kendisi aynı zamanda feminist harekete de katılmış ve kadınların toplumsal eşitliği için mücadele etmiştir. Kendisi, çağdaş Fransız edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Annie Ernaux’un Hayatı

Annie Ernaux, 1 Eylül 1940’ta Normandiya, Lillebonne’da doğdu. Ailesi Blanche ve Alphonse Duchesne, şehrin işçi sınıfı kesiminde bir kafe-bakkal işletiyordu. Ernaux, Özel bir Katolik Okulu’nda okudu.

1960 yılında Londra’ya taşınsa da birkaç yıl sonra Fransa’ya döndü. Rouen ve ardından Bordeaux üniversitelerinde okudu, bir öğretmen oldu ve 1971’de modern edebiyat alanında daha derece aldı.

1964 yılında Philippe Ernaux ile evlendi ve iki çocuğu oldu, ardından çift 1981 yılında boşandı. 1994’ten 1997’ye kadar, Rouen’de kendisinden 30 yaş küçük bir öğrenciyle romantik bir ilişkisi oldu.

Annie Ernaux Nobel

Ernaux, 1974 yılında ilk kitabı Boş Dolaplar ile edebiyat dünyasına adım attı. Kitap, kendi hayatından esinlenerek yazdığı bir otobiyografik eserdi ve aynı zamanda toplumsal bir inceleme niteliği taşıyordu. Ernaux, kendi hayatından esinlenen eserlerine devam etti ve diğer önemli eserleri arasında Babamın Yeri, Yalın Tutku, Bir Kadın, Seneler yer almaktadır. Kendisi 2022 yılında “kişisel hafızanın köklerini, mesafelerini ve kolektif kısıtlamalarını keşfetmedeki cesaretinden” dolayı Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Ernaux, kariyerinin başlarında kurgu yerine otobiyografiye odaklandı ve çalışmalarında tarihi ve bireysel deneyimleri birleştirdi.

Ernaux’un eserleri, toplumsal ve kişisel belleği araştırmakta ve sınıf, cinsiyet ve dil gibi konulara odaklanmaktadır. Ayrıca dilin ve yazının gücü üzerine düşüncelerini de dile getirmiştir. Eserleri, Fransa’da ve dünya çapında birçok ödül kazanmıştır.

Ernaux aynı zamanda feminist harekete katılmış ve kadınların toplumsal eşitliği için mücadele etmiştir. Kendisi, çağdaş Fransız edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Ernaux, halen Paris’te yaşıyor ve yazmaya devam ediyor.

Annie Ernaux’un Kitapları – Kalemi

Annie Ernaux, edebi dili oldukça sadedir ve kuru bir anlatımı tercih eder. Özellikle, otobiyografik eserlerinde, kendine özgü bir dille, sade ve doğrudan bir şekilde kendini ifade etmeyi tercih eder. Bu sayede okurlarıyla derin bir bağ kurmayı başarır. Ayrıca, toplumsal konulara ve kişisel deneyimlere odaklandığı için, edebi dili de bu konulara uygun bir şekilde yalın ve etkili bir şekilde kullanır. Dilini, okurların kolayca anlayabileceği bir seviyede tutar ve bu sayede okurlarına, derin ve anlamlı bir okuma deneyimi sunar.

Aşağıda yazarın Fransızce yayınlanmış ve çevirilmiş kitaplarını bulabilirsiniz.

 1. Les Armoires vides (1974) – Boş Dolaplar (Can Yayınları)
 2. Ce qu’ils disent ou rien (1977)
 3. La Femme gelée (1981)
 4. La Place (1983) – Babamın Yeri (Can Yayınları)
 5. Une Femme (1987) – Bir Kadın (Can Yayınları)
 6. Passion simples (1991) – Yalın Tutku (Can Yayınları)
 7. Journal du dehors (1993)
 8. Écrire la vie (1993)
 9. L’Usage de la photo (1995)
 10. Mémorial de la Maison des morts (1995)
 11. La Honte (1997)
 12. Je ne suis pas sortie de ma nuit (1997)
 13. La Vie extérieure (2000)
 14. L’Événement (2000) – Olay (Can Yayınları)
 15. Se perdre (2001)
 16. L’Occupation (2002)
 17. L’Usage de la photo (2005)
 18. Les Années (2008) – Seneler (Can Yayınları)
 19. L’Autre Fille (2011)
 20. L’Atelier noir (2011)
 21. Écrire la vie (2011)
 22. Retour à Yvetot (2013)
 23. Regarde les lumières mon amour (2014)
 24. Hôtel Casanova (2020)
 25. Le jeune homme (2022)
Annie Ernaux en iyi kitabı hangisidir?

Elbette bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişir ancak Babamın Yeri Annie Ernaux’un en iyi kitaplarından biri olarak kabul edilir.

Annie Ernaux nasıl okunur?

Annie Ernaux’un eserleri, otobiyografik öğeler içeren, güçlü ve samimi bir anlatıma sahiptir. Bu nedenle, Ernaux’un kitaplarını okurken, yazarın kendi deneyimleri ve yaşam öyküsüne karşı ilgi duymak önemlidir. Ernaux’un eserleri, genellikle farklı zaman dilimlerine atıfta bulunur. Yazarın kitaplarını okurken, zaman çizelgelerine dikkat etmek, olayların sıralamasını ve bağlamını anlamak için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.