Nobel Ödüllü Alice Munro Kimdir? Hayatı ve Kitapları

Alice Munro Kimdir? Kitapları Nelerdir?
Alice Munro Kimdir? Kitapları Nelerdir?

1931 yılında Ontario’da doğan, Kanadalı yazar Alice Munro, önemli bir kısa öykü yazarıdır. Kanada edebiyatının en önemli isimlerindendir ve eserlerinde genellikle insan ilişkilerine, aile dinamiklerine ve insan psikolojisine odaklanır. Kırsal Kanada toplumunun ve kültürünün betimlemeleri de eserlerinde sıkça yer alır. Munro’nun öyküleri genellikle kurmaca olmasına rağmen, kendi hayatından izler de taşır.

Kariyerine 1950’lerde başlayan yazar, özellikle Kanada’nın küçük kasabalarında geçen hikayeleriyle okurlarının ilgisini çekti. Yazarlığı boyunca pek çok ödüle layık görülen Munro, 2013 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Kendisi dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Bu yazıda Alice Munro kitapları, hayatı gibi bilgileri alabilirsiniz. Hadi Alice Munro kimdir bakalım.Alice Munro’nun Hayatı (Biyografisi)

Alice Munro, 10 Temmuz 1931 tarihinde Kanada’nın Ontario eyaletindeki Wingham kasabasında doğdu. Babası, Fox’da bir çiftlik işleten Robert Eric Laidlaw, annesi Anne Clarke Laidlaw ise öğretmendi. Munro, gençlik yıllarında birçok yerde yaşayıp çeşitli işlerde çalıştı. Lise eğitimini Wingham’da tamamladıktan sonra, Ontario Üniversitesi’nde İngiliz dili ve edebiyatı okumaya başladı. Daha sonra University of Western Ontario’da bir yıl boyunca İngilizce lisansüstü çalışmalarına devam etti. Ancak daha sonra bu çalışmaları bırakarak yazarlık kariyerine odaklandı.

Alice Munro

Munro, 1951 yılında James Munro ile evlendi ve üç kız çocuğu sahibi oldu. Eşiyle birlikte, 1963 yılında Victoria’daki Munro’s Books adlı kitabevini açtılar ve işletmelerini 1984 yılına kadar sürdürdüler. Alice Munro, o dönemde yazarlık kariyerine de başlamıştı.

Munro, öykü ve romanlarıyla 1968’den itibaren dikkat çekmeye başladı. İlk öykü derlemesi olan Dance of the Happy Shades 1968 yılında yayımlandı ve Kanada’da 1978 yılında, En İyi Roman dalında Governor General’s Award kazandı. The Beggar Maid, Kanada edebiyatı için büyük bir dönüm noktasıydı ve Munro’nun uluslararası alanda da tanınmasını sağladı. Daha sonra yayımladığı öykü derlemeleri, kısa öykü türünde usta bir yazar olduğunu gösterdi.

BENZER:  Orhan Pamuk Kimdir? Kitapları Nelerdir? Neden Eleştirilir?

Munro, Kanada’da ve uluslararası alanda birçok ödül kazandı. 1998 yılında, Çocuklar Kalıyor adlı öykü derlemesiyle Kanada Giller Ödülü‘nü kazandı ve 2004 yılında, aynı ödülü Firar adlı öykü derlemesiyle bunu tekrar kazandı. 2009 yılında Man Booker da aldı.

Munro, 2013 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne layık görüldü. Ödül kendisine “özellikle kısa öykü biçimindeki ustalığıyla, insanın hayatı hakkındaki derinlemesine anlayışı ve zihinsel keskinliği ile Kanada edebiyatına büyük katkıda bulunduğu” gerekçesiyle verildi.

Munro, eşi James Munro’nun ölümünden sonra 2016 yılında evini ve kitabevini satarak Kanada’nın Victoria kentine taşındı.

Alice Munro, edebiyat dünyasında hala çok saygın bir yazar olarak kabul ediliyor ve özellikle kısa öykülerindeki ustalığıyla tanınıyor. Eserleri, genellikle Ontario eyaletindeki küçük kasabalarda geçen karakter odaklı hikayelerden oluşuyor ve insan doğasının karmaşıklığını ve sıradan hayatların derinliklerini keşfediyor. Kendi hayatından esinlenerek yazan Munro, özellikle kadın karakterlerin güçlü portrelerini çizmesiyle biliniyor.

Son kitabı 2012 yılında yayımlanan Munro, Victoria, Kanada’da 92 yaşında okurlarına, sevenlerine ve bu dünyaya veda etti.

Alice Munro Kitapları

 • Dance of the Happy Shades (1968)
 • Lives of Girls and Women (1971)
 • Something I’ve Been Meaning to Tell You (1974)
 • The Beggar Maid: Stories of Flo and Rose (1977) (Orj. Who Do You Think You Are?
 • The Moons of Jupiter (1982)
 • The Progress of Love (1986)
 • Gençlik Arkadaşım (1987) – Friend of My Youth
 • Differently (1989)
 • Açık Sırlar (1994) – Open Secrets
 • Selected Stories (1996)
 • Çocuklar Kalıyor (1998) – The Love of a Good Woman
 • The Bear Came Over the Mountain (1999)
 • Nefret, Arkadaşlık, Flört, Aşk, Evlilik (2001) – Hateship, Friendship, Courtship, Loveship, Marriage
 • Firar (2003) – Runaway
 • Castle Rock Manzarası (2006) – The View from Castle Rock
 • Bazı Kadınlar (2009) – Too Much Happiness
 • Sevgili Hayat (2012) – Dear Life
BENZER:  Gabriel Garcia Marquez Kimdir? Kitapları Nelerdir?

Alice Munro Hakkında Birkaç İlginç Bilgi

 1. Munro, 2013 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan ilk Kanadalı yazar oldu.
 2. Munro, Ontario, Kanada’nın küçük bir kasabası olan Wingham’da doğdu ve büyüdü. Burada geçen hikayeleri yazdı ve bu hikayeler onun kısa öykü koleksiyonlarının çoğunda yer alıyor. Kurgusal yerler yaratmak yerine, gerçek yerlerde yaşayan insanların yaşamlarına odaklanıyor.
 3. Munro, Ontario Üniversitesi’nde İngilizce ve felsefe okudu ancak mezun olmadı.
 4. Munro, 1972 yılında, The Bear Came Over the Mountain adlı öyküsü 2006 yılında Away from Her adıyla film yapılmıştır.
 5. Munro, çocuklarını büyütmek için yazmayı bıraktı. Ancak, 1970’lerin sonunda yeniden yazmaya başladı ve o zamandan beri birçok kısa öykü koleksiyonu yayınladı.
 6. Munro, feminist edebiyat hareketinin önemli bir figürü olarak kabul ediliyor. Kadın karakterleri sık sık güçlü ve bağımsız olarak tasvir eder ve onların yaşamlarındaki güçlükleri ve zorlukları ele alır.
 7. Munro, 2014 yılında Sevgili Hayat adlı son kısa öykü koleksiyonunu yayınladı ve bu kitap, Munro’nun emekli olduğunu açıklamasının ardından yayınlandı.
 8. Munro, genellikle kısa öykülerinde sıradan insanların hayatlarına odaklanır ve onların iç dünyalarına nüfuz eder. Bununla birlikte, bu sıradan hayatlar, sıradışı anlarla doludur ve Munro, bu anları ustalıkla yakalar. Kısa öykülerinde sıklıkla zaman atlar ve farklı zaman dilimleri arasında geçiş yapar. Bu, okurların karakterlerin hayatları hakkında daha fazla şey öğrenmelerini sağlar ve hikayelerin daha derinlemesine anlaşılmasını sağlar.
 9. 14.05.2024 tarihinde Kanada’da, 10 yıl demans hastalığı ile mücadele ettikten sonra bakım evinde hayata gözlerini yumdu.

Umarım size Alice Munro kimdir, kitapları nelerdir düzgün biçimde anlatabilmişimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.