Kitap Dinleme Uygulamaları: Ücretli ve Ücretsiz Sesli Kitap

Sesli Kitaplar - Ücretli Ücretsiz
Sesli Kitaplar – Ücretli Ücretsiz

Sesli kitap okuma uygulaması nedir, sesli Kitaplar nereden dinlenir hiç merak ettiniz mi? Ben bu ay ücretsiz olarak Storytel’i kullanma şansı elde ettim ve merak edenler vardır diye size sesli kitaplar, TRT Dinle ve Storytel‘i hakkında bir yazı yazmaya karar verdim. Öncelikle Sesli kitap uygulamalarından başlayalım.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitaplar, geleneksel yazılı kitapların sesli olarak kaydedilmiş halleridir. İlk başta işitme engelli kişilerin veya görsel olarak metinleri okuma yeteneği olmayan kişilerin, kolayca kitaplara erişebilmeleri ve bilgi edinebilmeleri için kullanılan bir sesli format olsa da zamanla birçok okurun tercih ettiği bir kitap versiyonu olmuştur. Sesli kitaplar genellikle profesyonel seslendirmenler veya oyuncular tarafından okunur ve kaydedilir. Bu kayıtlar, kitabın tamamını veya belirli bölümlerini içerebilir.

Kitap Dinleme Uygulamaları Neler?

Sesli kitaplar ve kitap dinleme uygulamaları son dönemde iyice ilgi odağı oldu ve bunda Storytel’in büyük payı mevcut. Siz de sesli kitap okumak istiyor ve ücretli ve ücretsiz sesli kitap platformu arıyorsanız aşağıdaki uygulamalara bakabilirsiniz.

1. Kitap Yurdu Sesli Kitap Uygulaması

Aylık 19,99 TL’ye, 30 gün deneme süresiyle hizmete geçtiğimiz aylarda  sunuldu. Her hafta ücretsiz okuyabileceğiniz sesli kitap sunan uygulama ayrıca her ay 10 kitap taahhüdü sunuyor.

Ben uygulamayı incelediğimde henüz geliştirmeye çok açık olduğunu gördüm. Sadece belirli yayınevlerinin kitapları mevcut ve kaliteleri Storytel’deki sesli kitaplar kadar iyi değil. Ancak bu uygulamanın da İngilizce sesli kitaplar sunduğunu belirtmek isterim.

En sevdiğim özelliği ise görme engelliler için ücretsiz olması. 

Buradan ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

2. Seskit

Ücretsiz dinlenebilen bu sesli kitap uygulaması imkânı olmayanlar için harika bir sesli kitap uygulaması. Tek sorun kitap sayısının kısıtlı olması.

3. Amazon Audible

Her ne kadar Türkçe kitap olmasa da harika bir uygulama. Sesli kitap bir sektör olduğu için standartlar var. 30 günlük deneme süresinden sonra ücreti aylık 14.95$.

Size 2 kredi sunuyor; istediğiniz kitabı dinleyebiliyorsunuz. Özellikle dil öğrenmek isteyenler ücretsiz deneme süresinden faydalanabilir.

4. TRT Dinle (Ücretsiz Sesli Kitaplar)

Eğer ücretsiz sesli kitap arıyorsanız size TRT Dinle‘yi öneririm. Bu benim yeni keşfettiğim program ücretsiz sesli kitaplar sunuyor. Ben şu anda Muhteşem Gatsby’yi dinlerken bu yazıyı yazıyorum ve anlatımın ve çevirinin gayet güzel olduğunu söyleyebilirim.

Herhangi bir e-posta hesabı ile üye olup ücretsiz sesli kitaplardan yararlanabileceğiniz bu site Don Kişot, Veba, Moby Dick, Angela’nın Külleri, Beyaz Diş gibi birçok klasiği dinleyicilere ve okurlara sunuyor.

Üstelik Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı), A Doll’s House (Bebek Evi), Moby Dick gibi İngilizce kitapları da sunuyor.

TRT Dinle Sesli Kitaplar
TRT Dinle Sesli Kitaplar

Henüz TRT Dinle’nin arşivi çok geniş olmasa da epey faydalı olacağını düşünüyorum. Bildiğiniz gibi, TRT Dinle’nin asıl odağı sesli kitaplar değil; müzik ve radyo kanalları. Bu yönden Spotify’a daha çok benziyor. Zaten tasarımdaki benzerlik ve Spotify’da da İngilizce sesli kitaplar bulunması fikrin ilhamının nereden geldiğini gözler önüne seriyor.

5. Storytel – Ücretli Sesli Kitap Uygulaması

Storytel Türkçe’ye çevrilmiş veya İngilizce eserleri sesli kitap olarak yayınlayan, İsveç’te 2005 yılında kurulmuş bir uygulama. 20’den fazla ülkeye hizmet sunuyor. Bir öncü olması sebebiyle uzunlamasına bir incelemenin işimize yarayacağını düşünüyorum.

Storytel’e telefonlarınızdan indirerek erişebilirsiniz. Masaüstünden erişilebilse de kitap okuyamıyor veya dinleyemiyorsunuz.

Yürürken, işe giderken, temizlik veya spor yaparken Storytel’deki kitapları rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Ses kalitesi bence çok iyi. Açıkçası uygulamayı ilk indirdiğimde, 2000’li yıllarda ABD’de yapılan sesli kitap kalitesinde (düşük sesli, duyulmaz, düz) bir şey bekliyordum ama Storytel kesinlikle şaşırttı!

Storytel fiyat oranı ne kadar?

Deneme süresinin ardından Storytel’in fiyatı ise aylık 47,99 TL. 30 günde bir çekilmekte.
Ayrıca Storytel fiyat bedeli Android için Google Play üzerinden çekilmekte. Yani uygulamada ödemeyi iptal et seçeneği yok.

Storytel ücretsiz mi?

Google Play aracılığıyla 14 günlük bir deneme süresiyle abone olabilir ve Storytel’i ücretsiz deneyebilirsiniz.

Storytel’i nereden indirebilirim?

Şuradan Storytel indirebilirsiniz: Android & IOS

Storytel’de hangi kitaplar var?

Bu sesli kitap okuma uygulaması içinde açıkçası çokça kitap bulunmakta. Doğan Cüceloğlu’ndan George Orwell’in Hayvan Çiftliği ve 1984‘üne, Ahmet Ümit’ten Tezer Özlü’ye geniş bir havuz bulunmakta. Üstelik Harry Potter serisi de bulunmakta.
Ayrıca web sitesinden kitapları inceleme fırsatı da elde edebiliyorsunuz.
Kitaplar okunabilir ve dinlenebilir olmak üzere ikiye ayrılmakta. Bu kitapları kitapların üstündeki ufak simgelerden ayırt edebiliyorsunuz.

Storytel Uygulamasına Dair Notlar

Bence uygulama gayet kullanışlı. Gerektiğinde sesli kitabın okunma hızını artırabiliyor veya yavaşlatabiliyorsunuz. Örneğin ben 1,3 ile 1,4 arasında Olağanüstü Bir Gece‘yi dinledim bir süre. Kitaba odaklandığınızda bu hız sizi hiç rahatsız etmiyor.
Ayrıca kitabın toplam dinlenme süresini, bitmesine kaç dakika kaldığını da Storytel uygulamasında görebiliyorsunuz.

Storytel’in özellikleri şöyle:

 • Kitapları indirip çevrimdışı olduğunuzda dinleyebiliyorsunuz.
 • Hızlandırıp yavaşlatabiliyorsunuz.
 • Seslendirenin diğer kitaplarını görebiliyorsunuz.
 • Kitap dinleme sürelerini görebiliyorsunuz.
 • Gerektiğinde okuyabiliyorsunuz.
 • Sürekli yeni kitaplar ekleniyor.
 • Güncel ve popüler eserler mevcut.
 • Yabancı dilde kitaplar var.
 • Yetkin seslendirmenler ile çalışıyorlar.
 • Telif hakkı düşmüş kitapların birden çok seslendirmeni var. (Bkz. Satranç)

Benim görebildiğim iki eksiklik var:

 • Kitap kategorilerinin yetersiz olması. Fantastik, çocuk vb. türlere ayrılmamışlar.
 • Her kitap dinlenebiliyor ancak okunamıyor.

İngilizce Öğrenmek için Faydalı

Storytel’de ayrıca Dil Öğrenimi diye bir kategori bulunmakta. Dilerseniz bu kısımdan dil bilginizi geliştirebilirsiniz.

Storytel Birçok Ünlü Seslendirmen ile Çalışıyor

Beni en çok endişelendiren konu sesli kitapların kalitesiydi. Ben Hayvan Çiftliği‘ni (Okan Bayülgen) ve Olağanüstü Bir Gece‘yi (Burak Sergen) dinledim ve kalitelerinden memnun kaldım.

Ancak birçok kitap bulunan bu kitap platformundaki her kitabı denemem mümkün değil. Siz de benim gibi deneme süresinden faydalanabilirsiniz. Elbette memnun kalmazsanız Storytel aboneliğinizi Google Play’den iptal etmeyi unutmayın.

Storytel’deki kitaplara ses veren diğer kişileri şöyle not düşebiliriz: Damla Sönmez (Ben, Kirke), Sedat Beriş (Doğan Cüceloğlu kitapları), Mert Fırat (Kürk Mantolu Madonna, Şeker Portakalı), Tilbe Saran (Harry Potter kitapları), Yetkin Dikinciler (1984), Deniz Yüce Başarır (Barış Bıçakçı, Aziz Nesin), Yiğit Özşener (Simyacı), Derya Alabora (Tezer Özlü kitapları), Toprak Sergen (Küçük Prens)…

Ben açıkçası bu kadar değerli ismi bir arada görmekten çok memnunum.

Storytel’de Kaç Kitap Var?

Paramın karşılığını alacak mıyım gibi bir düşüncenin aklınıza düştüğünü görür gibiyim. Ancak meraklanmayın, ben paranızın karşılığını alacağınızı düşünüyorum.

Uygulamada toplam kaç kitap var kesin bir sayı bulamasam da tahminen 500’den fazla kitap mevcut diyebilirim.

Aynı Sesli Kitaplar Birçok Seslendirmen. Hangisini Seçmeliyim?

Bu bence çok önemli bir soru. Bunun yanıtını da şöyle verebilirim: Hangi yayıncı hangi seslendirmenle çalışmış? Çünkü bu iş, hem çevirmenin, hem yayınevinin (editör, yayın yönetmeni vb.)  ve son olarak da seslendirmenin ortak bir çalışması.

Telif haklarının günden güne pahalılaşması yüzünden yayıncılar telifi düşen klasik kitaplara yönelmekte. George Orwell örneğin bu yazarlardan birisi.

Bu konuda verebileceğim tavsiye şu:

 1. Çevirmeni araştırın. Eğer tanınır, birçok eseri bulunan bir çevirmense güvenin.
 2. Yayınevini değerlendirin. Can Yayınları, Yapı Kredi gibi ünlü bir yayınevi mi yoksa sadece telifi düşen kitapları çevirtip yayınlatan, kitaplara sadece ticari kaygı ile yaklaşan bir yayınevi mi anlamaya çalışın.
 3. Editörü araştırın. Bir kitabı yayımlanma aşamasına sokan en önemli kişilerden biridir editör.
 4. Ünlü, tiyatro geçmişi olan, birçok yerde çalışmış bir seslendirmen tercih edin. Çoğu şeyde olduğu gibi, bu konuda da tecrübe elzem.

Sesli Kitap Okuma Uygulaması Üzerine

Kitap okumaya vakit ayıramıyorum diyorsanız bence sesli kitaplar sunan uygulamaları kesinlikle denemelisiniz. İster Storytel, ister Kitap Yurdu ister TRT Dinle olsun, bu uygulamalar yoğun hayatlarımızda kitap okumayı çok kolaylaştırıyor doğrusu.

Hatta Storytel’in ücretsiz kullanıma imkân veren deneme süresinden İngilizce kitap okumak, günlük angarya işler sırasında, işe gidip gelirken veya salt dinlemeyi sevdiğiniz için sesli kitaplar dinleyerek faydalanabilirsiniz.
Sesli kitaplar, okumak için harika bir fırsat!

Sesli kitap nasıl dinleyebilirim?

Storytel, TRT Dinle, Kitap Yurdu gibi sesli kitap dinleme uygulamalarından sesli kitap dinleyebilirsiniz.

Ücretsiz kitap dinleme siteleri nelerdir?

TRT Dinle tamamen ücretsiz sesli kitaplar sunarken, Storytel, Kitap Yurdu deneme süresi kapsamında ücretsiz kitap dinleme imkanı sağlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.