Kitap Yorumu: Hayalet Kalp – Ali Benjamin

hayalet kalp - ali benjamin

Hayalet Kalp, Ali Benjamin’in 2015 yılında ilk kez İngilizce, Türkçe olaraksa 2016’da Yabancı Yayınları tarafından Selen Ak çevirisiyle yayımlanan ve bence herkesin okuması gereken çocuk, hatta gençlik kitaplardan birisi.

Benim Hayalet Kalp‘le maceram ise tamamen rasgele başladı. Bilmeden elime aldım.

Ben kitapları en çok hangi konuyu işediklerinde bilmediğimde seviyorum. İçeriği nedir, karakter kaç yaşında, Goodreads puanı neymiş, çağdaş mı veya doğaüstü mü?.. İşte bu soruların biri bile aklımda yanıtlanmamışsa, ben o kitabı okurken mutlu oluyorum. Kitabın dünyasına daha iyi girebiliyorum.

Hayalet Kalp’e de böyle başladım. İyi ki de başlamışım.

Önce Suzy isimli ufak bir kız hakkında olduğunu öğrendim kitabın, sonra bu kızın konuşmadığını. Nedenini merak ettim, konuşmamasının. Bir arkadaşını, en yakın arkadaşını kaybettiğini öğrendim. E merak ettikçe de okudum. Bazen tahmin edilebilir oldu, bazen bir yere varacak mı diye meraklandım. Ama sonuçta sevdim Hayalet Kalp‘i.

Bir iyileşme, kayıpla baş etme, büyüme ve paylaşma hikâyesi çünkü. Hepimiz bazen iyileşmeye, büyümeye, kötülükleri geride bırakmaya, kucaklaşmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ve bunu en çok da belki acımızı paylaşarak yapabiliyoruz.
Hayalet Kalp Konusu – Tanıtımı

hayalet kalp

Keder ve mucizeler üzerine yazılmış ve kısa sürede New York Times çoksatanı olmayı başarmış bu çıkış romanı, 2015 National Book Award finalisti olmanın yanı sıra çok sayıda ödül ve övgü aldı!

Suzy kendini, her şeye yabancı hissediyordu. Çünkü tek yakın arkadaşı Franny’yi bir kazada kaybetmişti. Franny boğulmuştu ve Suzy’nin kötü biten arkadaşlıklarını telafi etmek için başka bir şansı olmayacaktı. Suzy, bu trajedinin sebebinin nadir gerçekleşen bir denizanası sokması vakası olduğuna ve bazı şeylerin durup dururken olamayacağına ikna olmuştu. Bunun üzerine hayal dünyasında sessiz bir inzivaya çekilerek teorisini kanıtlamak için bir plan hazırlamıştı.

BENZER:  Kitap Yorumu: Prens Caspian – C. S. Lewis (Narnia Günlükleri 2)

Bu plan Suzy’nin o güne kadar beslediği tüm korkularından sıyrılmasını ve önüne çıkan tüm engellere karşı koymasını sağlayacaktı. Önünde denizanalarıyla, evrene dair mucizelerle, yeni arkadaşlıklarla ve umutla dolu, kalpleri sızlatacak kadar içten bir yolculuk vardı.

Hayatı, ölümü ve evrenin hayret verici harikalarını… ve hemen yanı başınızdaki sevgi ve umut olasılıklarını fark etmek sandığımız kadar kolay olmayabilir mi?


Hayalet Kalp Kitap Yorumu

Kitabın ciltli oluşu, içindeki şirin baskılar falan epey eğlenceli. Bir kayıp gibi sarsıcı bir konuyu işlediği için her çocuğun seveceği bir kitap değil aslında ama umut dolu bitişi bence yaşça büyük olan veya bu tür bir kayıpla yüzleşen çocuklara deva olabilir.

Tabii çocuk kitabı diyerek bu kurmacayı sınırlamamak gerek; her yaştan insanın okuyabileceği, hoşça vakit geçirebileceği bir eser.

Hayalet Kalp. İnsanı duygulandıran, insana bir şeyler hissettiren kitaplardan. Birçok övgünün yanı sıra en iyi kitap olarak seçilmiş.

  • Booklist 2015’in En İyi Kitabı, Editörün Seçimi – Publishers Weekly
  • 2015’in En İyi Kitabı – School Library Journal 2015’in En İyi Kitabı
  • School Library Journal 2015’in En İyi Kitabı
  • New York Times Çoksatanı – Indiebound Çoksatanı

Ayrıca lüzumsuz (tamam yer yer lüzumlu) bilgileri öğrenmekten hoşlanıyorsanız, bu kitap size göre.

Şu karanlık günlerde günüme neşe saçtı. Öyle kahkahalarla gülmeyi falan beklemeyin ama. Dram türüne daha yakın.Hayalet Kalp Ayrıca Film Oluyor

Son zamanlarda Millie Bobby Brown’un IMDB profiline girdiğimde Hayalet Kalp’in bir film uyarlaması olacağını da gördüm.

Yönetmeni Wanuri Kahiu olacak filmin senaryo yazarı ise Molly Smith Metzler.

Şimdilik film hakkında çok bir ayrıntı olmasa da bu duygu yüklü, güzel çocuk kitabını beyaz ekranda görmekten mutluluk duyduğum su götürmez bir gerçek!

BENZER:  Kitap Yorumu: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri - Gary Small, Gigi Vorgan

IMDB sayfasında şu tanıtım ile Hayalet Kalp‘ten bahsetmişler:

Suzy’nin eski en iyi arkadaşı bir kazada boğularak ölünce Suzy bu duruma inanamaz çünkü Franny, Suzy’nin tanıdığı en iyi yüzücüdür. Suzy bu inançla inanılmaz yolculuğa çıkar ve yaşamı, ölümü ve sevgi hakkında birçok şey öğrenir.

Hayalet Kalp Kesinlikle Okunmalı

Sonuç olarak size önerdiğim bir kitap. Kitabı okuduktan sonra yazarın notuna da bir bakın. Eğer merak ettiğiniz video falan varsa, yazar bunları not düşmüş. Epey düşünceli bir hareket bence. İnsan bazen meraktan deli oluyor.

Eğer böyle kitapları seviyorsanız size ayrıca Vahşi Robot’u öneririm. O da çok güzel bir çocuk romanıdır. Bir de Mavi 55‘i.

Hayalet Kalp nasıldı sizce? Okunuz mu? Sevdiniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.