Çocuk Kitabı: Hayalet Kalp – Ali Benjamin

Hayalet Kalp - Ali Benjamin

 

Ali Benjamin’in 2015 yılında ilk kez, Türkçe olaraksa 2016’da Yabancı Yayınları tarafından yayımlanan Hayalet Kalp bence herkesin okuması gereken kitaplardan biri.

Benim bu kitapla maceram ise tamamen rasgele başladı. Bilmeden elime aldım.

Ben kitapları en çok ne işleyeceklerini bilmediğimde seviyorum. İçeriği nedir, karakter kaç yaşında, Goodreads puanı neymiş, çağdaş mı veya doğaüstü mü? İşte bu soruların biri bile aklımda yanıtlanmamışsa, ben o kitabı okurken mutlu oluyorum.

Hayalet Kalp‘e de böyle başladım. İyi ki de başlamışım.

Hayalet Kalp‘in Konusu

Önce Suzy isimli ufak bir kız hakkında olduğunu öğrendim, sonra bu kızın konuşmadığını. Nedenini merak ettim, konuşmamasının. Bir arkadaşını, en yakın arkadaşını kaybettiğini öğrendim. E merak ettikçe de okudum. Bazen tahmin edilebilir oldu, bazen bir yere varacak mı diye meraklandım. Ama sonuçta sevdim Hayalet Kalp‘i.

Bir iyileşme, kayıpla baş etme, büyüme hikâyesi çünkü. Hepimiz bazen iyileşmeye, büyümeye, kötülükleri geride bırakmaya, kucaklaşmaya ihtiyaç duyuyoruz.

Hayalet Kalp Hakkındaki Düşüncelerime Gelirsek…

Kitabın ciltli oluşu, içindeki şirin baskılar falan epey eğlenceli. Bir kayıp gibi sarsıcı bir konuyu işlediği için her çocuğun seveceği bir kitap değil aslında, ama umut dolu bitişi bence yaşça büyük olan veya bu tür bir kayıpla yüzleşen çocuklara deva olabilir.
Tabii çocuk kitabı diyerek bu kurmacayı sınırlamamak gerek; her yaştan insanın okuyabileceği, hoşça vakit geçirebileceği bir eser.

Kazanamasa da birçok ödüle aday gösterilmiş. Duygulandığım bile oldu. İçinde bir de böyle lüzumsuz (tamam yer yer lüzumlu) bilgileri öğrenmekten hoşlanıyorsanız, bu kitap size göre.

Şu karanlık günlerde günüme neşe saçtı. Öyle kahkahalarla gülmeyi falan beklemeyin ama. Dram türüne daha yakın.

Kesinlikle Okunmalı

Sonuç olarak size önerdiğim bir kitap. Kitabı okuduktan sonra yazarın notuna da bir bakın. Eğer merak ettiğiniz video falan varsa, yazar bunları not düşmüş. Epey düşünceli bir hareket bence. İnsan bazen meraktan deli oluyor.

Size ayrıca Vahşi Robot’u öneririm. O da çok güzel bir çocuk romanıdır. Bir de size A Song For Whale öneririm.

Hayalet Kalp nasıldı sizce? Sevdiniz mi?

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir