Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir? Araştırmalarla Bir Yazı

Çoğu insan hayatının bir döneminde “kitap okumanın faydaları nelerdir?” diye merak etmiştir. Sonrasında ise aklından bu nedenleri saymıştır. Yetmeyince de internette kapsamlı bir kitap okuma araştırmasına girmiştir.

Ben de kendi aklıma gelen, yer yer derlediğim bu yazıyla kitap okumanın önemi nedir konusuna değinmek istedim.

Ancak şunu da not etmeden geçmek istemiyorum. Kitap okumak hoş vakit geçirmekten öğretmeye ve anlamaya dair birçok konuda faydalı.

Yazıya önce Türkiye’deki okuma oranları ile başlayacak, ardından da çoğunlukla kaynaklara dayandırdığım okumanın faydaları konulu yazıya geçeceğim. Bu bilgi kısmı bence neden kitap okumanın teşvik edilmesi gerektiğine dair iyi bir bakış sağlıyor.

Kitap Okumanın Faydaları Nedir?

Biraz önce sizlere az da olsa bir okuma alışkanlığı oranları verdim. OkuYay iyi ki de böyle bir araştırma yaparak bize oran sağlamış. Şimdi de sıra kitap okumanın faydaları yazımızı gerek araştırmalar gerek kendi tecrübelerimden faydalanarak size aktarmakta. Çok geçmeden listeye bakalım.

Zihni Kuvvetlendirir

Yapılan araştırmalara göre (MRI taramaları kullanılmış) araştırmacılar okumanın beyni değiştirdiğini kanıtlamış. Kitap okumanın faydaları adlı araştırma 16 büyümekte olan iki cinsiyetten de çocuklar üzerinde yapılmış ve sonuçlara göre hızlı adlandırma, sözcük okuma ve akıcılık, gelişmekte olan çocuklarda artmış. (Erken yaşta okumaya başlamak, okumayı teşvik etmek ne kadar önemli!)

Elbette testin uygulandığı grup epey ufak ama sonuçları göz ardı etmemek gerek. Ayrıca bu makale okuma alışkanlığı edinmenin okulda ve sınavlarda çocukları başarıya götürdüğünden söz etmekte. Kitap okumanın çocuğa faydaları.

Buradan yapacağımız en önemli çıkarım çocuklarda okuma alışkanlığının çok önemli olduğu ve teşvik edilmesidir sanırım.

Kitap okumanın bilimsel faydaları 1.

Empatiyi Artırır

Edebi kurgu okuyan kişilerin, yani bireylerin iç yaşamlarını keşfetmeyi seven okurların duygudaşlık kurma becerisinde artış gözlemlenmiş. Araştırma burada.

Kendimden not vermem gerekirse, daha geçen gün Koralin‘i okuyordum ve sıkılan bir çocuk ile günümüzde eve hapsolmuş çocuklar arasında büyük bir bağ kurdum. Onlar için onları düşündüm. Ne kadar da felaket bir şey olmalı. Ben ki çocuklardan pek haz etmem… Elbette çoğumuzun elinde ve evinde internet gibi bir imkân var ancak insanların diğer insanlara ihtiyaç duyduğu da yadsınamaz. Kitap okumanın çocuğa faydaları.

Kitap okumanın bir duyguyu tanıma ve betimleme becerisi kazandırdığı da açık. Bu da kitapların zihni becerileri kuvvetlendirme maddesiyle iş birliği içinde.

Kitap okumanın bilimsel faydaları 2.

Sözcük Haznesini Geliştirir

Bir araştırmaya göre 8, 11, 14 ve 16 yaşlarındaki çocuklar ve gençler doğum günlerinde incelenmiş ve genç yaşlarda okumaya başlayanların ileride daha geniş sözcük haznelerine sahip olduğu gözlemlenmiş. Çocuğa kitap okumanın faydaları arasında bile gösterilebilir bu. Ayrıca kitap okumanın çocuğa faydaları arasında listelenebilir.

Kitap okumanın faydaları arasında sanırım en bariz olanı budur. Yüzlerce sözcükten oluşan bir kitabı bitirdiğinizde nasıl olur da okumadan önce olduğum insanım ben diyebilirsiniz ki? Bunun çocuklar üzerinde etkisi de nasıl büyük olur…

Kitap okumanın bilimsel faydaları 3.

Hafızayı Güçlendirir – Bilişsel Zayıflamayı Azaltır

 Kitap Görseli
Kitap Görseli

Önceki maddelerde hep çocuklardan bahsettik, onlara odaklandık diyebiliriz. Erken yaşta okumaya başlamanın faydasını görüyoruz. Ancak bu maddede biraz ileriki yaşlarda olan etkilerine geçiyoruz.

Düzenli okumanın yaşa bağlı hafıza güçlüklerini önlemeye yardımcı olduğu bu araştırmada gösterilmiş. Bence bu hiç şaşırtıcı değil, merak etmeyi ve düşünmeyi teşvik eden bir şeyin beynin sağlığına katkıda bulunması yani.

Kitap okumanın yanında bulmaca çözmenin de Alzheimer gibi hastalara iyi geldiğini çok duyduğumuz olmuştur. Beyinle ilgili hastalıklara veya sorunlara beyni kuvvetlendiren etkinlikler önerildiğini hep duymuşuzdur.

Kitap okumanın bilimsel faydaları 4.

Stresi Azaltır

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi stres ve stres birçok hastalığı tetiklemekte başrol oynuyor.

Burada okumanın, yürümek ve meditasyon gibi stresi azalttığından bahsetmiş. Stres yaratan unsurları unutmanın, yani okumanın faydalarından biri işte.

Günümüzde stressiz bir gün geçirdim demek neredeyse İMKÂNSIZ!!!! Stresten kurtulamayacağımıza göre, en azından ona bir çözüm veya çare arayabiliriz. Kitap okumak da işte buraya devreye giriyor bence. Bence en uzun vadeli, hayat kalitemizi belki de en çok artırabilecek faydası da bu.

Odağı ve Odaklanma Süresini Artırır

Okumanın odağı ve odaklanma süresinde artış sağladığı birçok yerde söylenir. Eh, bir kitaba 10-20 saat vermek bunu sağlamıyorsa, ne sağlar ki!

George Washington Üniversitesi dikkat süresini artırmak için kitap okumayı öneriyor. Bu kitap okumanın faydalarından en değerlisi. Kitap okumanın çocuğa faydaları arasında kesinlikle.

Fark etmesek bile, hepimiz aynı anda 5 işte birlikte uğraşıyor. Bir yandan telefon çalarken diğer yanda aklımızda yanıt vermemiz gereken e-postalar, akşam ne yiyeceğimiz, trafik gibi bir sürü sorun dolaşmakta. İstemesek bile dikkat dağınıklığımıza telefonumuza bakarak katkı sağlıyor, odaklanma ve verimlilik süremizi düşürüyoruz. Günümüzün hastalığı olan dikkat dağınıklığına bir fayda bu yüzden kitap okumak.

Ömrü Uzatır

Sizi bilmem ama ben uzun bir ömür yanlısı değilim. Ancak bir araştırmada okumanın uzun ömre faydası var mı diye araştırılmış ve bence sonuçlar epey ilgi çekici. 3635 kişi üzerinde, onların okuma alışkanlıklarına dayanarak yapılan bu araştırma haftada üç buçuk saat kitap okuyan insanların okumayanlara göre daha uzun yaşadığı çıkarımı yapılmış. Elbette önceki maddeleri düşündüğümüzde ömür/yaşam kalitesini de artırdığı söylenebilir.

Ki her okuduğumuz kitapla birden çok hayat yaşadığımız düşünülürse bence binlerce yıl yaşıyoruz! Biraz romantikleşelim.

Kitap okumanın bilimsel faydaları 5.

Dil Öğretir

Her ne kadar bunu bir istatistiğe dayandırmasam da kendi tecrübelerime göre romanlar benim için dil öğrenmede epey etkili oldu. İlk başta hiçbir şey anlamasam da zamanla sözlüğe bakmadan İngilizce romanları muazzam bir biçimde okuma becerisi kazandım.

Kitaplar sana ne kattı diye sorarsanız, dil öğretti diye yanıt veririm. Okumanın faydalarından en belirgini bu nezdimde. Üstelik bir dil öğrendikten sonra benzer ailelerdeki dillerdeki anlamları da çıkarmaya başladım.

Yabancı dil öğretmenlerinin de derslerde öykü okuttuğunu ve kitap okumayı teşvik ettiğini de unutmayalım.

Başarma Hazzı Verir

Bunu da hiçbir kaynağa dayandırmadan ekliyorum. Bence bir kitabı bitirdiğinizde başarmanın verdiği haz da hiç azımsanacak bir fayda değil. Bir işten diğerine koştururken her yaptığımız şey yarım yamalak.

300-400 sayfalık bir kitaba yaklaşık 9 10 saat veriyorsunuz ve son sayfayı okuyup o dünyaya bir son veriyorsunuz. Veya bu kurgu dışı bir kitap olabilir. Öğrendiğiniz bilgilerden sonra yaşadığınız tatmin bence çok önemli.

Öğretir

Gerek başka kültürler olsun gerek insanlar olsun, kurgu ve kurmaca dışı kitaplar öğretir. Üniversiteye başladığımda İskandinav Mitolojisi’ni bilmeme ve sınavdan yüksek not almama fantastik kitaplara borçluyum. Bu çok basit bir örnek.

Dünyayı, günlük mücadeleleri, kıyıda köşede kalmış insanları evimize getirir kitaplar. Genel kültür ve farkındalık da yarattığını göz ardı etmemek gerekir. Gerek kendi kültürünüzün gerek başka kültürlerin insanlarını, alışkanlıklarını tanırsınız.

Yani kitap okumak insan bir anlamda evrensel bir insan yapar. Anlayışınız büyür.

İletişim Kurmayı Kolaylaştırır

Kitap okumak, sözcük haznesini gelişmenin yanı sıra düşünceleri dile dökmeyi ve dolayısıyla da diğer insanlarla iletişim kurmayı kolaylaştırır.

Üstelik karşınızdaki insanın demek istediğini daha iyi anlamanıza da yardımcı olduğu bir gerçektir.


Türkiye Kitap Okuma Oranları – Kitap Okumanın Önemi Giriş

Türkiye’de kitap basılsa da kitap okunma oranlarının düşük olduğu hep vurgulanır. Ayrıca bu basılan kitapların ne kadar test ve eğitim kitabı olduğu da bu değerlere katılmalı elbette. Biz kitap okumanın faydaları konusundan bahsederken genellikle kurgudan yola çıkacağız zira.

Eskisi kadar okumayan bir ülke olmasa da OkuYay‘ın araştırması bize çok şey söylemekte.

Kitap okuma oranları

Sizin de bildiğiniz gibi Türkiye’de okuma oranlarının çok az olduğu hep söylenen bir şeydir. Son yıllardaki araştırmalar okuma oranlarının biraz da yükseldiğini gösteriyor. Ancak gerçekten de durum böyle mi? OkuYay’ın araştırmasına bir bakmak gerek.

Son 3 ayda 2’den fazla kitap okudum diyenlerin sayısı %30.

OkuYay’ın 2019’da yaptığı 2929 kişi üzerinde yapılan (köyler de dâhil) Okuma Kültürü Araştırması‘nda okuyanlar %42,3, okuyabilirler %18,8,  eskiden okuyanlar %16,4, okumayanlar %22,5 olarak belirlenmiş. Ben araştırma yapılan insan sayısını biraz az buldum ama yine de bizlere genel olarak fikir veriyor.

2008’de yapılan araştırmada okuduğunu söyleyenler %30 iken 2019’da bu sayı %64’e çıkmış. Artış oranını beğendiğimi söylemeliyim. Elbette kitap okuyan sayısı yeterli değil.

Yıllardır tutkulu bir şekilde kitapseverim ve bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü benim nezdimde, eğlendiren, öğreten, geliştiren, iyileştiren bir aktivite kitap okumak. Araştırmalar da benim yanımda.

Ayrıca bu bilgiler birilerine bir kitap açtırırsa, ne mutlu bana.

Kitap okumanın bilimsel faydaları:

  1. Kelime dağarcığını ve anlama becerinizi geliştirir.
  2. Stresi azaltır.
  3. Kan basıncını ve kalp ritmini azaltır.
  4. Yaş almaya bağlı bilişsel zayıflamayı azaltır.
  5. Beyin bağlantılarını güçlendirir.
  6. Başka insanlarla duygudaşlık kurmanızı sağlar.

Kitap Okumanın Faydaları Nedir?

Kitap okumanın faydaları ve önemi nedir diye düşündüm ve şu sonuca vardım: çok. Sizlere hayatınızın her ânında kullanabileceğiniz yararlar sağlamakta. Bu yazıyı okuduktan sonra bir kitap açmanın vakti gelmiştir ha, ne dersiniz? Size bu bağlamda Kâğıt Ev‘i de öneririm, ilginç bir okuma olacaktır.

Eğer kurmaca kitaplardan hoşlanıyor ve benimle aynı zevkleri paylaştığınızı düşünüyorsanız, Önerdiğim Kitaplar listeme bakabilirsiniz.

Sizin de eklemek istediğiniz, kitap okumanın önemi konulu maddeler varsa lütfen yorum bırakın! Kitap okumanın faydaları bence bir yazıda kalmamalı, ortaklaşa çoğalmalı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like