Kitap

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları
Kitap Okumanın Faydaları

Çoğu insan hayatının bir döneminde “kitap okumanın faydaları var mı?” diye merak etmiştir. Sonrasında ise aklından bu nedenleri saymıştır. Yetmeyince de internette kapsamlı bir kitap okuma araştırmasına girmiştir.

Ben de kendi aklıma gelen, yer yer derlediğim bu yazıyla konuya değinmek istedim.

Ancak şunu da not etmeden geçmek istemiyorum. Kitap okumak hoş vakit geçirmekten öğretmeye ve anlamaya dair birçok faydalı. Ha, yazının sonuna kadar inmezsiniz belki de ben fikrimi vereyim.

Yazıya önce Türkiye’deki okuma oranları ile başlayacak, ardından da çoğunlukla kaynaklara dayandırdığım okumanın faydaları konulu yazıya geçeceğim.

Türkiye Kitap Okuma Oranları

Türkiye’de kitap basılsa da kitap okunma oranlarının düşük olduğu hep vurgulanır. Ayrıca bu basılan kitapların ne kadar test ve eğitim kitabı olduğu da bu değerlere katılmalı elbette.

Eskisi kadar okumayan bir ülke olmasa da OkuYay’ın araştırması bize çok şey söylemekte.

Son 3 ayda 2’den fazla kitap okudum diyenlerin sayısı %30.

OkuYay’ın 2019’da yaptığı 2929 kişi üzerinde yapılan (köyler de dâhil) Okuma Kültürü Araştırması‘nda okuyanlar %42,3, okuyabilirler %18,8, eskinden okuyanlar %16,4, okumayanlar %22,5 olarak belirlenmiş. Ben araştırma yapılan insan sayısını biraz az buldum ama yine de bizlere genel olarak fikir veriyor.

2008’de yapılan araştırmada okuduğunu söyleyenler %30 iken 2019’da bu sayı %64’e çıkmış.

Yıllardır tutkulu bir şekilde kitapseverim ve bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Çünkü benim nezdimde, eğlendiren, öğreten, geliştiren, iyileştiren bir aktivite kitap okumak. Araştırmalar da benim yanımda.

Ayrıca bu bilgiler birilerine bir kitap açtırırsa, ne mutlu bana.

Sizi daha fazla bekletmeden listeye geçiyorum.

Kitap Okumanın Faydaları…

Kitap okumak faydalıdır çünkü empatiyi yükseltir, zekâya katkı sağlar, kendini ifade etmeye yardımcı olur, sağlığa katkı sağlar.

Hadi bunları teker teker inceleyelim.

1. Kitaplar Zihni Kuvvetlendirir

Yapılan araştırmalara göre (MRI taramaları kullanılmış) araştırmacılar okumanın beyni değiştirdiğini kanıtlamış. Araştırma 16 büyümekte olan iki cinsiyetten de çocuklar üzerinde yapılmış ve sonuçlara göre hızlı adlandırma, sözcük okuma ve akıcılık, gelişmekte olan çocuklarda artmış.

Elbette testin uygulandığı grup epey ufak ama sonuçları göz ardı etmemek gerek. Ayrıca bu makale okuma alışkanlığı edinmenin okulda ve sınavlarda çocukları başarıya götürdüğünden söz etmekte.

Buradan yapacağımız en önemli çıkarım çocukların okumaya teşvik edilmesidir sanırım. Bu madde kitap okumanın bilimsel faydaları arasında.

2. Kitaplar Empatiyi Artırır

Edebi kurgu okuyan kişilerin, yani bireylerin iç yaşamlarını keşfetmeyi seven okurların duygudaşlık kurma becerisinde artış gözlemlenmiş. Araştırma burada. Kendimden not vermem gerekirse, daha geçen gün Koralin‘i okuyordum ve sıkılan bir çocuk ile günümüzde eve hapsolmuş çocuklar arasında büyük bir bağ kurdum. Onlar için onları düşündüm. Ne kadar da felaket bir şey olmalı. Ben ki çocuklardan pek haz etmem…

Üstelik bir duyguyu tanıma ve betimleme becerisi kazandırdığı da açık.

3. Kitaplar Sözcük Haznesini Geliştirir

Bir araştırmaya göre 8, 11, 14 ve 16 yaşlarındaki çocuklar ve gençler doğum günlerinde incelenmiş ve genç yaşlarda okumaya başlayanların ileride daha geniş sözcük haznelerine sahip olduğu gözlemlenmiş.

Kitap okumanın faydaları arasında sanırım en bariz olanı budur. Binlerce sözcükten oluşan bir kitabı bitirdiğinizde nasıl olur da okumadan önce olduğum insanım ben diyebilirsiniz ki?

4. Kitaplar Bilişsel Zayıflamayı Azaltır

 Kitap Görseli

Düzenli okumanın yaşa bağlı hafıza güçlüklerini önlemeye yardımcı olduğu bu araştırmada gösterilmiş. Bence bu hiç şaşırtıcı değil, merak etmeyi ve düşünmeyi teşvik eden bir şeyin beynin sağlığına katkıda bulunması yani.

Kitap okumanın yanında bulmaca çözmenin de Alzheimer gibi hastalara iyi geldiğini çok duyduğumuz olmuştur.

5. Kitap Okumak Stresi Azaltır

Burada okumanın, yürümek ve meditasyon gibi stresi azalttığından bahsetmiş. Stres yaratan unsurları unutmanın, yani okumanın faydalarından biri işte.

6. Kitaplar Odağı ve Odaklanma Süresini Artırır

Okumanın odağı ve odaklanma süresinde artış sağladığı birçok yerde söylenir. Eh, bir kitaba 10-20 saat vermek bunu sağlamıyorsa, ne sağlar ki!

George Washington Üniversitesi dikkat süresini artırmak için kitap okumayı öneriyor. Bu kitap okumanın faydalarından en değerlisi.

7. Kitap Okumak Ömrü Uzatır

Bir araştırmada okumanın uzun ömre faydası var mı diye araştırılmış ve bence sonuçlar epey ilgi çekici. 3635 kişi üzerinde, onların okuma alışkanlıklarına dayanarak yapılan bu araştırma haftada üç buçuk saat kitap okuyan insanların okumayanlara göre daha uzun yaşadığı çıkarımı yapılmış.

Ki her okuduğumuz kitapla birden çok hayat yaşadığımız düşünülürse bence binlerce yıl yaşıyoruz!

8. Kitap Okumak Dil Öğretir

Her ne kadar bunu bir istatistiğe dayandırmasam da kendi tecrübelerime göre romanlar benim için dil öğrenmede epey etkili oldu. İlk başta hiçbir şey anlamasam da zamanla sözlüğe bakmadan İngilizce romanları muazzam bir biçimde okuma becerisi kazandım.

Kitaplar sana ne kattı diye sorarsanız, dil öğretti diye yanıt veririm. Kitap okumanın faydalarından en belirgini bu nezdimde.

Yabancı dil öğretmenlerinin de derslerde öykü okuttuğunu ve kitap okumayı teşvik ettiğini de unutmayalım.

9. Kitaplar Mutlu Eder

 Kitap Görseli

Sizi bilmem ama kitap okumak beni mutlu ediyor. Kendimi bir fantezinin yapyabancı dünyasına attığımda dertlerimi, hüzünlerimi unutuyor, güne yeni bir birey olarak başlıyorum. Bunu okumanın faydaları arasında, tedavi edici bir özellik olarak listeleyebiliriz.

Örneğin bir kayıpla mücadele etmek, depresyonu yenmek, korkularla savaşmak gibi konulara yönelik eserlerde bulunuyor ve bu kitapları okuyarak yarına dün olduğumuzdan daha farklı bir birey olarak başlayabiliriz.

İşte bu da edebiyatın iyileştirici yönü.

10. Kitap Okumak Başarma Hazzı Verir

Bunu da hiçbir kaynağa dayandırmadan ekliyorum. Bence bir kitabı bitirdiğinizde başarmanın verdiği haz da hiç azımsanacak bir fayda değil. Bir işten diğerine koştururken her yaptığımız şey yarım yamalak.

300-400 sayfalık bir kitaba yaklaşık 9 10 saat veriyorsunuz ve son sayfayı okuyup o dünyaya bir son veriyorsunuz. Veya bu kurgu dışı bir kitap olabilir. Öğrendiğiniz bilgilerden sonra yaşadığınız tatmin bence çok önemli.

11. Kitap Okumak Öğretir

Gerek başka kültürler olsun gerek insanlar olsun, kurgu ve kurmaca dışı kitaplar öğretir. Üniversiteye başladığımda İskandinav Mitolojisi’ni bilmeme ve sınavdan yüksek not almama fantastik kitaplara borçluyum. Bu çok basit bir örnek.

Dünyayı, günlük mücadeleleri, kıyıda köşede kalmış insanları evimize getirir kitaplar.

Özetlersek kitap okumak:

 1. Zihni kuvvetlendirir
 2. Empatiyi artırır
 3. Sözcük haznesini geliştirir
 4. Bilişsel zayıflamayı azaltır
 5. Stres azaltır
 6. Odağı ve odaklanma süresini artırır
 7. Ömrü uzatır
 8. Dil öğrenmeye yardım eder
 9. Mutlu eder.
 10. Başarma hazzı verir
 11. Öğretir

Ne kadar da çok faydası varmış okumanın demeden geçemeyeceğim. Okumaya devam.

Sonuç

Kitap okumanın faydaları çok. Sizlere hayatınızın her ânında kullanabileceğiniz yararlar sağlamakta. Bu yazıyı okuduktan sonra bir kitap açmanın vakti gelmiştir ha, ne dersiniz?

Eğer kurmaca kitaplardan hoşlanıyor ve benimle aynı zevkleri paylaştığınızı düşünüyorsanız, Önerdiğim Kitaplar listeme bakabilirsiniz.

Sizin de eklemek istediğiniz maddeler varsa lütfen yorum bırakın! Kitap okumanın faydaları bence bir yazıda kalmamalı, ortaklaşa çoğalmalı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir