Kitap Liste

Yeni Çıkan 7 Okunası Kitap – Mart 2021

Yeni Çıkan 7 Okunası Kitap

 

Her ay olduğu gibi (tüm olaylara rağmen) bu ay da bir sürü kitap yayımlandı ve ben de Yeni Çıkan 7 Okunası Kitap şeklinde bir yazıyla bu kitapları sizlere bildirmeye karar verdim. Kimileri tekrar baskı ama aralarında epey ünlü ve sevilen yazarlar da var. Hadi kitaplara geçelim.

 

Küllerin Günü – Jean Christophe Grange

Doğan Kitap’tan çıkan Küllerin Günü Tankut Gökçe’nin çevirisiyle 17.03.2021’de yayımlandı. Pierre Niémans serisinin 3. kitabı. Serinin birinci kitabı Kızıl Nehirler 2001’de ve Son Av da 2020’de yayımlanmıştı. Kitapta Komiser Niemans ve Ivana’nın maceralarının devamını okuyabilirsiniz.

 

Davetli Listesi – Lucy Foley

Epsilon Yayınları’nın Mart 2021’de çıkardığı bu kitap aslında epey ses getiren bir eser. 2020 Goodreads Okur Ödülleri’ni kazandı ve New York Times çoksatan listesine girdi. İrlanda’da bir düğün için toplaşan bir grup insanın duygusal karmaşalarını ele alıyor ve sonra birden bir ceset beliriyor.

 

Hyperion – Dan Simmons

Pegasus Yayınları’ndan çıkan Hyperion, Hyperion Cantos serisinin ilk kitabı. Aslen 1989 yılında yayımlanan Hugo Ödüllü kitap bilim kurgu türünde.

Tanıtımdan ufak bir kesit: Hyperion adlı gezegende, Hâkimiyet’in kanunlarının ötesinde, Shrike adında bir yaratık vardır. Bu yaratığa tapanlar da mevcuttur, ondan sakınanlar da, onu yok etmeye ant içmiş olanlar da. Devasa yapıların zamanda geçmişe doğru ilerlediği Zaman Mezarları Vadisi’nde, Shrike herkesi bekler.

 

Orta Zekâlılar Cenneti – Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli’yi bu aralar çeşit çeşit yayınevlerinden yayımlanırken görmek bizi artık şaşırtmıyor. İlk olarak 1991 yılında yayımlanan Orta Zekâlılar Cenneti bu sefer İnkilap Kitapevi’nden çıktı. Deneme türünde.

 

Veba Geceleri – Orhan Pamuk

Bunca kitaptan bahsedip Veba Geceleri’ni atlamak olmazdı sanırım. Epey reklamı yapılan ve Orhan Pamuk’un beş yıldır yazdığı bu eser Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Veba Geceleri, 1901 yılında 3. Veba Pandemisi döneminde Osmanlı’nın 29. Vilayeti Minger adasında geçiyor.

 

T. Singer – Dag Solstad

Jaguar Kitap’ın 2019’da haberini verdiği ama ancak yayımlanan T. Singer sizi melankoliyi sevmeye davet ediyor. Norveççe 1991’de yayımlanan kitap kimilerince Solstad’ın başyapıtı olarak görülüyormuş.

 

Gözlerinin Ardında – Sarah Pinborough

Ayrıca bir Netflix yapımı olan Gözlerinin Ardında önce Yabancı Yayınları, şimdi de İthaki Yayınları’ndan yayımlandı. Aklınızı ekranda bırakabileceğiniz bir gizem kitabı ve mini dizi bu. Ben okuyup şoke olduğumu söylemeliyim.

Tanıtımdan kısa bir parça: David ile Adele mükemmel bir çift gibiydiler. O halde David neden bu kadar kontrolcüydü? Adele neden eşinden korkuyordu? Louise bu çiftin yörüngesine kapıldıkça cevaplaması imkânsızlaşan sorularla karşılaşıyordu.

 

Siz bu Yeni Çıkan 7 Okunası Kitap yazısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aralarından okuyacağınız var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir