Kitap Liste

Okunacak Gizem Kitapları – Mart 2021

Gizem Kitapları

Eğer gizem kitapları ve elbette macera kitapları okumayı seviyorsanız Okunacak Gizem Kitapları listemiz ilginizi çekecektir. Goodreads’tan okurların en çok okuduğu kitaplarla ülkemizde yayımlanan kitapları karşılaştırdım ve size bu kitapları hazırladım.

Hadi 2021’de okunacak gizem kitapları listemizin derinlerine inelim.

Sessiz Hasta – Alex Michaelides

2021 Mart ayında, Domingo Yayınevi’nden çıkan bu kitap epey popüler ve aslında benim de okuma listemde.

Sessiz Hasta‘nın Konusu: Ressam Alicia Berenson görünüşte mükemmel bir hayat yaşıyordur ancak bir gün kocasını vahşi bir şekilde öldürdü. Adli terapist olan Theo Faber’sa, o kötü günden beri konuşmayan Alicia’yı konuşturmaya kararlıdır.

Kız Kardeşim Seri Katil – Oyinkan Braithwaite

Kız Kardeşim Seri Katil konusu: Korede bir gün kız kardeşinden acil yardım çağrısı alır ve temizlik eşyalarını aldığı gibi kardeşine koşar. Ancak bu kız kardeşinin öldürdüğü ilk erkek arkadaşı değildir. Ancak Korede’nin kız kardeşi bir gün Korede’nin çalıştığı doktora göz koyar ve işler karışır.

Yan Evin Sırrı – Shari Lapena

Yan Evin Sırrı‘nın konusu: Marco ile Anne, komşuları Cynthia ile Graham’ın evine akşam yemeğine davetlidirler. Cynthia altı aylık bebekleri Cora’yı getirmemelerini özellikle rica eder. Ancak Marco ile Anne gece 1’de eve döndüklerinde bebeği yatağında bulamazlar.

İsimsiz Kız – Greer Hendricks & Sarah Pekkanen

İsimsiz Kız‘ın konusu: Etik ve ahlak araştırması yapan, 18 – 32 yaşları arasında kadınları kabul eden bir araştırma. Jessica Farris bu araştırmaya girdiğinde tek yapması gerekenin birkaç soru yanıtlamak olduğunu sanıyordur. Ancak araştırma ilerledikçe Jessica, Dr. Shields’ın kontrolcü deneyinde şüphelerle dolmaya başlar.

Sis ve Gece – Ahmet Ümit

Ahmet Ümit’in bu kitabı aldığı ödüller ve övgüler yüzünden benim de okuma listemde.

Sis ve Gece‘nin Konusu: Bir istihbaratçı olan Sedat görevden uzaklaştırılınca ne yapacağını bilemez. Ancak yeni tanıştığı Mine’nin kaybolması onu yoğun bir arayışa sokar.

Fobi – Wulf Dorn

Fobi‘nin konusu: Sarah’ın kocasının arabası soğuk bir kış gecesi evin önünde durur, adam içeri girer ancak adam Sarah’nın kocası değildir. Üstelik adam kocası gibi giyinmiştir. Sarah’nın ise yüzünde yara izleri olan ve kendisine karısıymış gibi davranan bu adama inanmış gibi yapmaktan başka çaresi yoktur, çünkü altı yaşındaki oğlu Harvey yukarıda uyumaktadır.

Guguk Kuşu – Robert Galbraith

J. K. Rowling’in mahlas kullanarak yazdığı bu polisiyeyi ilk çıktığı dönemler okumuş ve epey beğenmiştim. Hatta serinin diğer 2 kitabı da elimde bulunuyor.

Guguk Kuşu‘nun konusu: Ünlü bir mankenin hayatını kaybetmesi üzerine abisi bu ölümü araştırması özel dedektif Cormoran Strike’ı tutar.

On Küçük Zenci – Agatha Christie

Gizem kitapları deyince akla ilk gelen isimlerden biri Agatha Christie. En ünlü eserlerinden biri olan On Küçük Zenci‘yi atlamak olmazdı.

On Küçük Zenci‘nin konusu: Sırlarla dolu on kişi ıssız bir adaya davet edilirler ve bu kişiler sırayla öldürülmeye başlanır. Adada onlardan başka kimse olmadığı için katil aralarından biridir.

Kayıp Kız – Gillian Flynn

Kayıp Kız‘ın konusu: Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne baş zanlı olarak polisle yüzleşmek zorunda kalır.

Ödülleri:

  • Romantic Times Gerilim/Polisiye Roman Ödülü (2012),
  • Puddly Kurgu Ödülü (2013)
  • Elle okurlarının polisiye roman dalında Büyük Ödülü (2013)
  • Gizem ve Gerilim kitapları dalında Goodreads Seçim Ödülü (2012)

Hırsız – Fuminori Nakamura

Hırsız‘ın konusu: Nişimura, Tokyo’da yankesicilik yapıyordur. Ne bir arkadaşı ne bir ailesi vardır. Ancak eski bir iş ortağıyla karşılaşınca hayatı yerle bir olur.

Peki sizlerin önerdiği gizem kitapları var mı? Bu gizem kitaplarından hangisi sizce gerçekten okunası?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir