Kitap Liste

Son Zamanlarda Okuduğum Birkaç Fantastik Kitap

Bu aralar biraz kafa dağıtmak için basit birkaç fantastik kitap okumak istedim. Hepsi de kısa kısa kitaplar. Benim gibi fantastik (alt türü şehir fantezisi) olan kitapları seviyor ve öyle muazzam kurgular veya anlatım beklemiyorsanız, aşağıdaki kitaplara göz atabilirsiniz:

Rasgele bir sırayla:

Justice Calling (The Twenty-Sided Sorceress #1)

Kitap, bir çizgi roman dükkânı işleten bir kadının bir dizi cinayete olan bağlantıyla başlıyor. Düşmanın arkadaşlarına zarar vermeye başlamasıyla herkesten gizli tuttuğu güçlerini açıklamak zorunda kalıyor. Ancak bu, kendi gücünü almak isteyen eski sevgilisi ve akıl hocasından kaçmak yerine bu sefer savaşmaya karar vermesine neden oluyor.

Türkçesi Adelet’in Çağrısı olan bu kitap kısa ve ilginç bir biçimde başlıyor. Ancak serinin ikinci kitabı Murder of Crows‘u (Kargaların Cinayeti) da okuduktan sonra devam etmem kararı aldım. Aslında merak ettiğim bir yanı var ama çabaya değmez.

Slouch Witch (The Lazy Girl’s Guide to Magic #1)

Miskin Cadı, cadıların eğitim gördüğü ve toplumu daha iyi bir hale getirmek için kurulan Order adlı bir kurumdan yanlış suçlamalarla atılan dünyanın en tembel cadısını anlatıyor. Kurumun yetkililerinden birine kazara yardımcı olarak atanınca kendisini bir dizi hırsızlığın ve cinayetin ve yozlaşmanın içinde buluyor. İstemese de kuruma ve çalıştığı yetkiliye karşı saygı duymaya başlıyor.

Bu seriyi gerçekten çok sevdim. Karakterin miskinliği, esprileri, kendisiyle barışık olması falan hoşuma gitti ancak arada aşk kısmı sizi boğabilir. Ben yine de serinin 2. ve 3. kitabını ve ek kitabını okudum. Devamı da olsa okurdum sanırım. Eğlenceli bir yanı var. Kendisini merak ettiriyor ve özellikte kitaptaki Brutus isimli kedi, beni benden aldı. Kesinlikle öneririm.

Vampire’s Kiss (Legion of Angels #1)

Vampirin Öpücüğü, kelle avcısı olarak çalışan 22 yaşındaki bir kadının, kaçırılan kardeşini kurtarmak istemesiyle Lejyon’a katılmasını anlatıyor. Orada zorlu bir eğitimden geçtiği sırada ise büyük güçlerin yeni bir savaş başlatmaya kararlı olduğunu öğreniyor.

Kitap, meleklerin ve vampirlerin, kurt adamların şeytanlar ve tanrılar adına savaştığı acımasız kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. İlk başta biraz Lonca Avcısı esintisi vardı ama gerçekten güzel ilerliyordu. Ancak kitabın ortasından sonra dili çok özensiz, kurgusu basit bir hal aldı. Âdeta acemi bir genç yetişkin kitabı okuyordum. Bu yüzden pek sevmedim ve sizlere de önermem.

Written In Red (The Others)

Kanla Yazılmış, Diğerleri olarak çevrilebilecek bu seri, bir kan kahinin kendisini tutsak olarak tutan insanlardan kaçan bir kadının Diğerleri isimli doğaüstü güçleri olan insanlara çalışmasını ile başlıyor. Bir insanın elementeller, şekil değiştiriciler ve vampirlerin arasında nasıl yaşadığına ve insanların hem kendilerine hem de Diğerlerine nasıl tehdit oluşturduğunu anlatıyor.
Serinin beş kitabını okudum, bir yandan masum bir yandan da kan dolu bir yanı var. Güzel vakit geçirten, pek de kısa olmayan kitaplar bunlar. Ancak okurken eğlendiğimi itiraf etmeliyim.

Okuduğum bu beş fantastik kitap arasından en uzun soluklusu Written in Red oldu doğrusu. Siz bu kitaplardan birisini okumayı düşünüyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir