Komik Para ile Biraz Gülüp Eğlenelim (İstanbul Şehir Tiyatroları)

Tiyatro kimileri için bir tutku olsa da benim için güzel vakit geçirme ve evden çıkma bahanelerinden birisi. Komik Para’yı evimin yakınlarındaki bir sahnede görünce pek vakit kaybetmeden gidip izlemeye karar verdim.

Daha önce duyduğum ya da araştırdığım bir oyun olmaması yüzünden, ne süresini ne de oyuncularını biliyordum. Bu bazen faydalı olsa da birkaç yıl önce gittiğim bir tiyatroda patlayan bir kuru sıkı tabanca yüzünden üç buçuk attığımı asla unutmam. Yani sizlerin böyle gerildiği şeyler varsa benden naçizane öneri, bir yorumlara bakın.

Komik Para’nın Konusu

Komik Para Afiş

Henry, iş çıkışı metroda çantası yerine başka bir çantayı almış, atkısını almak için açtığında içinin para dolu olduğunu görmüştür. Bir bara girip içmeye ve tuvalette parayı saymaya başlar. Bu para hayatı boyunca sahip olamayacağı bir miktardır. Henry, bu şansı kaçırmamak için karısı Jean’i alıp yurtdışına kaçmaya karar verir. Kullanılmış banknotlardan dolayı çantadaki paranın aslında kara para olduğunu da anlamıştır. Peşine düşeceklerini düşünüp hızlı bir plan yapar. Ancak işler hiç beklendiği gibi gitmez. Olaya aile dostları ve birkaç kişi daha dahil olur.

Komik Para Yorumu

Komik Para akıcı, eğlenceli ve güldüren bir oyundu benim için. Özellikle başları izleyici epey kendisine çekiyor. Epey hareketli oluşu da akıl dağıtmak için biçilmiş kaftan. Ne var ki kurgu ilerledikçe, karakterler olaya dahil oldukça absürt komedi kendisini gösteriyor ve mantıklı gelmeyen komik anlar yaşanıyor: Tepkiler abartılı bir hal alıp olmayacak unsurlar izleyiciyi tiyatronun akışından ayırıyor.

Absürt komedi işi beni hem eğlendirdi hem de bozdu. Neden mi? Verilen tepkiler, oyunun bağlanması yok artık dedirtti. Ancak daha önce de dediğim gibi, ben tiyatroyu evden ayrılmak için bir bahane olarak görüyorum ve genellikle kendimi akışına bırakıyorum. Bu sebeple keyif aldığım bir oyun diyebilirim. Tekrar gider miyim? Kesinlikle hayır. Gittiğime pişman mıyım? Ona da yanıtım hayır.

Karakterlerin renkli olduğunu söylemekte bir beis görmüyorum. Oyunculuklar da bence fena değildi. Dekor konusunda da bir sıkıntı yoktu bana kalırsa.

Benim için en eğlenceli kısmı insanların ahlaki değerleri, doğruyu yanlışı bir kenara atıp sonuçlara odaklanması oldu. Bu yönden insan doğasını çok iyi yansıttığını düşünüyorum.

Komik Para Hakkında

Komik Para, Ray Cooney tarafından yazılmış bir komedi. 1994’te The Churchill Theatre, Bromley, Londra, İngiltere’de prömiyerini yaptıktan sonra West End’de iki yıl boyunca başarıyla sergilendi. Yazar Cooney hem oyunu yönetti hem de Henry Perkins rolünü oynadı. 2006’da oyun, Chevy Chase’in oynadığı bir filme uyarlandı. Oyun aynı zamanda Mayıs 2005’te British Theatre Playhouse tarafından Singapur’da uluslararası olarak sunuldu.

Yazar: Ray Cooney
Çeviren: Haldun Dormen
Türü: Yetişkin
Yöneten: Özgür Atkın
Dramaturg: Dilek Tekintaş
Müzik: Sinan Arslan
Dekor – Kostüm Tasarımı: Ahsen Nur Yaman
Işık Tasarımı: Osman Aktan
Efekt Tasarımı: Erhan Aşar
Yardımcı Yönetmen: Can Alibeyoğlu
Yardımcı Yönetmen: Hasip Tuz
Süre: 120 dk. / İki Perde
Oyuncular: Ada Alize Ertem , Can Alibeyoğlu , Can Tarakçı , Emrah Derviş Soylu , Hasip Tuz , Nurdan Kalınağa , Özgür Atkın , Uğur Dilbaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.