Kitap

En İyi Kitap Sipariş Siteleri – Kitap Sipariş Rehberi

En İyi Kitap Sipariş Siteleri
Uzun yıllardır bir kitapçıya gidip kitap almamış biri olarak,  kitap sipariş siteleri konusunda epey şerbetlendiğim ve kendimce bir en iyi kitap sitesi listesi oluşturdum. Her türlü kitap satın alımı için bütün siteleri kullandım.

Hatta bir gün sipariş için hangi kargoyu kullanmanız gerektiği hakkında bile bir yazı yazabilirim.

Bu yazımda sizlere hangi kitap sipariş sitelerini önerdiğimi, hangisinin en iyisi olduğunu ufak ufak notlarla açıklayacağım. Ancak öncesinde bir konuyu açıklığa kavuşturalım:

Kitap Sipariş Siteleri Nedir?

Sanal bir kitapevi olarak düşünebileceğiniz Kitap Sipariş Siteleri, genellikle günlük ve haftalık olarak güncellenir. Yeni çıkan kitaplar direkt eklenir, kendi indirimlerini yaparlar. Kendi depoları vardır veya dağıtımcılardan kitapları temin eder. Bunlar yayıncılar da olabilir elbette.

Daha sonrasında, siz kitapları sepetinize ekleyip kredi kartı, havale, kapıda ödeme veya banka kartı ile ödeme yaptıktan sonra kitapları toparlamaya koyulur sipariş sitesi.

Elinde kitapların hepsi varsa güzel, 17.00’den önce sipariş verdiyseniz direkt kargolanır, en geç 2 iş günü içinde elinizde olur. Benim 1 günde çok ulaştı. Nasıl mutlu ediyor anlatamam.

Eğer yoksa kötü, onlar da tedarikçilerinden kitabı temin etmeye çalışır. Dağıtımcıdan, yayınevinden ister. Onlar kargoyla gelecek, kitap satış sitesi gönderecek derken ortalama bir haftaya, belki 10 güne kadar uzar kitap temin süresi. O yüzden temin süresi kısmını dikkate almakta hep fayda var.

Önerdiğin Kaliteli Kitap Sipariş Siteleri Var mı?

Elbette. Çok bekletmeden listemize geçiyorum.

1. Kitap Yurdu

Benim en uzun kitap alışverişi yaptığım sipariş sitesi olabilir. İndirimleri güzeldir, çokça kitabı ucuza almışımdır. Kitapları özene bezene sararlar, hatta öyle ki bazen ben bile açmakta zorlanırım.

Kitaplarda hata yapmazlar. Kesinlikle önerdiğim bir sitedir. Hediye yoktur, ancak puan sistemi sayesinde uzun vadede kendinize kitap hediye edebilirsiniz. En iyi kitap sitesi denildiğinde kesinlikle akla gelmelidir.

Kitap Yurdu’nun sunduğu bazı avantajlar:

 • Belirli kitaplar kargo öder, site belirli fiyattan sonra kargo bedava seçeneği (100TL idi en son) sunar.
 • Veri tabanı çok geniştir. Aradığınız çoğu kitabı bulursunuz.
 • Düzenli indirimlerle ucuz fiyatlar sunar.
 • Kitapları genellikle hasarsız yollarlar.
 • Puan sistemi ile bedava kitap alabilirsiniz.
 • Takip ettiğiniz yayınevlerinin yeni kitapları e-posta olarak geliyor.
 • Düzenli alışveriş yaptığınızda ek %3 vb. indirimler sunuyor (her ay).

Kitap Yurdu’na güvenirim ve açık ara en iyi kitap sitesi olduğunu düşünürüm. Üstelik genellikle kitap fiyatları ve gönderim kalitesi yüzünden bir sıradadır. Ancak e-kitap satmaz.

Bir de artık sitesini ve sınıflandırması değiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Duyarlı birçok site varken ekranda sırıtıyor.

2. Amazon

Kitap sipariş sitesi dediğinizde ister Türkiye ister dünya ilk Amazon’u düşünür. Çığır açan bir kuruluş haline geldi son 10 yılda ve Amazon ülkemizde de hizmet vermekte. Yurtdışında kitap sektörünü tekeline almış durumda.

Ben Amazon.tr’den 2 kez alışveriş yaptım. Yurtdışındaki sistemlerini çoook uzaktan bilirim, müşteri hizmetleriyle bir iki konuşmuşluğum var sadece.

Şimdilik kitap siparişlerinde yanlış yok ama hasarlı kitap gönderebiliyorlar. Son alışverişimde bir kitapta yer yer kıvrılmalar olmuş, bükülme var. Hatta bir arkadaşımın kitabının sırtı paramparça gelmiş. Amazon’un kendini geliştirmesi gerek. Bana hasarlı kitap göndereceksen:

 1. Sana verdiğim paraya yazık.
 2. Vaktime yazık. (Ben o kitabı dört gözle bekliyorum.)

Ancak fiyatlar uygun. Ucuz kitap alımı için harika. Hele Prime üyesiyseniz hızı da efsane. Üstelik Can Yayınları ile yaptığı Lacivert Klasikler işbirliği örneğin umut vadediyor. Yurtdışının aksine, Amazon TR e-kitap satmıyor.

3. Okuoku – Yeni Adıyla Kitap Sepeti

Okuoku’dan yani Kitap Sepeti’nden en son 4 5 yıl önce alışveriş yaptım. O zamanlar makul fiyatlarla, ufak sürprizlerle (hediye kitap, bol bol ayraç, kahve) gönlümü çalarlardı. Ancak isim değişikliğinden sonra ne oldu bilemiyorum. Kitaplar güzel gelirdi. E-kitap satmamakta.

4. Kidega

Kidega’dan bir kez bir Enpara kampanyası ile alışveriş yapmış, sipariş sitesinden memnun kalmıştım. Aradan epey vakit geçti ancak biraz tuzlu olması dışında kötü bir şey duymadım. E-kitap satmamakta.

5. Hepsi Burada

Hepsi burada tam manasıyla kitap sipariş sitesi olmamakla birlikte, bünyelerinde epey sağlam kitap hacmi barındırıyor. Ben şu aralar bazı nedenlerle Hepsi Burada’ya küsüm, bir daha alışveriş yapmayı düşünmüyorum ancak siz siparişinize bir kitap ekleyecekseniz bunu çekinmeden, tereddüt etmeden yapabilirsiniz.

Ben epey kitap aldım kendilerinden, aklımda kalan sorunsuz geldikleri. Ancak bir Kitap Yurdu gibi özene bezene sarıp baloncuklu poşetlere sarmıyorlar elbette.

E-kitap satmamakta.

6. D&R

D&R’dan en son alışveriş yapalı yıllar oluyor. Elbette bunun bir nedeni var: Kötü tecrübe. düşüncelerim böyle. En iyi kitap sitesinde ne işi var derseniz, bu uyarı niteliğinde.

 • Yavaş
 • Kötü hizmet
 • İlgisizlik
 • Yüksek fiyatlar.
 • Berbat site tasarımı.

Ancak site e-kitap satmakta.

Bakabileceğiniz diğer kitap sipariş siteleri

Aşağıda dikkate değer diğer kitap sitelerini bulabilirsiniz.

7. BKM Kitap

Bu kitap satış sitesinden alışveriş yapmadım ancak kapıda ödeme gibi seçenekler sunmakta. Araştırmanıza bu siteyi de katabilirsiniz. %40 oranında indirimler yapıyor, ofis malzemeleri de satıyor. E-kitap bulunmuyor.

8. Idefix

1999 yılında satışa başlayan Idefix en uzun süredir kitap satışı yapan sitelerden. Ben 2011 gibi bir kez sipariş vermiştim ancak tecrübemin nasıl olduğunu hiç hatırlamıyorum.
Idefix ayrıca e-kitap satışı da yapmakta. Birçok yayınevine yönelik indirimleri bulunmakta. Ayrıca Idefix okuma listeleri sunmakta.
Sizin sevdiğiniz ve önerdiğiniz, en iyi kitap sitesi dediğiniz platformlar varsa lütfen yorum bırakın. Her şey kitap okumak için.

İnternetten Kitap Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnternetten kitap alımı yaparken bence dikkat edilmesi gereken birkaç konu var. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

1. Kitap Fiyatları

Kitap sektöründe tek bir satış oranı olmadığı hepimizin dikkatini çekmiştir. Almanya gibi ülkeler kâr marjlarına belirli bir oran getirse de bu ülkemizde mevcut değil.

Bu sebeple kitap satın alırken hangi kitap sitesinin daha uygun rakamlar sunduğuna bakmanızı öneririm. A sitesi 42’ye satarken B sitesi 33’e satabiliyor. Üstelik birçok site kısa süreli büyük indirimler yapıyor. Bu yüzden kitap sitelerinin bültenlerine abone olmak iyi bir yöntem

2. Kargo ücreti

Çoğu kitap sitesi 75, 80, 100 TL üzerindeki siparişlerde kargo bedava teklifini sizlere sunar. İnternetten toplu alım yapıyorsanız bu rakamları tutturmak zor olmaz ancak zaman zaman Kitap Yurdu gibi siteler kargo ödeyen kitap seçeneğini de size sunarlar.

Kitap sipariş sitelerinden alım yaparken bunu göz önünde bulundurup seçiminizi doğru yapın. Kargo yerine istediğiniz başka bir kitaba verebilirsiniz o rakamı. Ben kargo ücretinden nefret eden okurlardanım

3. Kitap Kargolama ve Kitap Gönderim Kalitesi

Bazı kitap sipariş siteleri kitapları kargo poşetine koyup gönderiyor. Kargo şirketleri de ürünlere pek dikkat etmediği için kitaplar ezilebiliyor.

Ya da daha kötüsü kitaplar ilk kargolanırken sorunlu olabiliyor. Bu yüzden alım yapacağınız kitap sitesi hakkındaki şikâyetlere kulak vermeniz önemli. Bunun için internette birçok platform mevcut. En iyi kitap siteleri bile bazen okurları bu konuda yarı yolda bırakabiliyor

4. Ek İndirimler

Bence en iyi kitap sitesi en çok indirim yapandır. Elbette ek indirim her kitap satış sitesinde uygulanmıyor ne yazık ki; ancak bazı siteler kitap alımlarında hediyeler vermekte.

Kitap Yurdu, her alışverişinizde size kitap puanı vererek ilerde kitap almanıza olanak sağlar ve perşembe günleri anketle okurlara seçtirdiği kitapları %50 indirimle sunar.

Amazon.TR ise Can Yayınları ile bir işbirliği yaparak Lacivert Klasikleri sadece kendi sitesinden satmakta. Üstelik Prime üyesi iseniz, 5 Lacivert Klasik aldığınızda 4 kitap ücreti öderseniz.

Ucuz Kitap Almak İçin Ne Yapılmalı?

Benim bu konuda verebileceğim ipuçları şöyle.

 1. Kitap sitelerinin hepsine üye olun ve indirimleri takip edin.
 2. kitabınabak.com adresinden kitabı aratarak en ucuz siteyi bulun. Aynı şekilde bunu cimri.com, akakce.com gibi sitelerle de yapabilirsiniz.
 3. İkinci el kitaplara bakabilirsiniz.
 4. Amazon gibi sitelerin bültenlerine abone olun.
 5. Sosyal medyadan kitap sitelerini, yayınevlerini, kitapevlerini ve yazarları takip edin.

Ucuz kitap almak çok meşakkatli görünebilir ancak her ay yüklü miktarda kitap satın alıyorsanız uzun vadede bu yöntemleri izleyerek epey kâr edersiniz. Ve şunu unutmayın. Sakın bir kitaba etiket fiyatını vermeyin. En yüksek kâr marjını koyan yer bile %10 indirim yapar.

Başka Kitap Siteleri Var mı?

Elbette! Size 10 yıllık tecrübelerime dayanarak bir yazı hazırladım ancak başka kitap siteleri de bulunmakta. Kendiniz incelemek isterseniz diye bulabildiğim siteleri aşağıya sıralıyorum.

Kitap sipariş siteleri şöyle:

 • Kitap Yurdu
 • Amazon.tr
 • Kitap Sepeti
 • Kidega
 • D&R
 • BKM Kitap
 • Idefix
 • Babil.com
 • Ucuz Kitap Al
 • Pandora
 • Nadir Kitap
 • Kitap Seç
 • Kitap Sihirbazı

Kitap sipariş edebileceğiz alternatif siteler:

 • Hepsi Burada
 • Trendyol
 • N11
 • Çiçek Sepeti

 

Sonuç

Kitap satış sitelerine dair kapsamlı bir yazı hazırladığımı düşünüyorum. İyisiyle kötüsüyle birçok konuya değindik. En iyi kitap sitesi şüphesiz kişiye göre değişir. Deneyip görmek ve araştırmak yolculuğunuzu hızlandıracaktır.

Ayrıca yayınevlerinin kendi sitelerinden satış yaptığını da hatırlatmak isterim. Her zaman daha ucuz olmayabilir ancak bu yolla asıl üreticiye katkı sağlamış olursunuz.

Eğer okurların birbirleriyle iletişime geçtiği kitap sitelerini arıyorsanız bu yazıya bakabilirsiniz.

Peki sizin için en iyi kitap sitesi hangisi? Yorum kısmında paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir