Dizi

İzlemeniz Gereken Harika Diziler – 15 Adet

İzlemeniz Gereken Harika Diziler

Dizi izlemeyi seviyorsanız, İzlemeniz Gereken Harika Diziler yazısı sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Bu liste tamamen benim izlediğim ve beğendiğim dizilerden oluşmakta. Çok sevilen ama izlemediğim öneremediğim yapımlar önerilen bu dizilerin dışında bırakılmıştır. Bu listede önerilen yabancı diziler mevcut. Pek yerli dizi izlemediğimi not düşmek isterim.

Hadi o zaman önerilen diziler listesine geçelim.

Person of Interest (2011-2016)

Bu dizi benim en sevdiklerimden birisi. Bilim kurguyu güncel dönem sorunu gibi yansıtabilen ve gereksiz drama içermeyen nadir dizilerden. Person of Interest’in başrollerinde Jim Caviezel, Taraji P. Henson ve Kevin Chapman var. IMDB puanı da 8.4. Kesinlikle önerilen diziler arasında.

Brooklyn Nine-Nine (2013–2022)

Brooklyn nine nine

Son sezonu 2022’de yayınlanacak olan bu sit-com izleyebilecekleriniz arasında en eğlencelisidir. IMDB puanı 8.4 olan dizi NYPD’nin 99. Karakolu’nda olan çeşitli olayları ele alır. Andy Samberg, Stephanie Beatriz, Melissa Fumero, Andre Braugher ve Terry Crews başrolleri paylaşmakta.

Breaking Bad (2008- 2013)

Herkesin aksine benim 2020’de tamamladığım bir dizi oldu Breaking Bad ve size ne kadar önersem az. Sıradan bir kimya öğretmeninin kanser teşhisi konulmasıyla ile başına neler geldiğini anlatır. Oyunculuksa oyunculuk, kurguysa kurgu. Üstelik suç sevenler için muazzam bir yapım. IMDB puanı 9.5. Başrol oyuncuları ise (izlemeyenler için elbette) Bryan Cranston, Aaron Paul ve Anna Gunn.

Killing Eve (2018-2022)

Kiralık bir katille bir FBI çalışanın tuhaf hikâyesini anlatan bu ilginç dizi 2020 ile radarıma girdi. Gelen haberlere göre 4. sezon ile bitecek. Muazzam performans ve ilginç bir kurgu arıyorsanız bu diziye kesinlikle bakmalısınız. Jodie Comer, Sandra Oh ve Fiona Shaw başrolleri paylaşıyor. IMDB puanı 8.3. İzlemeniz gereken harika diziler arasında kesinlikle.

Sherlock (2010-????)

Sherlock

Sanırım Sherlock Holmes‘u duymayan kalmamıştır. Birçok uyarlaması olan bu kitap karakterinin en sevdiğim uyarlaması Steven Moffat kontrolünde bizlere ulaşan yapımı.  Benedict Cumberbatch’e dünya çapında ün kazandıran bu yapımda ayrıca Martin Freeman ve Una Stubbs oynuyor. IMDB puanı 9.1. En çok baştan sonra izlediğim dizidir.

How I Met Your Mother (2005–2014)

Friends ile çok karşılaştırılan HIMYM benim severek izlediğim sit-com’lardan. Bir grup arkadaşın başından geçen olayları anlatır. Josh Radnor, Jason Segel, Cobie Smulders, Neil Patrick ve Alyson Hannigan’ın canlandırdığı karakterler zamanında kültüre epey katkıda bulunmuştu. Hâlâ herkes “Legendary”nin ne anlama geldiğini bilir. Kesinlikle izlemeniz gereken diziler arasında. IMDB puanı 8.3.

WandaVision (2021)

WandaVision - izlemeniz gereken harika diziler 7

Tek sezondan oluşan ve Avengers ekibinden biri olan Wanda Maximoff’u konu alan bu dizi, tek başına izlendiğinde hiçbir anlam ifade etmese de Marvel sinema evreni içinde izlendiğinde muazzam bir duygu seli oluşturuyor. Elizabeth Olsen, Paul Bettany ve Kathryn Hahn‘ın başrolleri paylaştığı bu dizi, benim için 2021’in enlerinden. Fantezi sevenler yine de bakabilir. IMDB puanı 8.1.

Witcher (2019-????)

Önce kitap, sonra video oyunu ve şimdi de bir dizi. Witcher gerçekten sağlam kitlesi olan bir dünya. Ben kitaplarını alsam da (ki izledikten sonra) henüz okumadım ama diziyi iki kere izledim. Henry Cavill bence çok iyi bir seçim; harika bir iş çıkarmış. Başrolleri paylaşan diğer isimler ise Anna Shaffer ve Freya Allan. Fantastik bir dünyada geçen tarihi kurgunun 2. sezon çekimleri de kısa süre önce bitti. Bize ise 2. sezonu beklemek düşüyor. IMDB puanı 8.2.

The Boys (2019 – ????)

Son yılların en ilgi çeken yapımlarından biri olan The Boys, yozlaşmış süperkahramanları ve onları yok etmeye çalışan pis ağızlı bir adamın ve ekibin öyküsünü anlatmakta. Eğlenceli, şaşırtıcı ve tuhaf. Anti kahraman sevenler içinse biçilmiş kaftan! IMDB puanı 8.7. Başrol oyuncuları: Karl Urban, Jack Quaid, Antony Starr, Erin Moriarty, Dominique McElligott, Jessie T. Usher, Laz Alonso, Chace Crawford… Önerilen diziler arasında. Hatta gelecek sezonda ekibe, Supernatural’dan tanıdığımız Jensen Ackles de katılacak.

The Queen’s Gambit (2020)

Satranç dehası olan bir kadının çocukluktan erişkinliğe olan mücadelesini anlatan bir dizi bu ve son derece sürükleyici. Netflix’in en iyi yapımlarından biri Vezir Gambiti. IMDB puanı 8.6. Başrolde ise Anya Taylor-Joy var. Üstelik bir kitap.

Buffy The Vampire Slayer (1997-2003)

Artık kült sayılabilecek, liseli bir vampir avcısı kızın başından geçenleri ele alan bu Buffy The Vampire Slayer çocukluğumun ve ergenliğimin dizisiydi. Üstelik Allison Hannigan, Josh Whedon ve Sarah Michelle Gellar gibi isimlerin tanınmasına sebep oldu. IMDB puanı 8.2.

Prodigal Son (2019-????)

Prodigal Son - izlemeniz gereken harika diziler 12

Seri katil bir babanın iki çocuğunu ele alan bir dizi bu. Oğlan dedektiflere danışmanlık yaparken kızı da gazeteci. Neler neler oluyor. Suç sevenler için önerebileceğim dizilerden. IMDB puanı 7.7 olan bu serinin baş rollerinde Tom Payne, Lou Diamond Phillips ve Halston Sage var. Biraz Dexter’ı andırdığı söylenebilir. Ama biraz.

Futurama (1999-2013)

Bu en sevdiğim animasyon dizisi olabilir. 3000 yılına buzda uyuyarak giden bir pizza teslimatçısını ele alır. Çok eğlenceli ve sürükleyici bir yapım. Bender isimli robot ise aklınızı başınızdan alabilecek kadar eğlencelidir. The Simpsons’ın yapımcısı Matt Groening’in bir işidir. Hatta bir kere yayından kaldırılıp tekrar getirilmiştir. Tekrar ekranlara dönmesini bekliyoruz hayranlar olarak. IMDB puanı 8.4.

Blacklist (2013-????)

Dünyaca aranan bir suçlu bir gün FBI’ın kapısını çalar ve sadece Elizabeth Keen ile konuşacağını söyler. Sonrasında da sürükleyici bir macera başlar. İlk sezonların daha çekici olduğu bu diziyi James Spader’ın muhteşem oyunculuğu taşımaktadır. IMDB puanı 8.0.

The Good Place (2016-2020)

Çeşitli sebeplerle ölen bir grup insan ölür ve “İyi Yer”e gider. Aralarındaki ilişkileri, bu yerdeki tuhaflıkları işleyen harika bir dizidir. IMDB puanı 8.2. Başrollerinde ise Kristen Bell, William Jackson Harper, Jameela Jamil ve D’Arcy Carden var.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir