Kitap Liste

Hayvanların Anlattığı Beş Harika Kitap

 

Hayvanların anlattığı beş harika kitap yazısı (ki kesinlikle çoğaltılabilir) Gezgin Kedinin Günlüğü’nü okuyunca aklıma geldi.

Bir hayvansever olduğumu kesinlikle inkâr edemem. Bir kedi gördüğümde onun başını okşamak, bağrıma basmak, o yumuşak tüylerinde kendimi kaybetmek isterim. Bazen o “iğrenç,” hayvanları sıkıştıran insanlardan biri haline gelirim. Bu konuda kendimi dizginlemeyi kendime görev bildim.

Tabii köpeksever olduğumu da eklemem gerekir. Yolda bir golden gördüğümde elimi uzatırım ya da uzaktan bir süre onu izlerim (dediğim gibi, kendimi dizginlemeye çalışıyorum). Eğer sahibinden ve köpeğin kendisinden izin aldığımı hissedersem de kulaklarının arkasını kaşımayı asla ihmal etmem. Yılanları pek sevdiğim söylenemez, sıçanları da öyle. Ama genel olarak bir hayvanseverimdir.

İşte bu nedenlerden ötürü bir hayvanın anlatıcı olduğu kitaplara bayılıyorum. Sizlere de bu kitaplardan bahsetmek istedim.

1. Yağmurda Yarış Sanatı

Yıllar önce okuduğum bu kitap sevgi ve şefkat üzerine kurulu. Yetişkinlere yönelik olsa da bence her yaştan insan okuyabilir. Dünyanın en tatlı köpeklerinden biri tarafından anlatılıyor ve en sevdiğim kitaplar arasında.

2. Vahşetin Çağrısı

Her ne kadar daha sadık bir çeviri “Yabanın Çağrısı” olsa da, Jack London’un bu kitabı da epeyce gerçekçi. Bir hayatta kalma, büyüme hikâyesi. Dilinin biraz ağır ve üzücü ve gerçekçi bir tonu olduğunu söylemem gerekir.  Çocukların okuyabileceği bir kitap değil. Belki de yetişkinlerin bile.

3. Haw

Haw, Kemal Varol’un yazdığı Türk edebiyatından ödüllü bir kitap. Vahşetin Çağrısı gibi epey gerçekçi ve bizden olduğu için de bence daha etkileyici. İnsanın içini acıtan bir kitap. Aslında kitabın kapağı da epeyce açıklıyor.

4. Gezgin Kedinin Günlüğü

Öksüz kedilerle hep yolu kesişen bir adamın, sevgili kedisini belirsiz nedenlerden ötürü evlat edindirme çabasını anlatıyor. Ancak mesafeler kat ediliyor ve geçmişe, acılı anlara gidiyor.

Bir kitap hem tatlı hem nasıl hüzünlü olabilir? İşte bu kitaptaki birçok duygunun ikisi sadece bunlar. Resmen iki gözüm iki çeşme ağladığımı biliyorum. Yoruma buradan erişebilirsiniz.

5. Ben, Yalnız Ivan

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden, hayvan sevgisini aşılayan, şefkati öğreten ve hayvanların tutsak edilmesine yönelik birkaç sözü olan bir çocuk kitabı.

BONUS:

Üç Kedi Bir Dilek

Görselleri muazzam olan bir resimli çocuk kitabı. Bayılarak kütüphanemde tutuyorum. 🙂

Böyle hayvanların anlattığı beş harika kitap adlı listeyi altıya tamamladık. Bu hayvan anlatıcılı kitaplardan siz hangisini/hangilerini okuyacaksınız? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir