Fantastik Kitap Yorumları

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları – J. K. Rowling

 

Harry Potter‘ı aramızda bilmeyen bir kişiyi bulmak her ne kadar zorsa, bu filmi merakla beklemeyen bir kişiyi de bulmak o kadar zordur. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? filmi ile başlayan maceramız şimdi Grindelwald’ın Suçları ile devam ediyor. Ben de filmi izledikten sonra, hiç de huyum olmayan bir şekilde gidip senaryosunu da okumak istedim.

Grindelwald’ın Suçları – Film Hakkındaki Düşüncelerim

Öncelikle biraz film hakkındaki görüşlerimden bahsetmek isterim. Uzun bir süre bekledikten ve fragmanı izledikten sonra heyecan ve merak içinde filmi görmeyi umut ediyordum. Ancak izledikten sonra hayal kırıklığı hissettiğimi paylaşmalıyım.

Her ne kadar macera ve heyecan açısından tatmin edici olsa da Nagini, Leta ve Queenie’nin işleniş biçimleri beni tatmin etmedi. Özellikle Nagini’nin hikâyesi amaçsız göründü ki filmde toplamda iki cümle falan konuşmuş olması bende, karakterin sadece Harry Potter severleri çekmek için bir hile oldurduğunu düşündürdü.

Nagini’nin amacı neydi? Leta’nın hikâyedeki amacı neydi? Harcanmak için konmuş birkaç detay mı? Beklediklerimi bulamadım. En az sevdiğim Harry Potter filmi bile bende daha çok duygu uyandırmıştır ve daha çok mantıklı gelmiştir. Dumbledor’un büyük finaline giden birkaç detaycıktan ibarettiler sanırım…

Oyunculuklara sözüm yok diyebilirim. Her birini güzel buldum.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları ve Senaryo…

Senaryoya gelirsek, sadece bir avuç kelimeden böyle bir görsel mucize yaratmak, harcanan emek ve diğer her şey… Film sektörü ve bu işle uğraşan insanlara bundan sonra bambaşka bir gözle bakacağımı itiraf edebilirim. O kelimeleri yorumlamak, sahneleri yaratmak, makyaj, o fantastik canavarları sıfırdan yaratmak… Bunlar benim hayal gücümün sahiden ötesinde.

Senaryonu ve karakterleri yukarıda olumsuz biçimde eleştirdim evet, ama bu yaratılan esere saygı duymadığım anlamına gelmiyor. Harry Potter gibi bir efsaneyle karşılaştırıldığında yavan gelmiş olabilir ama kendi başına incelendiğinde yukarıda bahsettiklerim dışında güzel bir film. İnsanı eğlendiriyor. Kendisini, sonrasında gelecek filmi merak ettiriyor.

Filmi izledikten sonra senaryoyu okuduğum için ne tür farklılıklar var tam emin değilim. Birkaç detay atlanmış gibi göründü bana ama bu gözden kaçırdıklarım olabilir. Filmin son halini izledikten sonra senaryo okumak tabii ki önyargı ile yaklaşmak demek. Şahsen hiçbir zaman tiyatro metinlerindeki kelimelerden tiyatroyu aklımda canlandırma yeteneğim olmamıştır. Burada da durum aynısı.

Sonuç olarak kendi başına değerlendirildiğinde yer yer boşlukları olan ama güzel bir film. Senaryosu ise filmsiz benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Ve filmle birleştirildiğinde harcanan emeğe, insanların hayal güçlerine hayran olmamak imkânsız.

Eğer fragmanı hâlâ izlemediyseniz aşağıda bulabilirsiniz. Film vizyona daha yeni girdi, haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir