Dresden Dosyaları Okuma Sırası – Jim Butcher

Dresden Dosyaları serisi, İthaki Yayınları’ndan yayımlanmaya başlayan, dizi de olmuş bir fantastik kitap serisi. Şu an Dresden Dosyaları serisinin ilk kitabının satışı olmasa da sahaflarda bulunabilir. Yayınevinin devam kitaplarını yayınlayıp yayınlamayacağı ise belli değil. Ancak 5. kitap 2015’de yayımlandığı için olumsuz olarak bakabiliriz.

Dresden Dosyaları serisinin ilk kitabı olan Fırtına Büyücüsü‘nün tanıtımı şöyle:

Harry Dresden işinin en iyisiydi. Eh, teknik olarak o işi yapan tek kişiydi. Dolayısıyla Chicago Emniyet Müdürlüğü fanilerin yaratıcılığını ya da kapasitesini aşan bir vakayla karşılaştığında cevaplar almak için onun kapısını çalıyordu. Çünkü ‘günlük’ dünya aslında tuhaf ve büyülü şeylerle dolup taşıyordu ve bunların büyük bölümünün insanlarla arası iyi değildi.
İşte Harry burada devreye giriyordu. Sorun çıkaran tuhaf şeyleri enselemek için bir büyücü gerekiyordu.
Tek bir sorun vardı. Harry tabiri caizse sinek avlıyordu. Bu yüzden polis kara büyüyle işlenmiş bir çifte cinayet vakası için ondan yardım isteyince Harry’nin gözlerinde dolar işaretleri belirdi. Ama kara büyünün olduğu yerde onu yapan bir kara büyücü de vardır. Ve o kara büyücü Harry’nin ismini biliyordu. Olaylar işte o noktada… ilginçleşmeye başladı. Büyü. İnsanı ölüme götürebilir.

Dresden Dosyaları Okuma Sırası

 1. Fırtına Büyücüsü (2000)
 2. Kurtadamlar (2001)
 3. Hayalet Tehlikesi (2001)
 4. Yaz Şövalyesi (2002)
 5. Ölüm Maskeleri (2003)
 6. Blood Rites (2004)
 7. Dead Beat (2005)
 8. Proven Guilty (2008)
 9. White Night (2007)
 10. Small Favor (2008)
 11. Turn Coat (2009)
 12. Changes (2010)
 13. Ghost Story (2011)
 14. Cold Days (2012)
 15. Skin Game (2014)
 16. Peace Talks (2020)
 17. Battle Ground (2020)
 18. Twelve Months (2023)
 19. Mirror Mirror (2024)

Dresden Dosyaları serisini okunuz mu? Yayınevi seriye devam etsin ister misiniz? Diğer okuma sırası yazılarına buradan erişebilirsiniz.

Dresden Dosyaları konusu

Dresden Dosyaları’nın dünyasında sihir gerçektir. Üstelik sadece sihir değil; vampirler, iblisler, ruhlar, periler, kurtadamlar, yabancılar ve diğer canavarlar da. Dünyanın büyük bölümlerinin (Orta ve Güney Amerika’nın çoğu gibi) büyük ölçüde doğaüstü grupların kontrolü altındadır.

Beyaz Konsey, doğaüstü güçlerinin yanı sıra dünyada önemli bir ekonomik güce sahip olduğu belirtilen insan büyücülerden oluşan bir organizasyondur. Dizideki her türün (insanlar, periler, vampirler vb.) kendi politik ve toplumsal kuralları ve organizasyonları vardır.

Harry Dresden dünyanın tek “danışman sihirbazı” olarak çalışır. İnsan ile insan olmayan müşterilerin doğaüstü vakalarını araştırıp Chicago Polis Teşkilatı’nın Özel Soruşturma biriminin vakalarına da yardım ediyor.

Kurgu ilerledikçe halkı korumaya çalışan Dresden, genel olarak doğaüstü dünyada giderek daha önemli bir rol üstleniyor. Bu da çalışan bir sihirbaz ve özel dedektif olarak geçinmeyi onun için zorlaştırıyor. Kendisini artan çeşitlilikteki yaratıklarla (diğer büyücüler dahil) karşı karşıya bulurken, çeşitli vakalarının perde arkasında birbirine bağlı olabileceğinin ve rolünün kabul etmeye istekli olduğundan daha büyük olabileceğinin farkına varıyor.

Kapanış

Siz seriyi okudunuz mu? İthaki Yayınları’nın veya başka bir yayınevinin kitapları çevirim yayınlamasını ister misiniz? Yorum bırakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like