Dresden Dosyaları Okuma Sırası – Jim Butcher

Dresden Dosyası Serisi Okuma Sırası
Dresden Dosyası Serisi Okuma Sırası

Dresden Dosyaları serisi, İthaki Yayınları‘ndan yayımlanmaya başlayan, dizi de olmuş bir fantastik kitap serisi. Şu an Dresden Dosyaları serisinin ilk kitabının satışı olmasa da sahaflarda bulunabilir. Yayınevinin devam kitaplarını yayınlayıp yayınlamayacağı ise belli değil. Ancak 5. kitap 2015’de yayımlandığı için olumsuz olarak bakabiliriz.

Dresden Dosyaları serisinin ilk kitabı olan Fırtına Büyücüsü‘nün tanıtımı şöyle:

Harry Dresden işinin en iyisiydi. Eh, teknik olarak o işi yapan tek kişiydi. Dolayısıyla Chicago Emniyet Müdürlüğü fanilerin yaratıcılığını ya da kapasitesini aşan bir vakayla karşılaştığında cevaplar almak için onun kapısını çalıyordu. Çünkü ‘günlük’ dünya aslında tuhaf ve büyülü şeylerle dolup taşıyordu ve bunların büyük bölümünün insanlarla arası iyi değildi.
İşte Harry burada devreye giriyordu. Sorun çıkaran tuhaf şeyleri enselemek için bir büyücü gerekiyordu.
Tek bir sorun vardı. Harry tabiri caizse sinek avlıyordu. Bu yüzden polis kara büyüyle işlenmiş bir çifte cinayet vakası için ondan yardım isteyince Harry’nin gözlerinde dolar işaretleri belirdi. Ama kara büyünün olduğu yerde onu yapan bir kara büyücü de vardır. Ve o kara büyücü Harry’nin ismini biliyordu. Olaylar işte o noktada… ilginçleşmeye başladı. Büyü. İnsanı ölüme götürebilir.

Dresden Dosyaları Okuma Sırası

 1. Fırtına Büyücüsü
 2. Kurtadamlar 
 3. Hayalet Tehlikesi
 4. Yaz Şövalyesi
 5. Ölüm Maskeleri
 6. Blood Rites
 7. Dead Beat
 8. Proven Guilty
 9. White Night
 10. Small Favor
 11. Turn Coat
 12. Changes
 13. Ghost Story
 14. Cold Days
 15. Skin Game
 16. Peace Talks
 17. Battle Ground
 18. Twelve Months
 19. Mirror Mirror

Dresden Dosyaları serisini okunuz mu? Yayınevi seriye devam etsin ister misiniz? Diğer okuma sırası yazılarına buradan erişebilirsiniz.


Dresden Dosyaları konusu

Dresden Dosyaları dünyasında sihir gerçektir. Üstelik sadece sihir değil; vampirler, iblisler, ruhlar, periler, kurt adamlar, yabancılar ve diğer canavarlar da. Dünyanın büyük bölümlerinin (Orta ve Güney Amerika’nın çoğu gibi) büyük ölçüde doğaüstü grupların kontrolü altındadır.

Beyaz Konsey, doğaüstü güçlerinin yanı sıra dünyada önemli bir ekonomik güce sahip olduğu belirtilen insan büyücülerden oluşan bir organizasyondur. Dizideki her türün (insanlar, periler, vampirler vb.) kendi politik ve toplumsal kuralları ve organizasyonları vardır.

Harry Dresden dünyanın tek “danışman sihirbazı” olarak çalışır. İnsan ile insan olmayan müşterilerin doğaüstü vakalarını araştırıp Chicago Polis Teşkilatı’nın Özel Soruşturma biriminin vakalarına da yardım ediyor. Kurgu ilerledikçe halkı korumaya çalışan Dresden, genel olarak doğaüstü dünyada giderek daha önemli bir rol üstleniyor. Bu da çalışan bir sihirbaz ve özel dedektif olarak geçinmeyi onun için zorlaştırıyor. Kendisini artan çeşitlilikteki yaratıklarla (diğer büyücüler dahil) karşı karşıya bulurken, çeşitli vakalarının perde arkasında birbirine bağlı olabileceğinin ve rolünün kabul etmeye istekli olduğundan daha büyük olabileceğinin farkına varıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu yazıları da sevebilirsiniz