2022 Yılında Çıkacak Kitap Uyarlamaları (Filmler ve Diziler)

Kitap uyarlamaları her okurun hem biraz dehşet hem de biraz merakla beklediği yapımlar ve 2022 yılında çıkacak kitap uyarlamaları da bizlerden farklı bir tepki almayacaktır.

Sonuçta önce kitaplardan bildiğimiz dünyaların senaristler ve yönetmenin gözünden ekrana aktarılması her daim istediğimiz sonuçları doğurmuyor. Bu yazıda 2022 yılında ekranlarda göreceğimiz kitap filmlerini bulacaksınız.

Ayrıca bitmiş ve süren dizilerden oluşan Harika Diziler yazısına da bakabilirsiniz.

2022’de Çıkacak Kitap Filmleri ve Dizileri

Haberler geldikçe bu kitap filmleri listesinin güncelleneceğini de not düşelim ve geçelim 2022 yılında çıkacak kitap filmleri listemize. Aşağıda yapımların kitaplarına, ekiplerine yönelik bilgiler bulabileceksiniz.


Nil’de Ölüm (Hercule Poirot 17) – Agatha Christie (Film)

Kitap filmleri listemizin başında Nil’de Ölüm yer alıyor. Yurtdışında 2021‘de çıkacak görünse de IMDB’de Türkiye için yayın tarihi 2022 şubat olarak belirlenmiş.

Agatha Christie’nin yazdığı polisiyenin başrollerini Kenneth Branagh, Gal Gadot (Justice League) ve Tom Bateman paylaşırken, yönetmen olarak Kenneth Branagh‘ı göreceğiz. Doğu Ekspresinde Cinayet de 2017’de bizlerle buluşmuş ancak pek ilgi görmemişti. Belki bu sefer işler değişir.

Kötü Kan: Bir Silikon Vadisi Girişimindeki Sırlar ve Yalanlar – John Carreyrou (Film)


2020’de Buzdağı Yayınları’ndan çıkan bu kitap ekranlara Jennifer Lawrence ve Mike Gassaway‘ın oyunculuklarıyla gelecek. Yönetmen koltuğunda ise Adam McKay oturuyor. IMDB sayfasında en son güncellemenin 2018’de yapıldığı düşünülürse, pandeminin kötü etkilediği yapımlardan. IMDB’de Bad Blood olarak bulunabilir.

Mob Girl: A Woman’s Life in the Underworld – Teresa Carpenter (Film)

Türkçesi Mafya Kızı: Bir Kadının Yeraltı’ndaki Yaşamı olan kitap henüz dilimize çevrilmemiş. 1992 yılında yayımlanan kitap bir gerçek suç eseri. Gizem ve suç kitapları sevenlerin bu filmi kaçırmaması gerek diye düşünüyorum. IMDB’de ise Mob Girl olarak listelenmiş.

Başrolde yine Oscar ödüllü Jennifer Lawrence var. Bir diğer oyuncu ise 11 yaşındaki Lucas Royalty.


Suya Düşen Hayalleri Kurtarma Rehberi – Libby Page (Film)

Asıl adıyla The Lido 2018’de Yabancı Yayınları’ndan yayımlanan bir kitap. Libby Page’in çıkış romanı. Henüz bir bilgi bulunmasa da IMDB sayfasında 2022 yılında çıkacak kitap uyarlamaları arasında görünüyor.

Derin Sular – Patricia Highsmith (Film)

Asıl adıyla Deep Water, Can Yayınları tarafından 2015’te yayımlanan ama ilk çıkışı 1955 olan değerli bir eser. Yapımcılar bu fırsatı kaçırmayıp onu 2022’de film olarak yayınlamayı kafalarına koymuş gibiler. Başrolleri ise Ben Affleck, Ana de Armas ve Rachel Blanchard paylaşacak.

İyilik ve Kötülük Okulu – Soman Chainani (Film)

İyilik ve Kötülük Okulu


İyilik ve Kötülük Okulu, Doğan Egmont’un yayımladığı bu manga serisi 2022 yılında ekranlarda göreceğimiz eserler arasında. Şimdilik dizinin ikinci kitabı olan Prenssiz Bir Dünya ve 3. kitabı Sonsuz Mutluluğun Sonu yayımlanmış durumda. Bu fantastik filmin başrollerinde Charlize Theron, Michelle Yeoh ve Laurence Fishburne oynuyor. Yönetmen ise Paul Feig.


White Noise – Don DeLillo (Film)

White Noise (Beyaz Gürültü) ülkemizde yayımlanmayan kitaplardan. IMDB’ye göre 1985’de yayımlanmış ve ABD Ulusal Kurgu Kitap Ödülü’nü kazanmış. Filmi, Noah Baumbach yönetir ve senaryosunu yazarken başrolleri Adam Driver, Raffey Cassidy ve Greta Gerwig paylaşacak. Roman mizah türünde.

Batıda Yeni Bir Şey Yok – Erich Maria Remarque (Film)

Savaş konulu kitap filmleri arıyorsanız, Edward Berger’in yönettiği senaryosunu  Lesley Paterson’un yazdığı ve Daniel Brühl, Albrecht Schuch, Sebastian Hülk oynadığı All Quiet on the Western Front sizin için olabilir. Yazar savaş edebiyatının mihenk taşlarından. Film ABD’de de 2022 yılında yayımlanacak. Batıda Yeni Bir Şey Yok Dorlion Yayınevi tarafından 2018’de yayımlandı.

Bülbül – Kristin Hannah (Film)

Bülbül’ün kapağı

Asıl adı The Nightingale olan Bülbül ilk 2015’de Pegasus Yayınları’ndansa 2017’de Türkçe olarak yayımlanan ve belki de yazarın son zamanlarda en çok duyulan eserlerinden.

Türkiye’de 2023 yılında yayımlanacak kitap uyarlaması film aslen 2022’de yayımlanacak. Kitap ise II. Dünya Savaşı’nda, Fransa’da yaşayan iki kız kardeşin savaşla biçimlenen ilginç öyküsünü anlatmakta.

Bülbül’ün yönetmenliğini Mélanie Laurent yaparken gerçekte de iki kız kardeş olan Dakota Fanning ve Elle Fanning başrolleri paylaşacak. Senaryoyu ise Dana Stevens’in kaleminden çıkacak.

En çok beklediğim yapımlardan birisi bu. Kesinlikle okuyacak ve izleyeceğim!


Taşıdıkları Şeyler – Tim O’Brien (Film)

Taşıdıkları Şeyler kapak
Taşıdıkları Şeyler kapak

Siren Yayınları’ndan Avi Pardo çevirisiyle yayımlanan Taşıdıkları Şeyler Pulitzer ödülüne aday olmasının yanında 2022 yılında beyaz ekranda göreceğimiz bir kitap uyarlaması.

Tom Hardy, Bill Skarsgård ve Tye Sheridan’ın başrollerini paylaşacağı Vietnam Savaşı kurmacasının yönetmeni ise Rupert Sanders olacak.

Marilyn Monroe Returns: The Healing of a Soul  – Adrian Finkelstein (Film)

Hania Marsden-Barton filmin senaryosunu yazarken başrolde Erika Eleniak oynayacak. ABD’de 22 Mart 2022’de yayınlanacağı dışında başka bir bilgi bulunmuyor.

Henüz dilimize çevrilmemiş kitabın Türkçe adı muhtemelen Marilyn Monroe Geri Dönüyor oluyordu. Bu kitapta Marilyn Monroe’nun reenkarnasyonunun, efsanevi ikonla inkâr edilemez derecede dikkat çekici benzerlikler paylaşan bir kadın olan Sherrie Lea Laird adlı Kanadalı bir şarkıcı olduğuna dair kışkırtıcı yeni kanıtlar ortaya konuluyor. Kitaptaki çarpıcı fotoğraflarsa bu iki kadının paylaştığı birçok özelliği güçlü bir şekilde gösteriyormuş.

Kurmaca olduğunu düşündünüz değil mi? Kesinlikle hayır. Sherrie Lea Laird gerçek bir kadın.

Neden Evans’a Sormadılar? – Agatha Christie (Dizi)

 Neden Evans'a Sormadılar? - Agatha Christie
Neden Evans’a Sormadılar? – Agatha Christie

Agatha Christie son yıllarda kitap uyarlamaları konusunda epey popüler. Filmlerin yanı sıra şimdi de Neden Evans’a Sormadılar? ile bir kısa dizi projesi. Ray Burnet, Morwenna Banks ve Lucy Boynton’un oynayacağı dizi hakkında pek bir bilgi bulunmuyor.

Kitap gene bir gizemi ele alıyor. IMDB sayfasına buradan erişebilirsiniz.


İkna – Jane Austen

2022 yılında ekranda göreceğimiz bir başka kitap filmi de Jane Austen’ın İkna’sı. Richard E. Grant, Dakota Johnson (Grinin Elli Tonu) ve Henry Golding’in başrollerini paylaşacağı İngiliz Klasiği Carrie Cracknell yönetilirken, senaryoyu Ron Bass ile Alice Winslow yazıyor.

Filmin çekimi şu anda devam etmekte.

Dünyanın En Şanslı Kızı – Jessica Knoll

Daha önce Dünyanın En Şanslı Kızı’nın Netflix filmi olacağını duyurmuştum. Görünüşe göre yayınlanma tarihi de belli olmuş.

Yabancı Yayınları’ndan çıkan bu kitap okurların epey beğenisini kazanmıştı. 2022 filmleri arasında.

The Gray Man – Mark Greaney

The Gray Man, Parola Yayınları’nca yine The Gray Man ismiyle yayımlanan bir kitap. 2022 yılında çıkacak olan film ise Russo kardeşler tarafından yönetilecek.

Kitap, son derece yetenekli, eskiden CIA görevlisi bir suikastçının macera dolu öyküsü anlatılmakta. Filmde Chris Evans, Ryan Gosling gibi ünlü isimler bulunuyor.

Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu – Jaroslav Kalfar

 Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu

Asıl adı Spaceman of Bohemia olan Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu 2020 yılında İthaki Yayınları tarafından Türkçeye çevrilmiş bir bilim kurgu kitabı.

Başrollerinde Adam Sandler, Carey Mulligan, Paul Dano’nun oynayacağı kitap uyarlaması Çek Cumhuriyeti’nin ilk astronotu teklifi sunulan Jakub Procházka’nın öyküsünü anlatmakta.

Tepki – Stephen King

Altın Kitaplar’dan yayımlanan ve zihniyle bir şeyleri yakma gücü olan bir kızın öyküsünü anlatan Tepki (Firestarter) 2022 yılında film olacak kitaplardan.

Stephen King kitapları, film ve dizi yapımcıları tarafından çok beğeniliyor. Daha önce Kara Kule, Carry, ve Under the Dome, Yeşil Yol gibi birçok eseri ekrana uyarlandı.

Filmde Zac Efron, Sydney Lemmon ve Gloria Reuben oynayacak. Yönetmen ise Keith Thomas.

Kalp Çarpıntısı – Alice Oseman (Heartstopper)

İki liseli gencin aşk öyküsünü anlatan LGBT+ konulu bir grafik roman serisi Kalp Çarpıntısı. Yandaki bağlantıya tıklayarak kitap yorumuna erişebilirsiniz.

2022 yılında çıkacak filmler arasında.

Yıldızlar Kit Connor, Sebastian Croft ve Joe Locke.

Diğer 2022 yılında çıkacak kitap filmleri şöyle:

Peki sizler kitap uyarlamalarını seviyor musunuz? Aralarından okuma listenize aldığınız kitaplar var mı? Yorumlarda konuşalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like