2019 Yılında Ekranlarda Göreceğimiz Kitap Uyarlamaları

Her yıl olduğu gibi 2019 da birçok kitap uyarlamaları açısından epey yoğun bir yıl. Bir okur olarak zaman içinde film uyarlamalarını kitaplarından ayırmayı, onları kendi başlarına değerlendirmeyi öğrendim. Tabii zaman zaman, özellikle de çok sevdiğim kitapların uyarlamalarından nefret ettiğim olmuştur.

Bu yazıda 2019 yılında ekranda görebileceğimiz kitapları bulacaksınız. Ben eleyerek ilerledim ama sizler diğer kitapları yorum olarak bırakabilirsiniz.

İşte listemiz şöyle:


Saka Kuşu – Donna Tartt (Film)

2014 yıllında Pulitzer ödülü alan bu eser Pegasus Yayınları’ndan yayımlanmıştı.  Nicole Kidman, Sarah Paulson ve Jeffrey Wright’ın başrollerini paylaştığı bu uyarlamada bombalanmadan kurtulan ve babası tarafından terk edilen bir çocuğun zengin bir aile dostu tarafından evlat edinilmesi konu alınıyor.  11 Ekim 2019’da vizyona girecek.

Güneş de Bir Yıldızdır – Nicola Yoon (Film)

Kitapları Pena Yayınları’ndan basılan ve tatlı gençlik hikâyeleri yazan Nicola Yoon‘un henüz okumadığım bir kitabı bu. Ancak Her Şey‘i okuduğum için yazarın insanlarda bir tutam acıya bulanmış güzel duygular uyandırdığını biliyorum. Film 2019 yılında vizyonda olacak. Benim “izlenecekler” listemde.

Neredesin Bernadette? – Maria Semple (Film)

Yabancı Yayınları’ndan yayımlanan bu kitapta kayıp annesini arayan 15 yaşındaki kızın hikâyesi anlatılıyor. ABD’de 22 Mart 2019’da vizyona girecek. Başrolde Cate Blanchett oynuyor. Sanırım iyi bir iş çıkaracağına kesin olarak bakabiliriz.

Penceredeki Kadın – A. J. Finn (Film)

Pena Yayınları’ndan çıkan Penceredeki Kadın, bir Arka Pencere uyarlaması gibi görünüyor.  Wyatt Russell, Amy Adams ve Gary Oldman’ın başrolleri paylaştığı bu eser psikolojik gerilim severleri umarım memnun eder.


Umut Bıçağı – Patrick Ness (Film)

Daha önce Delidolu Yayınları’ndan çıkan ve tamamlanan Kaos Yürüyüşü şimdilerde Yabancı Yayınları’ndan yayımlanıyor. Delidolu’nun bastığı üçlemenin tamamı sahaflarda bulunabilirken Yabancı Yayınları’nın güncel basımın henüz sadece ilk kitabı var.

Birbirlerinin düşüncelerini duyabilen insanların olduğu bir kasabadaki Todd adlı bir çocuğun hikâyesini işleyen bu uyarlama 1 Mart 2019’da vizyona girecek. Avengers’tan tanıdığımız Tom Holland filmde başrolde. Film çıkmadan üçlemeyi bitirmek harika olurdu doğrusu!

Artemis Fowl – Eoin Colfer (Film)

Artemis Yayınları’ndan yıllar önce yayımlanmış bu seri de 2019’un Ağustos ayında gösterime girecek. Çok zeki olan ve dehasını kayıp babasını aramak için kullanan bir çocuğun hikâyesi anlatılıyor Artemis Fowl. Birçok fantastik öğenin de bulunduğu bu filmin her yaştan insanın ilgisini çekeceği söylenebilir.

Üzücü bir biçimde kitabın baskısı bulunamıyor. Ben uzun yıllar önce okumuştum, sizler de bu ünlü seriyi okumak isterseniz sahaflara bakabilirsiniz. Belki de Artemis ya da başka bir yayınevi, kitabı çıkarmaya hazırlanıyordur.

Madde 22 – Joseph Heller (Kısa Dizi)

Bu sefer listemizde dünyaca ünlü bir klasik var. Üstelik daha önce 1970’de bir uyarlaması yapılmış. İthaki Yayınları’ndan çıkan bu eserin uyarlamasında Christopher Abbott, Kyle Chandler ve George Clooney oynayacak. Kitap elimde olduğu için bir an önce okumayı düşünüyorum, size de aynısını öneririm!

Hayatın Kıyısında – Jennifer Niven (Film)

Birbirlerinin hayatını değiştiren bir kız ile oğlanın hikâyesinin anlatıldığı bu kitap Pegasus Yayınları’ndan basıldı. Justice Smith ve Elle Fanning’i göreceğimiz bu gençlik kitabı uyarlaması 2019’da ekranlarda olacak. Kalplerimizin kırılması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Hayvan Mezarlığı – Stephen King (Film)

Stephen King’in bir kitabının ekrana uyarlanmadığı bir yıl görmek bizi epey şaşırtırdı. Bu sefer de yine daha önce, 1989 yılında çekilen filme 2019 yılında tazecik bir kardeş geliyor. Sizi bilmem ama şimdiye kadar hiçbir King kitabı ya da filmi beni korkutmayı başaramadı. Ne var ki bu filmden umutluyum.

Peki sizin en sevdiğiniz kitap uyarlamaları neler? Hangilerini merakla bekliyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

You May Also Like